موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/117527 :کد

مدیرکل منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری:

۳۰۰ گونه گیاهی با مصرف صنعتی و دارویی در چهارمحال شناسایی شد

  جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۴:۲۵
تعداد بازدید : ۱۴۱   
 تحلیل ایران -۳۰۰ گونه گیاهی با مصرف صنعتی و دارویی در چهارمحال شناسایی شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: تاکنون ۳۰۰ گونه گیاهی با مصرف صنعتی، بهداشتی و دارویی در استان شناسایی شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: تاکنون ۳۰۰ گونه گیاهی با مصرف صنعتی، بهداشتی و دارویی در استان شناسایی شده است.

 

به گزارش تحلیل ایران علی محمدی‌مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: یک هزار و 400 گونه گیاهی در استان شناسایی شده است که از این تعداد 250 تا 300 گونه آن مصرف صنعتی، بهداشتی و دارویی دارد.

 

وی با بیان اینکه 35 گونه گیاهی اندرمیک مانند "کلوس" در استان وجود دارد، افزود: طبق گزارش‌های "سازمان کشاورزی و خواروبار جهانی FAO" درآمد حاصل از تجارت جهانی گیاهان دارویی سالانه 100 میلیارد دلار است که این رقم تا سال 2050 به 5 تریلیون دلار می‌رسد اما در کشور ما با 8 هزار گونه گیاهی و تنوع اقلیمی درآمد حاصل از گیاهان دارویی 100 میلیون دلار و یک هزارم تجارت جهانی است در حالی‌که می‌توان به خوبی از این نعمت استفاده کرد.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری میزان فرسایش خاک را در استان 20 تُن در هکتار عنوان و بیان کرد: زراعت در اراضی شیب‌دار و مناطق جنگلی فرسایش خاک را تشدید می‌کند و پوشش جنگلی را از بین می‌برد از همین‌رو ما به سمت تغییر الگوی کشت، گسترش کشت گیاهان دارویی و جنگل‌کاری اقتصادی پیش رفتیم.

محمدی‌مقدم یکی از عوامل تخریب جنگل‌ها و فرسایش خاک را چرای مفرط و دام مازاد دانست و گفت: متاسفانه اکنون 3.5 برابر ظرفیت عرصه‌ها دام در مراتع استان وجود دارد که این خود یک تهدید برای منابع طبیعی است.

 

وی کشت و توسعه گونه‌های گیاهی مرتعی را راهکاری برای حفظ گونه‌های ژنتیکی دانست و خاطرنشان کرد: برای حفاظت از منابع طبیعی، جلوگیری از فرسایش خاک، تولید آب و توسعه فضای سبز جنگلی و مرتعی ارائه راهکارهای کارشناسی و حقوقی ضرورت دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری به ضرورت توجه به آبخیزداری برای تولید آب اشاره کرد و گفت: به ازای هر هکتار آبخیزداری یک میلیون تومان هزینه می‌شود که این رقم در مقایسه با اعتبارات سدهای بزرگ بسیار ناچیز است.

 

محمدی‌مقدم با بیان اینکه خسارت رسوب جمع شده پشت سدهای حوضه کارون بزرگ سالانه 65 میلیون تومان است، بیان کرد: در دنیا ابتدا عملیات تثبیت خاک را در بالادست سد برای جلوگیری از فرسایش خاک انجام می‌دهند اما در کشور ما سد بدون توجه به حوزه بالادست آن احداث می‌شود.

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :