موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست سیزده بدر

a/122845 :کد

آلودگی محیط‌زیست در ۱۳ به در؛

سبزه‌های گره‌خورده قامت شكستند

  یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ — ۰۲:۴۶
تعداد بازدید : ۲۳۲   
 تحلیل ایران -سبزه‌های گره‌خورده قامت شكستند

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اردبیل گفت: به منظور جمع‌آوری ماهی قرمز و سبزه نوروزی ۱۴ مکان تعبیه کرده بودیم.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اردبیل گفت: به منظور جمع‌آوری ماهی قرمز و سبزه نوروزی ۱۴ مکان تعبیه کرده بودیم.


به گزارش روابط عمومی شهرداری اردبیل ، بهروز محبی تصریح کرد: به دلیل آلودگی زیست‌محیطی انتقال ماهی قرمز به  رودخانه و دریاچه داخل شهر، مخازنی در ورودی شهر، دریاچه شورابیل و خیابان معلم تعبیه شد تا شهروندان ماهی قرمز خود را در این مخازن رها کنند.

وی افزود: ماهی قرمز در کوتاه‌مدت می‌تواند چرخه زیست‌محیطی سایر آبزیان و موجودات ساکن در آب را مختل کند و به همین دلیل تلاش بر این بود از انتقال ماهی قرمز به داخل رودخانه بالخلی چای که شریان حیاتی شهر است جلوگیری شود.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اردبیل تأکید کرد: بر خلاف شائبه‌ها ماهیان قرمز جمع‌آوری شده از بین نمی‌روند و به متقاضیان بخش خصوصی واگذار می‌شوند.

محبی افزود: علاوه بر این امسال در اقدامی متفاوت سبزه‌های نوروزی نیز جمع‌آوری می‌شد تا در ادامه در گلخانه سازمان پارک‌ها به کود عالی تبدیل شود.

وی متذکر شد: برخی شهروندان همکاری مطلوبی در این طرح داشتند اما برخی متأسفانه با وجود اطلاع‌رسانی گسترده سبزه‌های خود را به بستر رودخانه رها می‌کردند.

اقدام شهرداری تداوم یابد

در عین حال فعال محیط‌زیست معتقد است هر چند فرهنگ‌سازی نسبی در خصوص ممانعت از رهاسازی سبزه نوروزی و ماهی قرمز در طبیعت صورت گرفته اما همچنان رفتار برخی شهروندان مطلوب نیست.


صادق پناهی با تأکید به اینکه در روز طبیعت فعالان محیط‌زیست در ورودی شهر حضور داشته و سبزه‌های نوروزی را جمع‌آوری می‌کردند، اضافه کرد: متأسفانه بارها مشاهده شد که سبزه‌ها در رودخانه بالخلی چای رها شدند.

وی افزود: به دلیل آلودگی‌های زیست‌محیطی موضوع جمع‌آوری سبزه نوروزی و ماهی قرمز مطرح و در قالب طرح مشترک با شهرداری و سازمان‌های مردم‌نهاد اجرا شد.

وی تأکید کرد: حتی به منظور جلوگیری از آلودگی محیط‌زیست شهری کیسه‌های زباله در بین مسافران و شهروندان توزیع می‌شد که برخی استقبال مطلوبی داشته و برخی بی‌توجه بودند.

این فعال محیط‌زیست معتقد است این طرح تلنگری به فرهنگ‌سازی صیانت از محیط‌زیست بوده و لازم است آموزش صیانت از محیط‌زیست همچنان تداوم یابد.


رودخانه بالخلی چای به طول تقریبی هفت کیلومتر در شهر اردبیل یکی از مواریث طبیعی شهر اردبیل محسوب می‌شود. این رودخانه در گستره طولی شهر کشیده شده و سلامت آن تأثیر مستقیم در سلامت محیط‌زیست شهری دارد.

از سویی دریاچه شورابیل یکی از دریاچه‌های نادر طبیعی درون‌شهری در کشور است که از جاذبه‌های گردشگری این شهر محسوب می‌شود.

شهردار اردبیل معتقد است این دریاچه یکی از مزیت‌های کم‌نظیر طبیعت شهر اردبیل است و می‌بایست پروژه‌های انسان‌محور در پیرامون آن اجرا شود.

                               

زیست محیطی                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :