موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی صدور گواهی

a/114463 :کد

دبیر اتاق بازرگانی اردبیل:

اردبیل جزو ۵ استان برتر کشور از نظر صدور گواهی مبدأ است

  دوشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۶:۴۵
تعداد بازدید : ۱۳۸   
 تحلیل ایران -اردبیل جزو ۵ استان برتر کشور از نظر صدور گواهی مبدأ است

دبیر اتاق بازرگانی استان اردبیل گفت: پیش از این استان اردبیل رتبه و سهمی در اتاق‌های سراسر کشور از نظر صدور گواهی مبدأ نداشت، اما بعد از ایجاد تغییراتی هم‌اکنون جزو ۵ استان برتر کشور از نظر صدور گواهی مبدأ است.

دبیر اتاق بازرگانی استان اردبیل گفت: پیش از این استان اردبیل رتبه و سهمی در اتاق‌های سراسر کشور از نظر صدور گواهی مبدأ نداشت، اما بعد از ایجاد تغییراتی هم‌اکنون جزو 5 استان برتر کشور از نظر صدور گواهی مبدأ است.

حسین وثوقی ایرانی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار کرد: برای استان اردبیل افزایش هزار درصدی صدور گواهی مبدأ یک دستاورد مناسب جهت انجام حرکتی رو به جلو به سمت رونق اقتصادی کالاست و تحقق و رسیدن به این موضوع به علت انجام اقداماتی در درون استان و تغییراتی در رویه کشور جمهوری آذربایجان است.

وی افزود: قبلا در کشور جمهوری آذربایجان، تجارت به صورت رسمی انجام می‌گرفت و هرگونه تجارت در این کشور به صورت غیررسمی و مونوپولیسم انحصار‌گرایانه صورت می‌پذیرفت، اما در سال گذشته از ماه ‌ژانویه در کشور جمهوری آذربایجان تغییراتی در این زمینه به وجود آمده و تصمیم بر انجام تجارت به صورت رسمی گرفته شده و انحصاراتی که از قبل وجود داشت، از بین رفته است.

دبیر اتاق بازرگانی استان اردبیل تصریح کرد: یکی از اسناد تجارت رسمی در تجارت بین‌المللی داشتن گواهی مبدأ است و در طول سال اخیر کشور جمهوری آذربایجان برای کالاهای وارداتی تقاضای گواهی مبدأ می‌کردند و این دلیل از جمله عوامل مهم و تأثیر‌گذار در افزایش هزار درصدی صدور گواهی مبدأ حرکتی بود.

وثوقی‌ایرانی با اعلام راه‌اندازی دفتر نمایندگی اتاق بازرگانی در شهرستان بیله‌سوار افزود: دلیل دومی که در افزایش هزار درصدی صدور گواهی مبدأ در استان اردبیل نقش داشت، راه‌اندازی دفتر نمایندگی اتاق بازرگانی در شهرستان بیله‌سوار بود که وجود این دفتر باعث فراهم شدن تسهیلات مناسبی شد تا دریافت اسناد تجارتی آسان‌تر و راحت‌تر انجام شود.

وی بیان کرد: قبلا در مرحله ملی رتبه و سهمی در اتاق‌های سراسر کشور از نظر صدور گواهی مبدأ نداشتیم و خوشبختانه بعد از ایجاد این تغییرات هم‌اکنون جزو 5 استان برتر کشور از نظر صدور گواهی مبدأ هستیم و امیدواریم این رویه مثبت در این زمینه تداوم داشته باشد.

وثوقی‌ایرانی در باره صادرات محور نبودن تولیدات کشاورزی و دامداری استان اردبیل گفت: کلیه کالاهای تولید کشور دارای مشکلاتی در زمینه صادرات است و این مشکل به علت بالابودن قیمت تمام شده کالاهای ایرانی است، برای مثال قیمت گوشت قرمز در فدراسیون روسیه با حدود 15 هزار تومان عرضه می‌شود در حالی که در داخل کشور این محصول با قیمت کمتر از 30 هزار تومان به فروش نمی‌رسد.

وی عنوان کرد: در برخی از محصولات، قابلیت و پتانسیل فروش و صادرات به کشورهای خارجی فراهم نیست برای نمونه در تولید فرش ایرانی کشورهای هند و پاکستان به اندازه نصف قیمت عرضه محصول در کشور اقدام به تولید و عرضه فرش‌های خود می‌کنند و کالاهای ایرانی در زمینه صادرات با مشکلاتی از این قبیل روبه‌رو هستند.

وثوقی‌ایرانی بیان کرد: با وجود این که سالیانه با افزایش تورم در کشور مواجه هستیم، اما قیمت دلار تا حدود زیادی از ثبات برخوردار است و این مسأله باعث می‌شود سهم کشور در رقابت با بازارهای جهانی کاهش یابد و با کاهش صادرات روبرو شویم.

وی یادآور شد: از عوامل کاهش صادرات در کشور به موضوع نبود بنگاه‌های بزرگ اقتصادی نیز می‌توان اشاره کرد که علاوه بر این که وجود بنگاه‌های بزرگ باعث کاهش قیمت تمام شده می‌شود، قدرت نفوذ در بازار را نیز افزایش می‌دهد و کاملا مشخص است که یک بازرگان، تولیدکننده یا کشاورزی که دارای زمین کوچکی برای تولیدات محصول خود است، نمی‌تواند در رقابت‌های جهانی نقش اساسی داشته باشد و از عهده مخارج اجاره دفتر، تبلیغات، پرداخت هزینه حمل و نقل و مسائل دیگر برنخواهد آمد.

دبیر اتاق بازرگانی استان اردبیل افزود: شرکت‌های بزرگ و بنگاه‌هایی که دارای نیرو و مکان مناسبی هستند، در بازارهای جهانی به خوبی ظاهر شده و اقدام به فروش و تجارت محصولات خود به شکل مطلوب می‌کنند و در مجموع می‌توان گفت بالا بودن قیمت تمام‌شده محصولات، ثابت بودن قیمت ارز و کوچک بودن بنگاه‌های اقتصادی استان از دلایل اساسی عدم صدور محصولات کشاورزی به سایر مناطق است.

                               

بازارهای جهانی                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :