موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/116880 :کد

در روزهای پایانی سال؛

پایتخت گز ایران در تکاپوی استقبال از نوروز

  یکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۱:۱۳
تعداد بازدید : ۱۹۱   
 تحلیل ایران -پایتخت گز ایران در تکاپوی استقبال از نوروز

گز سازان شهر بلداجی در آستانه عید نوروز تلاش خود را برای تولید گز بیشتر به کار گرفته اند به طوری که همه واحدها در چند نوبت کاری مشغول تولید گز هستند.

گز سازان شهر بلداجی در آستانه عید نوروز تلاش خود را برای تولید گز بیشتر به کار گرفته اند به طوری که همه واحدها در چند نوبت کاری مشغول تولید گز هستند.

به گزارش تحلیل ایران  گز نام یکی از شیرینی‌های معروف و سنتی ایران است که از ترکیب چند ماده نظیر انگبین، سفیده تخم‌مرغ، مغز پسته و بادام تهیه می شود.

تهیه گز پیشتر در شهر اصفهان رایج بوده و گز سوغات این شهر شمرده می‌شد اما امروزه گز با نام بلداجی عجین شده و شهرت جهانی یافته است.

 

انگبین ماده شیرین و مطبوعی است و ماده اصلی گز را تشکیل می‌دهد که از گیاهان مختلفی(گیاهان تیره خاردارها) به دست می‌آید. این گیاه در مناطق کویری و شوره زارهای اطراف اصفهان و خوانسار و برخی مناطق چهارمحال و بختیاری از جمله کوه‌های اطراف بلداجی به فراوانی رویش دارد.

 

انگبین‌ها مواد شیرینی هستند که به‌طور طبیعی به‌صورت صمغی شکل روی درختچه‌های خاردار تشکیل می‌شوند.

 

این مواد از دیرباز به‌عنوان داروی شفابخش و اکسیری برای جوان ماندن و طول عمر و غذای مقوی برای تندرستی و شادابی استفاده می‌شده است. امروزه نیز به‌جای شکر و قند مصنوعی از انگبین‌ها در گزهای اصیل استفاده می شود.

 

ترنجبین، گزانگبین، شیرخشت و گز علفی همه از گروه انگبین‌ها هستند که انگبین از آن‌ها به دست می‌آید و این گیاهان در استان چهارمحال و بختیاری به‌وفور رویش دارند.

 

نام گز بلداجی استان چهارمحال و بختیاری در بسیار از شهرهای کشور به‌عنوان برند مطرح‌شده و بسیاری از مردم بلداجی را نام یک شرکت تولیدی خاص قلمداد می‌کنند اما اگرچه بلداجی در کل یک برند شناخته‌شده در گز سازی مطرح‌شده و همه آن را می‌شناسند اما اصل بلداجی نامی شهری در استان چهارمحال و بختیاری است که بالای ۸۰ کارگاه گز سازی در آن مشغول به تولید این محصول هستند.

 

گز بلداجی به دلیل کیفیت بالا و مرغوبیت آن بهترین گز ایرانی محسوب می شود و به کشورهای دیگر صادر می شود و شهرت این شهر شیرین به خاطر محصول گز و استفاده از انگبین طبیعی در تولید گز است.

 

چگونگی تبدیل‌شدن شهر بلداجی به پایتخت گز ایران این‌گونه گفته‌شده که در سالهای بسیار دور تعدادی از مردم شهر بلداجی به شهر اصفهان رفته در کارگاه‌های گز سازی مشغول به فعالیت شده‌اند، پس از یادگیری حرفه گز وقتی متوجه شدند انگبین که یکی از مواد اصلی گز سازی به شمار می‌رود، در استان چهارمحال و بختیاری و به‌خصوص اطراف شهر بلداجی به‌وفور پیدا می شود، تصمیم گرفتند به شهر خود برگشته و تولید گز را در شهر خود انجام دهند.

استفاده از انگبین درجه‌یک و خالص و تولید گز مرغوب موجب شده به‌یک‌باره گز شهر بلداجی معروفیت خاصی پیدا کند و کارگاه‌های زیادی در این شهر برای تولید این محصول راه‌اندازی شود و اشتغال فراوانی در این حوزه ایجاد کند.

 

هم‌اکنون در این شهر بیکاری معنایی ندارد و همه از پیر و جوان در کارگاه‌ها مشغول کار هستند تا گز مصرفی ایام نوروز را برای مردم تولید کنند.

 

 بیش از ۱۰۰ واحد تولید گز در شهر بلداجی در حال فعالیت هستند که این واحدهای تولیدی به‌واسطه اینکه در چند نوبت فعالیت می کنند اشتغال قابل‌توجهی را در سطح شهر ایجاد کرده‌اند.

بلداجی از توابع شهرستان بروجن استان چهارمحال و بختیاری است که این شهر نزدیک مهم‌ترین قطب سیاحتی و زیارتی استان(امامزاده حمزه علی) و تالاب بین‌المللی چغاخور است که به این واسطه مسافران بسیاری وارد شهر بلداجی می‌شوند.

 

مهم‌ترین ویژگی شهر بلداجی این است که مغازه‌های فروش سوغات ازجمله گز در این شهر بیشتر از شهرهای دیگر استان است و این امر جلوه ویژه‌ای به این شهر داده است.

 

در آستانه عید نوروز تولید گز در شهر بلداجی چند برابر شده است


فرماندار بروجن در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه بیش از ۱۰۰ واحد تولیدی گز بلداجی در این شهر راه‌اندازی شده  است، عنوان کرد: راه‌اندازی واحدهای تولیدی مختلف تولید گز در این شهر موجب از بین رفتن بیکاری در این شهر شده است.

 

سیف‌الله فیاضی ادامه داد: هم‌اکنون در آستانه عید نوروز تولید گز در این شهر چند برابر شده است و هر واحد تولیدی در تلاش است با تولید بیشتر گز سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص بدهد.

وی گز بلداجی را از معروف‌ترین گزهای تولیدی ایران دانست و گفت: گز بلداجی به دلیل کیفیت و  مرغوب به کشورهای حوزه خلیج فارس، آسیای میانه، افغانستان، پاکستان و عراق نیز صادر می‌شود.

 

فرماندار بروجن ادامه داد: هم‌اکنون گز تولیدی چهارمحال و بختیاری به‌واسطه کیفیت بالای آن به بسیاری از کشورهای مختلف جهان صادر می شود.

رئیس اتحادیه گز سازان شهر بلداجی نیز در گفت گو با خبرنگار مهر با اشاره به استقبال قابل‌توجه از گز تولید شهر بلداجی  استان چهارمحال و بختیاری، عنوان کرد: واحدهای تولید گز در بلداجی روزبه‌روز در حال افزایش هستند و سالی چند واحد تولید گز در این شهر راه‌اندازی می شود.

 

مهران ترکیان عنوان کرد: فعال شدن واحدهای تولیدی گز در شهر بلداجی زمینه را برای ایجاد شغل‌های مرتبط با تولید گز ازجمله کارگاه‌های تولیدی تجهیزات گز سازی و واحدهای عرضه مواد اولیه گز و... نیز ایجاد شده است.

 

وی اظهار داشت: در آستانه عید نوروز به طور متوسط هر کارگاه دارای بیش از ۲۰ نفر کارگر است.

رئیس اتحادیه گز سازان شهر بلداجی ادامه داد: کارگاه های تولیدی شهر بیکاری بسیاری از مناطق دیگر استان را نیز حل کرده اند.

 

ترکیان در ادامه با اشاره به اینکه گز تولیدی این شهر بسیاری از استانداردهای جهانی را اخذ کرده و به کشورهای خارجی صادر می شود، گفت: حدود۴۰ تا ۵۰ درصد گز تولید این شهر صادر می شود.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال نیز ۳۰۰ هزار کیلوگرم گز توسط کارگاه‌های شهر بلداجی تولید شود.

ترکیان بیان کرد: فعالیت این کارگاه‌ها زمینه اشتغال چهارهزار نفر را فراهم کرده است.

در شهر بلداجی جدا از تولید گز، واحدهای تولید نبات و پولکی، سوهان، نقل و... راه‌اندازی شده است که نقش مهمی در تولید بسته‌های سوغاتی استان داشته است.

بلداجی در فاصله ۴۰ کیلومتری بروجن و ۸۰ کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :