موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست افزایش دما

a/87530 :کد

0

واحدهای صنعتی با مدیریت مصرف انرژی مانع افزایش دما شوند

  چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۴:۵۶
تعداد بازدید : ۳۳۲   
 تحلیل ایران -واحدهای صنعتی با مدیریت مصرف انرژی مانع افزایش دما شوند

مدیرکل حمایت از مالکیت های صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: مدیران واحدهای صنعتی با مدیریت مصرف انرژی و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای نقش مهم خود را در جلوگیری از افزایش دمای زمین ایفا کنند.

مدیرکل حمایت از مالکیت های صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: مدیران واحدهای صنعتی با مدیریت مصرف انرژی و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای نقش مهم خود را در جلوگیری از افزایش دمای زمین ایفا کنند.

سید مهدی میرصالحی روز چهارشنبه در نشست گفت و گوهای انرژی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد ( یونیدو ) در تبریز گفت: با وجود اینکه جزو 10 کشور صنعتی دنیا نیستیم اما در رده نهم انتشار گازهای گلخانه ای قرار داریم. 
وی با اعلام اینکه سالانه 850 میلیون تن گاز گلخانه ای از کشور ما منتشر می شود، گفت: 20 تا 25 درصد عامل انتشار این گاز نیروگاه ها، 15 درصد واحدهای صنعتی، 15 درصد وسایل حمل و نقل و بقیه سایر مصارف از جمله مصرف خانگی است. 
وی با اشاره به مشکلات زیست محیطی انتشار گازهای گلخانه ای از جمله افزایش دمای زمین اظهار کرد: در حالی که بر اساس گزارش مجمع بین المللی تغییرات اقلیمی (IPCC) سازمان ملل، افزایش دمای زمین تا سال 2030 نباید بیشتر از 2 درجه سانتی گراد باشد، گفت: این در حالی است که در سال جاری 1.4 درجه سانتی گراد افزایش یافته و در واقع در 14 سال آینده باید به گونه ای مدیریت شود که دمای زمین بیشتر از 0.6 درجه افزایش نیابد. 
میرصالحی این مهم را نیازمند برنامه ریزی و احساس مسئولیت جهانی عنوان کرد و افزود: سازمان ملل امتیازاتی برای کنترل گازهای گلخانه ای در نظر گرفته است. 
وی با تشریح چگونگی نقش انتشار گازهای گلخانه ای در افزایش دمای زمین، گفت: به جهت ارزان بودن انرژی در کشور و دارا بودن رتبه نخست ذخایر گازی جهان، حدود 2 تا 2.5 برابر میانگین مصرف دنیا انرژی مصرف می کنیم. 
میرصالحی با بیان اینکه نسبت به روشن بودن بی دلیل لامپ ها بی توجه هستیم و در صورت احساس گرما در زمستان به جای کم کردن درجه وسایل گرمایشی پنجره های را باز می کنیم، بر ضرورت اصلاح و مدیریت مصرف انرژی تاکید کرد و گفت: رسانه ها نقش مهمی در فرهنگ سازی در این زمینه دارند. 
وی با اشاره به اینکه عمده صنایع کشور سنتی هستند و مصرف بالای انرژی و در نتیجه انتشار بالای گازهای گلخانه ای دارند ، گفت: در صوت استفاده از فناوری های نوین، مصرف انرژی ماشین آلات و تجهیزات کاهش می یابد. 
میرصالحی با بیان اینکه ساختمان های ما نیز عایق بندی مناسب ندارند و به راحتی انرژی هدر می رود، اظهارکرد: با رعایت عایق بندی می توان گام های موثری در مصرف بهینه انرژی برداشت. 
مدیرکل حمایت از مالکیت های صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار امیدواری کرد: با مدیریت بهتر مصرف انرژی همراهی مناسبی با جامعه جهانی در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای داشته باشیم. 
حسین نجاتی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی هم در این نشست بر ضرورت استفاده از شیوه ها و فناوری های نوین در واحدهای صنعتی به منظور کاهش مصرف انرژی تاکید کرد و گفت: از ارائه آموزش های تخصصی برای مدیران و کارشناسان فنی صنایع حمایت می کنیم. 
رعنا غنیم، مدیر صنعتی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (UNIDO)، آلساندرو آمادیو نماینده سازمان توسعه صنعتی ملل متحد در ایران و مهری شکاری مسئول هماهنگ کننده بهره وری انرژی در صنایع ایران در این نشست مطالب آموزشی در رابطه با مصرف بهینه انرژی ارائه دادند. 
سومین نشست گفت و گوهای انرژی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد با مشارکت دفتر مالکیت های صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت و همکاری اداره کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی امروز /6 مردادماه/ با عنوان ' نقش آموزش، فرهنگ سازی و تغییر نگرش در بهره وری انرژی ایران ' با حضور مدیران و کارشناسان ارشد بهره وری انرژی و بهداشت و محیط زیست واحدهای صنعتی استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و زنجان در تبریز برگزار شد. 
پروژه «بهره وری انرژی در صنایع انرژی بر» توسط تسهیلات محیط زیست جهانی (GEF)، در شاخه «تغییرات آب و هوایی» حمایت مالی شده و توسط سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (UNIDO) به عنوان کارگزار اجرایی GEF در ایران و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت (IFCO) به عنوان همکار اجرایی دولتی، در دست اجراست. 
مراحل اجرایی این پروژه از سال 2012 با بودجه ای افزون بر بیست میلیون و ششصد هزار دلار شروع شده و تا سال 2017 ادامه خواهد داشت. 
پیشبرد و ارتقای بهره وری انرژی در پنج صنعت کلیدی کشور (آهن و فولاد، پتروشیمی، پالایشگاه، سیمان و آجر) با توسعه یک چارچوب ملی برای استانداردهای سیستم مدیریت انرژی، کمک به ظرفیت سازی از طریق آموزش، مطالعات محک زنی انرژی و شناساندن تکنولوژی های بر تر به صنایع از مهمترین اهداف این طرح ملی است. 
دو دوره پیشین این نشست در تهران برگزار شده است. 

                               

گازهای گلخانه ای                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :