موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست دریاچه ارومیه

a/87860 :کد

0

اجرای برنامه های تثبیت ازدلایل افزایش ترازوحجم دریاچه ارومیه

  جمعه ۰۸ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۰:۱۷
تعداد بازدید : ۳۶۰   
 تحلیل ایران -اجرای برنامه های تثبیت ازدلایل افزایش ترازوحجم دریاچه ارومیه

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه تراز و حجم دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته، گفت: این افزایش نشان دهنده موفقیت ۹۰ درصدی برنامه های تثبیت دریاچه است.

 معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه تراز و حجم دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته، گفت: این افزایش نشان دهنده موفقیت 90 درصدی برنامه های تثبیت دریاچه است.

محمد صادق پورمهدی روز پنجشنبه در جلسه ستاد احیای دریاچه ارومیه افزود: تراز سطح آب دریاچه ارومیه در زمان حاضر یک هزار و 270 متر است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 56 سانتی متر افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه حجم آب دریاچه سه میلیارد متر مکعب است، گفت: حجم آب دریاچه نسبت به مدت مشابه سال گذشته در حدود یک میلیارد متر مکعب افزایش یافته است.
پورمهدی با اشاره به برنامه های ستاد احیا جهت تثبیت وضع موجود دریاچه برای سال 94 و 95 اضافه کرد: وضعیت موجود دریاچه نشان می دهد که 90 درصد برنامه های ستاد در جهت تثبیت با موفقیت انجام شده که این امر امیدوار کننده است.
وی تاکید کرد: در سال جاری با اصلاح و بهبود روش های گذشته خواهیم توانست به وضعیت بهبود 100 درصدی دست یابیم.
معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی گفت: برنامه های تدوینی و اجرا شده توسط این ستاد همچون رهاسازی، لایه روبی، کاهش مصرف آب و تغییر الگوی کشت از دلایل اصلی بهبود وضعیت دریاچه است.
وی خاطرنشان کرد: موضوع آب مساله ای کشوری و یکی از چالش های اصلی است که در کشور با آن مواجه هستیم.
پورمهدی با تاکید بر ضرورت فرهنگ سازی مصرف بهینه آب گفت: باید تمام اقشار جامعه نسبت به این موضوع حساس شوند و روحانیون و تشکل های زیست محیطی نقش بسزایی در فرهنگسازی این موضوع ایفا می کنند.
وی با تاکید بر حضور مدیران کل دستگاه های مرتبط با موضوع دریاچه ارومیه در جلسات ستاد احیای دریاچه ، اظهار کرد: حضور معاونان بجای مدیران کل قابل قبول نیست و باید پیگیری شود.
معاون استاندار آذربایجان شرقی همچنین بر دقت در هزینه کرد بودجه های دریاچه ارومیه تاکید کرد و گفت: اعتباری که به دریاچه تخصیص می یابد باید به درستی هزینه شود.
وی ادامه داد: هیچ یک از زیرمجموعه های دستگاه های مختلف حق ندارند به بهانه نداشتن پول نسبت به اجرای پروژه های محوله کوتاهی کنند.
پورمهدی تاکید کرد: باید لایروبی مسیرهای شهرستان شبستر اجرایی شود و هیچ بهانه ای دراین زمینه قابل قبول نیست.
وی اضافه کرد: کارهای بسیار زیادی در زمینه احیای دریاچه انجام شده و باید تمامی این اقدامات مستند سازی و گزارش عملکرد دقیق دستگاه ها تهیه شود.
دبیر ستاد استانی احیای دریاچه ارومیه نیز در این جلسه از حضور نیافتن منظم برخی اعضای این ستاد در جلسات احیای دریاچه ارومیه انتقاد کرد و گفت: این موضوع به مدیریت ارشداستان گزارش خواهد شد تا تصمیم گیری لازم در این خصوص گرفته شود.
خلیل ساعی افزود: کسانی که دغدغه احیای دریاچه ارومیه را دارند باید در ستاد حضور داشته باشند.
اهتمام دولت تدبیر و امید در احیای دریاپه ارومیه با اجرای طرح های انتقال آب و آزاد سازی حریم رودخانه ها در کنار تغییر الگوی کشت موجب تثبیت وضعیت دریاچه شده است .

                               

لایروبی                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :