موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/25691 :کد

دورنمای فعالیتهای افراط گرایان دینی در منطقه جنوب شرق آسیا

تحلیل ایران

  پنجشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴ — ۱۷:۱۷
تعداد بازدید : ۱۳۳۲   
 تحلیل ایران -دورنمای فعالیتهای افراط گرایان دینی در منطقه جنوب شرق آسیا

شبکه های اجتماعی به ویژه فیسبوک، توئیتر و یوتیوب در سالهای اخیر مهمترین منبع برای تبلیغات گروه های افراطی و تروریستی در مالزی و جنوب شرق آسیا بوده است.

شبکه های اجتماعی به ویژه فیسبوک، توئیتر و یوتیوب در سالهای اخیر مهمترین منبع برای تبلیغات گروه های افراطی و تروریستی در مالزی و جنوب شرق آسیا بوده است.


به گزارش خبرنگار مهر، در سالهای اخیر به خصوص پس از آخرین انتخابات پارلمانی مالزی برخی سیاستهای دولتی و تغییرات و تحولات در جهان اسلام و نفوذ وهابیون در مالزی و منطقه جنوب شرق آسیا باعث رواج تفکرات افراطی در مالزی و کشورهای جنوب شرق آسیا شد. شبکه های اجتماعی به ویژه فیسبوک، توئیتر و یوتیوب در سالهای اخیر مهمترین منبع برای تبلیغات گروه های افراطی و تروریستی در مالزی و جنوب شرق آسیا بوده است.

رسانه های اجتماعی طی چند سال اخیر در مالزی قدرت گرفته و با توجه به جذب ۷۵ درصد تروریست های مالزیایی ها از طریق این رسانه ها، شبکه های اجتماعی اکنون نوعی تهدید برای این کشور تلقی می شوند.

 

تروریستها در مالزی توانسته اند برای گسترش تفکرات خود از رسانه های جدید بیشترین سود را ببرند. رسانه ها اکنون نه تنها به ابزاری برای انتشار فعالیتهای تروریستی تبدیل شده اند، بلکه خود نیز هدف تروریستها قرار می گیرند.

رسانه ها اگرچه خود هدف فعالیت های تروریستی قرار گرفته اند، اما از سوی دیگر به سکویی برای انتشار پیام تروریست ها، انتقال ترس به مردم و جذب حامیان بیشتر تبدیل شده اند. فضای باز اینترنت و فرصت های ایجاد شده از طریق شبکه های اجتماعی نقش مهمی در جذب افراط گرایان مالزیایی داشته اند.

 

مردم مالزی و منطقه جنوب شرق آسیا اکنون به طور گسترده از شبکه های اجتماعی بهره می برند و براساس تحقیقات انجام شده، به ازای هر کاربر مالزیایی حدود ۲۰۰ دوست اینترنتی در شبکه فیسبوک وجود دارد، بنابراین شبکه های فیسبوک و توئیتر و یوتیوب در دو سال گذشته مهمترین منبع تولید خبر برای فعالیت های رسانه ای داعش در منطقه  جنوب شرق آسیا بوده است.

تعداد زیادی از جوانان دختر و پسر مالزیایی با تبلیغات صورت گرفته در این شبکه ها به دام حرکتهای افراطی افتادند تا با نام جهاد به سوریه و عراق سفر کرده و دست به جنایت بزنند. هم اکنون ده ها مالزیایی در سوریه فعالیت تروریستی انجام می دهند و صدها نفر در این کشور بازداشت شده اند.


گروهی از مردم مالزی تحت تاثیر آموزه های وهابیت و مبلغان سلفی از کشورهای عربی با موجی از تبلیغات به نفع افراط گرایی در شبکه ها و رسانه های اجتماعی روبرو شده اند و حوادثی را که در سالهای اخیر در منطقه عراق و سوریه و حتی افغانستان و پاکستان اتفاق می افتد به جنگ شیعی و سنی ارتباط دادند. با چنین تبلیغاتی گروه زیادی از جوانان و حتی برخی از اساتید دانشگاه ها و مقامات حزبی محلی به تروریستهای داعش پیوستند.

این شرایط باعث شده است ۷۵ درصد از مالزیایی هایی که به تروریستهای داعش پیوسته اند از طریق شبکه های اجتماعی با این گروه تروریستی آشنا شده باشند و اکنون این شرایط خطر بزرگی برای مالزی محسوب می شود.

 

در همین حال گروه تروریستی داعش آموزشگاهی تحت عنوان «معهد عزّام» برای تربیت کودکان مالائی در مناطق تحت نفوذ خود تأسیس کرده است و در آن کودکان زیر ۱۰ سال با انواع سلاحهای گرم و دفاع شخصی آشنا می شوند و در ضمن اساتیدی از عرب زبانان به آنان زبان عربی و تروریستهای اروپائی به آنان زبان انگلیسی آموزش می دهند.

 

از مهمترین آموزش های این کودکان دروس قرآن و توحید با تفسیر وهابیت است و هیچ یک از متون فقهی شافعی، حنفی، مالکی و حنبلی جزو دروس آنان نیست و کتب محمد بن عبدالوهاب از مهمترین منابع آنان برای آشنائی با اسلام است.

از سوی دیگر مالزی این روزها شاهد روند نگران کننده رشد افراطی گرایی در بین نظامیان و بازداشت آنها به اتهام تلاش برای پیوستن به گروه تروریستی داعش و یا تبلیغ برای این گروه تکفیری است.

مقامات مالزی اکنون از دو جنبه از همکاری برخی نظامیان این کشور با گروه های تروریستی نگرانند. در مرحله اول این افراد با پیوستن به تروریستها در سوریه و عراق و کسب تجربه های بیشتر نظامی به تروریست هایی با تجربه تبدیل و آماده نبردهای سخت می شوند.

این شرایط می تواند برای دولتمردان مالزی بسیار گران تمام شود، چون بسیاری از افراط گرایان این کشور اعتقاد دارند مالزی یک کشور سکولار است و باید شرایط تغییر کند. این عامل باعث شده است دولتمردان مالزی هر روز در سخنرانی های خود از اسلام سخن بگویند و «نجیب تون رزاق» نخست وزیر نیز اخیرا از کامل شدن تدوین مولفه هایی برای اندازه گیری میزان اسلامی بودن این کشور خبر داد تا به افراط گرایان میزان اجرایی شدن قوانین اسلامی در مالزی را نشان دهد.

البته این مهم را نباید از نظر دور داشت که اسلامی یا غیراسلامی بودن سیستم حاکمیت در مالزی همواره از چالشهای اصلی حکومت این کشور بوده و بسیاری از مردم سیستم حاکمیتی آنرا با استناد به جمعیت ۶۰ درصدی مسلمانان، یک کشور اسلامی می دانند، اما برخی بر غیراسلامی بودن آن تاکید دارند.


مسأله دیگر در خصوص گسترش تفکرات افراطی در بین نظامیان مالزی آن است که این افراد آموزش دیده می توانند مسئولیت تسلیحات و بمب گذاری های احتمالی گروه تکفیری داعش در این کشور را برعهده بگیرند.

تعدادی از دستگیرشدگان حامی گروه تروریستی داعش کماندوهایی بودند که تاکتیک های نظامی را فراگرفته اند و می توانند جوابگوی نیازهای داعش در مالزی برای بمبگذاری و دیگر حملات احتمالی خشونت آمیز باشند. کشوری که سالانه پذیرای ۲۵ میلیون گردشگر خارجی است و امنیت برای آن ضروری به نظر می رسد.

گسترش تفکرات افراطی در بین نظامیان و بازگشت این تروریستها به خانه از سوریه برای مالزی تهدید جدی بشمار می رود، تهدیدی که بسیاری از تحلیگران دولت مالزی را در شکل گیری آنها مقصر می دانند.

 

در جمع بندی مسائل مطرح شده، تقویت گروههای تروریستی در مالزی و گروههای منطقه ای تکفیری، درگیری های پراکنده در مالزی، هماهنگی و وعده گروههای تکفیری در تشکیل یک خلافت به اصطلاح اسلامی با عنوان خلافت اسلامی نوسانترا متشکل از مالزی، اندونزی، سنگاپور، جنوب تایلند و جنوب فیلیپین و تبلیغات و عضوگیری گروههای تکفیری از طریق شبکه های اجتماعی در مالزی و منطقه جنوب شرق آسیا و حضور هواداران جریانات تکفیری به خصوص نیروهای نظامی آموزش دیده در جنگهای خاورمیانه دورنمایی از آینده برنامه گروههای تکفیری می باشد.

 با توجه به اخبار رسانه ها ی مالزی مبنی بر حمایت و همراهی مالایی ها از کشته شدگان مالایی تکفیری در خاورمیانه و همچنین علاقه مندی روحانیون و علمای مالایی به گروههای تندرو تکفیری و  ضعف و عدم ثبات تصمیم گیری دولت مالزی و تأثیرپذیری آنان از کشورهای صاحب قدرت و مدافع گروههای تروریستی و شرایط جغرافیایی و منطقه جنوب شرق آسیا، حضور فوج بزرگی از تندروهای مذهبی و تکفیری، در منطقه جنوب شرق آسیا و مالزی پس از شکست احتمالی در منطقه خاور میانه و موج خشونت و درگیری های سیاسی  در منطقه جنوب شرق آسیا و مالزی دور از ذهن نخواهد بود.

 

قطعا با افزایش خشونتهای مذهبی در این منطقه توسط گروههای تکفیری، گردشگری به عنوان رکن اصلی اقتصادی مالزی و منطقه جنوب شرق آسیا دچار صدمات بسیار شده و دولتهای منطقه و به خصوص دولت مالزی که دارای وابستگی شدید به اقصاد گردشگری و همچنین نیازمند حمایت حامی اصلی گروههای تکفیری دولت عربستان هست، دارای چالش بزرگی خواهد شد.

پیش بینی می شود با چالش بزرگ اقتصادی و امنیتی ایجاد شده در دولت های منطقه به واسطه خشونتهای ایجاد شده توسط گروههای تکفیری، این گروهها با حمایت حامیان خود نسبت به تلاش برای تغییر دولتها و یا جهت گیری های دولت ها  مطابق با اندیشه های افراطی اقدام خواهند نمود، که آینده ای بحرانی را برای این منطقه به وجود خواهد آورد.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :