موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/119944 :کد

برداشت زودهنگام گیاهان کوهستان

سرآمدگیاهان دارویی بام ایران به بازارآمد

  پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۴:۳۰
تعداد بازدید : ۸۷   
 تحلیل ایران -سرآمدگیاهان دارویی بام ایران به بازارآمد

کرفس کوهی(کلوس) مهمترین ومعروف ترین گیاه دارویی چهارمحال و بختیاری است که هم اکنون فروش این گیاه در کنار جاده های این استان آغاز شد.

کرفس کوهی(کلوس) مهمترین ومعروف ترین گیاه دارویی چهارمحال و بختیاری است که هم اکنون فروش این گیاه در کنار جاده های این استان آغاز شد.


به گزارش تحلیل ایران  استان چهارمحال و بختیاری یکی از استان های کوهستانی و مرتفع کشور است که رویشگاه  بسیاری از گیاهان دارویی و ارزشمند است.


چهارمحال و بختیاری با داشتن وسعت یک درصد مساحت کشور حدود دو هزار و ۵۰۰ تا سه هزار گونه گیاهی که ۱۰ تا ۱۵ درصد آن دارویی هستند را داراست.

 

استفاده از گیاهان دارویی از دیرباز در این استان متداول و دانش بومی استان در این زمینه غنی است. از طرف دیگر تنوع گیاهی بالا و سازگاری گونه های گیاهی، شرایط مناسبی را برای کشت و اهلی کردن گونه های گیاهی در این استان فراهم آورده است.

 

دره ها و کوهستان های استان چهارمحال و بختیاری سرشار از گیاهان دارویی است که بیشتر آنها از گذشته های دور کاربرد دارویی موثری در بهبود بیماری ها داشته اند و شناخت و طرز استفاده آنها از پیشینیان سینه به سینه نقل شده است.

 

گرم شدن هوا در استان چهارمحال و بختیاری و عدم بارش برف مناسب در ارتفاعات زمینه را برای رشد بسیاری از گیاهان درفصل زمستان در این استان فراهم کرده است به طوری که بسیاری از گیاهان دارویی کوهستان های این استان که در فصل بهار رشد می کردند و به بازار می آمدند هم اکنون در این فصل سال به بازار امده اند.

 

یکی از مهمترین گیاهان کوهستانی که به بازار این استان آمده و یا کنارجاده ها به فروش می رسد کرفس کوهی یا کلوس است. این گیاه دارای عطر و خوشمزه گی خاصی است که چهارمحالی ها آن را همراه صبحانه یا عصرانه با پنیر مصرف می کنند.

 

مردم این استان اعتقاد بالایی به خواص آن دارند و به علت اینکه رویش این گیاه در ارتفاعات برف گیر اتفاق می افتد میزان برداشت آن بسیار کم است و میزان برداشتی که توسط اهالی مناطق سخت گذر و مرتفع این استان انجام می شود در خود استان به فروش می رسد و زمان فروش ان نیز بسیار اندک است.

 

بیشترین فراوانی پراکنش این گیاه از ارتفاع دو هزار و ۱۰۰ متری تا سه هزار متری در اقلیم های مختلف استان چهارمحال و بختیاری به خصوص در اقلیم ارتفاعات فوقانی است.

هم اکنون آب و هوای مناسب و گرم بودن هوا موجب شده که رویش این گیاه سریعتر آغاز شود و فروش آن در استان چهارمحال و بختیاری آغاز شود.

 

در حال حاضر این گیاه در کنار جاده های اصلی چهار محال و بختیاری توسط فروشنده های محلی به فروش می رسد و کسب درامد فروش گیاهان دارویی توسط محلی های ساکنان ارتفاعات این استان بسیار زودتر از سال های گذشته آغاز شده است.

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :