موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/121755 :کد

اخبار کوتاه استان چهارمحال و بختیاری

۱۳۸۱ نفر به بیمارستان‌های چهارمحال و بختیاری مراجعه کردند

  چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۴:۳۵
تعداد بازدید : ۲۰۶   
 تحلیل ایران -۱۳۸۱ نفر به بیمارستان‌های چهارمحال و بختیاری مراجعه کردند

مدیر مرکز فوریت‌های پزشکی چهارمحال و بختیاری گفت: روز گذشته ۱۳۸۱ نفر به بیمارستان‌های استان مراجعه کردند.

مدیر مرکز فوریت‌های پزشکی چهارمحال و بختیاری گفت: روز گذشته ۱۳۸۱ نفر به بیمارستان‌های استان مراجعه کردند.


به گزارش تحلیل ایران فرامرز شاهین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به آمار روزانه مراجعه کنندگان به بیمارستان‌های استان در ایام نوروز اظهار داشت: در هشتمین روز تعطیلات نوروزی 1381 نفر به بیمارستان‌های استان مراجعه و خدمات درمانی این مراکز بهره‌مند شدند.

 

وی افزود: از مجموع این افراد 312 نفر با شرایط مواجه بودند که بستری شدند و 3 نفر نیز تاکنون فوتی گزارش شده است.

 

مدیر مرکز فوریت‌های پزشکی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: همچنین 1026 نفر نیز حالشان مساعد بود که بعد از درمان سرپایی از بیمارستان مرخص شدند.

 

 دام‌های سبک در چهارمحال و بختیاری علیه بیماری طاعون واکسیناسیون شدند

عبدالمحمد نجاتی، مدیرکل دامپزشکی چهارمحال و بختیاری اظهارداشت: بیماری‌های مشترکی مانند سل، تب مالت و شاربن تهدیدات بسیار زیادی برای سلامت انسان محسوب می‌شوند، براساس تست بیماری سل از 76 درصد در سال 94 به 98 درصد رسیده است.

وی افزود: همچنین در عملکرد واکسیناسیون تب مالت گاو و گوساله به ترتیب از 83 و 84 درصد در سال 94 به 97 و 88 درصد در سال 95 رسیده‌ایم.

 

مدیرکل دامپزشکی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه تب برفکی بیماری است واگیردار بین زوج سمان که در صورت شیوع در گله‌های گاو و گوسفند می‌تواند خسارات اقتصادی فراوانی به وجود آورد، بیان کرد: در همین راستا برای کاهش خسارات احتمالی به دامداران، با عملکرد خوب همکاران واکسیناسیون صورت گرفته از 94 درصد عملکرد به 99 درصد افزایش یافته است.

نجاتی خاطر نشان کرد: در سال گذشته پوشش واکسیناسیون بیماری‌هایی مانند طاعون و شاربن طبق پیش بینی صورت گرفته به 100 درصد پیشرفت رسیده است.

 

وی گفت: موارد مثبت بیماری‌های مشترک بین انسان و دام مانند بیماری سل و تب مالت با تست، کشتار و خونگیری‌های صورت گرفته از 43 و 44 مورد در سال 94 به 23 و 10 مورد در سال 95 کاهش یافته‌اند.

 

احجام فلزی چهارمحال وبختیاری مهر اصالت یونسکو دریافت کرد

مهرداد رئیسی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی میراث فرهنگی چهارمحال و بختیاری با اشاره به تاریخچه صنایع دستی در این استان گفت: براساس آخرین یافته‌ها از هزاره دهم قبل از میلاد مسیح(ع) سفالگری در کوه‌ها و دشت‌هایی که قسمت بختیاری استان را تشکیل می‌دهند رواج داشته است.

 

رئیسی بیان کرد: رشته قلمزنی و چلنگری، قفل‌سازی، گیوه‌دوزی، نمدمالی، اسلحه‌سازی، گره‌‌‌‌چینی و کرباس‌بافی که برخی از این رشته‌ها درحال حاضر نیز کار می‌شود، قالی‌ها و انواع گلیم‌های عشایری استان از شهرت جهانی برخوردارند.

وی به گلیم‌ و بافته‌های گلیمی اشاره کرد و افزود: گلیم تاریخچه‌ای بسیار کهن و حتی بیشتر از قالی دارد که ویژگی‌هایی از قبیل ذهنی‌باف بودن، نقوش هندسی، همجواری رنگ‌های گرم وسرد، قرینگی طرح، ریتم چشم‌نواز رنگ‌های هم‌خانواده که عموما گرم هستند گلیم چهارمحال و بختیاری را منحصر به فرد کرده که بافته‌های گلیمی، محصولاتی مانند گلیم، گلیمچه، گبه، سرانداز و سجاده را شامل می‌شود.

 

رئیسی خاطرنشان کرد: نساجی سنتی از دیگر صنایع دستی این استان است که به منظور تولید انواع پارچه‌ وبرخی زیراندازها نظیر گلیمچه، سجاده، پشتی، موج، ماشته، کیسه حمام، جاجیم، جاجیمچه ‌روتختی، رومیزی و روسری به صورت دستباف تهیه می‌شود.

وی تصریح کرد: نمدمالی از دیگر صنایع دستی محسوب می‌شود که از زیبایی، ظرافت، استحکام و مرغوبیت برخوردار است و به علت خاصیت ضربه‌گیری و عایق بودن در مقابل رطوبت همچنین سازگاری با محیط زیست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی میراث فرهنگی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه هنر نمدمالی توانسته نشان یونسکو و نشان ملی مرغوبیت را دریافت کند، گفت: مواد اولیه نمدمالی پشم بهاره مرغوب بوده و نمدهای سنتی عبارتند از زیرانداز، کلاه نمدی، شنل‌های چوپانی، جلیقه نمدی و شال نمدی است.

 

رئیسی با بیان اینکه هنر ساخت احجام فلزی در استان، مهر اصالت یونسکو را به خود اختصاص داده است، آن را یکی دیگر از رشته‌های هنری مربوط به چهارمحال و بختیاری دانست و گفت: این هنر جزء رشته‌های نوآوررنه با ویژگی‌های منحصر به فرد از جمله استفاده از ضایعات فلزی و خلق آثار زیبا و جذاب است.

وی ادامه داد: صنایع دستی چوبی، چاپ قلمکار، نگارگری، قلمزنی رنگرزی سنتی، دوخت البسه محلی، صنایع دستی عشایری و ملیله‌دوزی از دیگر هنرهای مربوط به این استان است.

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :