موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استاندارد سازی

a/114459 :کد

مدیرکل استاندارد استان اردبیل گفت:

تشدید طرح بازرسی ادواری آسانسورها در استان اردبیل

  دوشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۶:۳۵
تعداد بازدید : ۱۱۷   
 تحلیل ایران -تشدید طرح بازرسی ادواری آسانسورها در استان اردبیل

مدیرکل استاندارد استان اردبیل گفت: با برنامه ریزی های انجام شده طرح بازرسی ادواری آسانسورها در این استان تشدید می شود.

مدیرکل استاندارد استان اردبیل گفت: با برنامه ریزی های انجام شده طرح بازرسی ادواری آسانسورها در این استان تشدید می شود.

به گزارش ایرنا ، هاشم علایی روز دوشنبه در جلسه کمیته فنی این اداره کل با اشاره به اجباری بودن استاندارد آسانسورهای برقی تشریح کرد: آسانسورها باید مورد بازرسی و آزمون ادواری قرار بگیرند و کارفرمایان پروژه های عمرانی و ساخت و سازها موظف هستند فقط با شرکت‌ های دارای پروانه طراحی و مونتاژ آسانسور از سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان قرارداد منعقد کنند.
او بر لزوم استاندارد سازی آسانسورها با رویکرد بازرسی ادواری تاکید کرد و گفت: پس از نصب آسانسورها توسط شرکت های نصاب مجاز دارای پروانه طراحی و مونتاژ آسانسور ، آسانسورهای نصب شده توسط همین شرکت ها در سامانه 'مدیریت بازرسی آسانسور' برای بازرسی به یکی از شرکت ها ارجاع داده می شود.
وی افزود: در صورت رویت مغایرت در آسانسور مورد بازرسی با استاندارد مربوطه ، موارد برای رفع نقص به نصاب و کارفرما به صورت کتبی اعلام می شود و بازرسی دوباره پس از رفع نواقص صورت می پذیرد و گواهی بازرسی آسانسور توسط شرکت بازرسی صادر می شود. 
علایی همچنین با اشاره به نظارت دقیق کارشناسان استاندارد در تمام این مراحل اظهار کرد: اعتبار گواهی نامه های بازرسی آسانسور یک سال است و بهره برداران آسانسور باید برای سرویس و نگهداری آسانسورهای خود با شرکت‌ های دارای پروانه طراحی و مونتاژ آسانسور قرارداد منعقد کرده و در زمان اتمام اعتبار گواهی نامه ها نسبت به بازرسی ادواری آسانسور های خود اقدام و گواهی بازرسی از سوی شرکت های بازرسی دریافت کنند. 
مدیرکل استاندارد استان اردبیل با تاکید به اهمیت موضوع استاندارد آسانسورها بیان کرد: این موضوع با سلامت و ایمنی جامعه در ارتباط است و کم کاری در این زمینه می تواند پیامدهای ناگواری به همراه داشته باشد. 
وی به تعداد قابل توجه آسانسورهای نصب شده در دستگاه های اجرایی اشاره و اظهار کرد: به دلیل استفاده روزمره مردم از این آسانسورها انتظار می رود دستگاه های اجرایی نسبت به استانداردسازی و بازرسی ادواری آسانسورهای خود سریع اقدام و بدون دریافت گواهی بازرسی از شرکت های بازرسی تایید صلاحیت سازمان ملی استاندارد ایران به هیچ عنوان استفاده نشود. 
وی در ادامه این موضوع را نیز یادآور شد که صدور پایان کار در شهرداری ها منوط به گواهی بازرسی آسانسور و نامه اداره کل استاندارد استان می باشد. 
به گفته علایی ، در صورت عدم انجام سرویس و نگهداری مستمر و بازرسی ادواری سالانه و عدم دریافت گواهی بازرسی ، مسوولیت مستقیم حوادث و سوانح احتمالی بر عهده مالکان ، بهره برداران و مدیران ساختمان های دارای آسانسور است.
او افزود: مردم می ‌توانند در صورت نارضایتی از کیفیت ، عملکرد و یا ایمنی آسانسورهای نصب شده توسط شرکت های مورد تایید مراتب را به صورت کتبی به اداره کل استاندارد استان اردبیل منعکس کرده و یا با شماره تلفن گویای 1517 و تلفن های 8 -33741157 تماس حاصل کنند.
پیش تر ، مدیرعامل آتش ‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اردبیل گفته بود در هشت ‌ماه نخست سال جاری ۷۴.۲۶ درصد از حوادث امداد و نجات در این استان مربوط به گیر کردن در آسانسور است.
شهر اردبیل بیش از 500 هزار نفر جمعیت دارد.

                               

اداره کل استاندارد                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :