موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست دفع پسماند

a/100468 :کد

0

اختصاص ۱۰۰ هکتار زمین برای ایجاد سایت دفن زباله در کرج

  ﺳﻪشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۵ — ۱۶:۵۷
تعداد بازدید : ۳۹۴   
 تحلیل ایران -اختصاص ۱۰۰ هکتار زمین برای ایجاد سایت دفن زباله در کرج

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج گفت: ۱۰۰هکتار زمین برای ایجاد سایت جدید دفن، پردازش و امحای پسماند در محدوده حلقه دره کرج اختصاص یافت.

به گزارش تحلیل ایران ، مجتبی اسکندری روز سه شنبه در نشست با خبرنگاران افزود: مراحل نقشه برداری این سایت انجام شده است و یک قرارداد با اعضای هیات علمی یکی از دانشگاه های معتبر تهران برای طرح مطالعاتی مکان یابی و امکان سنجی در حال انجام است .
وی ادامه داد: در اجرای راه اندازی این سایت توجه به بحث کیفیت خاک، لایه های زیر زمینی ، وزش باد و غیره مهم است.
اسکندری اظهار کرد: پس از تایید اداره کل حفاظت محیط زیست البرز اقدامات این سایت را به صورت برنامه ریزی شده شروع می کنیم .
مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج گفت: امسال سال گذار از روش های سنتی است و به مقوله پسماند به روش های مدرن و روز دنیا می پردازیم و در برنامه های پنجم و ششم توسعه موارد قابل توجهی داریم که می بایست با استاندارد های زیست محیطی در حوزه پسماند منطبق کنیم .
وی با اشاره به اینکه طی ساله گذشته در شهرداری کرج نگاه علمی به مجموعه پسماند به وجود آمده است، گفت: پارسال بودجه قابل توجهی برای اجرای طرح های مطالعاتی داشتیم.
اسکندری اظهار کرد: شورای اسلامی شهر کرج 5 میلیارد ریال برای مطالعه و اجرای سایت دفن زباله ها مصوب کرده است و مقدمات عقد قرارداد شهرداری کرج با دانشگاه محیط زیست فراهم است .
وی ادامه داد: در اجرای این طرح یک سری شاخص ها مورد نیاز است که فراهم شده است و تا هفته آینده این قرارداد منعقد می شود.
این مسئول خاطر نشان کرد: امیدواریم امسال به مطالعات تحقیقات و پژوهش در حوزه پسماند برسیم که خروجی آن تعیین تکلیف در خصوص استفاده های مدرن تفکیک پسماند به انرژِی است .
وی ادامه داد: در بحث مدیریت شیرابه های ناشی از دفن زباله، کرج دومین کلانشهر در کشور است که این معضلات را دارد.
اسکندری گفت: تصویر برداری هوایی از مجموعه حلقه دره انجام شد و محاسبات مهندسی که داشتیم و در نهایت بیش از 4هکتار از اراضی حلقه دره با عمق حدود 8 متر حوضچه به صورت خاکی برای اجرای طرح پیش بینی شد
که نوع خاک و لایه های آن حداقل نفوذ شیرابه به منابع آب زیر زمینی دارد.
وی افزود: با بررسی هایی که انجام شده بحث احداث حوضچه های بتنی شیرابه با یک سری مشخصات فنی خاص حوضچه های تصفیه آغازشده و 70 درصد این پروژه به انجام رسیده است که امیدواریم بتوانیم حوضچه های خاکی را خشک کنیم و به حوضچه های خاص تبدیل کنیم تا این معضل به یک فرصت تبدیل شود.
وی با اشاره به اینکه اکنون تکنولوژی های متعددی در دنیا وجود دارد که شیرابه های زباله را به آب ها قابل مصرف در بخش کشاورزی و کود تبدیل می کند،
گفت: قبل از اینکه از این تکنولوژی استفاده کنیم می بایست این شیرابه ها را مدیریت کنیم.
وی افزود: باید از نفوذ شیرابه و رها شدن آن در دشت و اراضی جلوگیری شود و
این طرح تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد.
اسکندری در بخش دیگری از سخنانش به پروژه های دفن بهداشتی و مهندسی اشاره کرد و افزود: این پروژه با تکنولوژی خاص و احداث مخازنی است که با ابعادوسیع 265 متر در 300 متر است و 13تا 16مترعمق اجرا شده است.
این مسئول اظهار کرد: این مخازن بحث شیرابه انتقال ذهکشی ، لوله کشی و استحصال گاز را انجام می دهد وقرار بود یک شرکت ایتالیایی این کار را با هزینه بالا انجام دهد که سازمان پسماند آن را انجام داد.
وی ادامه داد: این پروژه در سطح کشور بی نظیر است و هفته آینده عملیات اجرایی آن آغاز می شود که بهره برداری آن حدود هشت ما ه زمان می برد.
اسکندری گفت: در مجموعه پسماند هدف این است که زباله ها به انرژی تبدیل شود و تا کنون با 150 شرکت خارجی و داخلی نشست های تخصصی داشتیم و تکنولوژی های خاص را مورد بررسی قرارداده ایم.
این مسئول با بیان اینکه در مجموعه مدیریت پسماند اقدامات دیگر انجام شده است ، گفت: یک زمین به وسعت 5هکتار در منطقه حصاربرای کارخانه تولیدو تبدیل پسماند های عمرانی و ساختمانی به مصالح ساختمانی اختصاص یافته است .
اسکندری افزود: اسناد فراخوان آماده شده و مجوز های محیط زیست نیز اخذ شده است.
برای اولین بار در کشور مجوز بهره برداری کود تولیدی و مفید بودن آن توسط سازمان پسماند اخذ شد.
به گفته اسکندری سازمان پسماند امروز به نقطه ای رسیده که دپوی زباله در منطقه حلقه دره ندارد، در حالی که حدود یک هزارو 600 تن زباله در مدت شبانه روزبه سایت حلقه دره وارد می شود و همین مقدار زباله امحا و پردازش و دفن می شود.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه دو نوع پسماند ویژه و عادی وجود دارد ، گفت: پسماند عادی، زباله هایی است که شهرداری جمع آوری می کند و زباله های عفونی و بیمارستانی جزء پسماند های ویژه محسوب می شود.
وی بیان داشت : در قانون مدیریت پسماند آورده شده که تولید کننده پسماند های ویژه را از عادی جدا کنند و این اتفاق نمی افتد.
وی ادامه داد: یکی از دلایلی که تولید کنندگان پسماند های ویژه را جدا سازی نمی کنند ، هزینه بالایی است که برای تولید کنند گان این پسماند ها دارد.
اسکندری گفت: اکنون 13بیمارستان در کرج این دستگاه را دارند که به روز نیست و در برخی مواقع پسماند ها را به صورت عفونی به ما تحویل می دهند و برخی از کلینیک ها و درمانگاه ها به رغم پیگیری هایی که شده است و برخورد قضایی شده با پسماند معمولی یکسان تحویل شهرداری می دهند .
وی با اشاره به اینکه طی مذاکراتی که شهرداری و علوم پزشکی با یکدیگر داشتند قرار شد، تمام مراکز درمانی شناسایی شوند و مکاتباتی با آن ها صورت گرفته و قرداد نیز منعقد شود.
وی اظهار کرد: 100 مرکزدرمانی با سازمان پسماند قرارداد دارند که این سازمان از مراکز یاد شده هزینه هایی بابت جمع آوری پسماند ها دریافت می کند اما هزینه هایی دریافتی کمتر از هزینه های جمع آوری زباله ها توسط شهرداری است .
وی با بیان اینکه در حوزه پسماند و فرهنگ شهروندی تا کنون کار نشده است ،گفت: می بایست برای فرهنگ سازی زیر ساخت های مناسب داشته باشیم.
اسکندری افزود: ما نمی توانیم از شهروندان توقع داشته باشیم زباله خشک و تر را جدا کنند در حالی که مخازنی برای امحا زباله در اختیار آنان قرار ندهیم .
وی بیان داشت : قرار است امسال 70 هزار مخزن تفکیک از مبدا را خریداری کنیم و در منازل مسکونی بالای 10 واحد نصب کنیم و برنامه زمانبندی بدهیم تا خودرو ها زباله ها را تحویل بگیرند.
اسکندری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به جمع آوری سگ های بلا صاحب گفت: 800 سگ بلا صاحب در سایت حلقه دره کرج نگهداری می شوند.
وی بیان داشت: ماهانه 160 میلیون ریال بابت نگهداری سگ ها هزینه می شود.
وی ادامه داد: برنامه ای برای از بین بردن سگ های بلاصاحب نداریم و سگ ها را زنده گیری می کنیم.
این مسئول گفت: سال گذشته 4هزار قلاده سگ در شهر کرج جمع آوری شد.

                               

پسماند                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :