موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/118475 :کد

نگاهی به آسیب های سیل در جهرم

خسارت ۲۰۰ میلیاردی سیل جهرم

  شنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۴:۰۰
تعداد بازدید : ۱۲۹   
 تحلیل ایران -خسارت ۲۰۰ میلیاردی سیل جهرم

بارندگی و سیل اخیر، مردم ۱۶ شهر فارس را درگیر خود کرد که در این راستا شهرستان جهرم که بارشی بی سابقه را در ۳۰ سال اخیر تجربه کرد، ۲۰۰ میلیارد تومان خسارت دید.

بارندگی و سیل اخیر، مردم ۱۶ شهر فارس را درگیر خود کرد که در این راستا شهرستان جهرم که بارشی بی سابقه را در ۳۰ سال اخیر تجربه کرد، ۲۰۰ میلیارد تومان خسارت دید.


به گزارش تحلیل ایران  بارندگی هفته گذشته که به  گواه کارشناسان در طول ۳۰ سال گذشته بی نظیر بوده، گرچه برای زمین های تشنه استان فارس که سال ها است رنگ چنین بارانی را به خود ندیده ، بسیار شیرین است اما خسارت هایی هم به بخش های مختلف وارد شد.

 

نماینده مردم جهرم در کجلس شورای اسلامی در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه ۳۵ حادثه و بلایای  طبیعی در ایران تجربه شده است، گفت: دستگاه های موثر در مدیریت بحران باید برای مقابله با حوادث تقویت شوند.


محمدرضا رضایی  با اشاره به اینکه برخی دستگاه های امداد رسان در زمان بحران با مشکل مواجه می شوند، افزود: با توجه به تغییر اقلیم در کشور لزوم تغییر در برنامه ریزی دستگاه های اجرایی ضروری است.

 

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به ضرورت تقویت و حمایت ویژه از ستاد مدیریت بحران تاکید کرد و گفت: در شرایطی که کشور درگیر حوادث متفرقه است توجه به دستگاه های متولی مدیریت بحران ضروری است.

 

وی با اشاره به بارندگی های اخیر در جهرم که منجر به بروز مشکلاتی برای مردم شد، خاطرنشان کرد: میانگین بارندگی در جهرم ۲۵۰ میلی متر بوده که این میزان در سال های اخیر به ۱۵۰ میلی متر کاهش یافته است.

 

وی با اشاره به اینکه در مدت پنج روز حدود ۳۷۰ میلی متر باران در جهرم باریده است، عنوان کرد: تا روز چهارم بارش ها هیچ مشکلی برای مردم به وجود نیامده بود اما در بعداز ظهر روز پایانی بارش ها با تخریب شدن سد خاکی محمد آباد حاشیه جهرم آب وارد شهر شد و بیش از هزار واحد مسکونی تخریب و دچار آبگرفتگی شد.

 

وی با اشاره به اینکه پیش بینی هواشناسی در یک هفته پیش از بارش ها می طلبید دستگاه های متولی نسبت به نظارت سدهای خاکی و آب بندها اقدامات پیشگیرانه را انجام می دادند، تاکید کرد: عدم برنامه ریزی مناسب، مردم را دچار مشکل کرده بود.

 

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مسیر رودخانه ها، محل ساخت ساز واحدهای مسکونی نیست، اظهار کرد: برداشت مصالح از مسیر رودخانه ها و ساخت و ساز در حریم آن سبب ایجاد مشکلات جبران ناپذیر می شود.

 

وی با اشاره به اینکه این معضلات سبب ایجاد خسارت به تاسیسات زیربنایی در جهرم شد، تصریح کرد: نظارت برای پیشگیری و عدم بروز این حوادث بسیار ضعیف بود.

 

رضایی به نقش مردم در کمک رسانی به آسیب دیدگان اشاره کرد و گفت: حداقل پنج روستا به سبب آبگرفتگی مجبور به تخلیه شد و ۲۰ روستا نیز توسط بالگرد امدادرسانی و کمک رسانی شدند.

 

وی به بحرانی شدن شرایط با آبگرفتگی در ایستگاه برق، قطع شدن شبکه گاز وآب اشاره کرد و افزود: با تخریب شدن بخشی از پل و ورودی جهرم، محور این شهر به شیراز نیز مسدود کرده بود.

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :