موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی صنعت

a/88651 :کد

0

تغییر رشد منفی صنعت آذربایجان شرقی به رشد مثبت ۱.۲ درصدی

  ﺳﻪشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۰:۴۳
تعداد بازدید : ۳۳۰   
 تحلیل ایران -تغییر رشد منفی صنعت آذربایجان شرقی به رشد مثبت ۱.۲ درصدی

صنعت آذربایجان شرقی که در نوسان نرخ ارز در دولت گذشته کمر خم کرده بود امروز با گذشت سه سال از عمر دولت تدبیر و امید، دوران رشد مثبت ۱.۲ درصدی و راست قامتی را طی می کند.

صنعت آذربایجان شرقی که در نوسان نرخ ارز در دولت گذشته کمر خم کرده بود امروز با گذشت سه سال از عمر دولت تدبیر و امید، دوران رشد مثبت 1.2 درصدی و راست قامتی را طی می کند.

به گزارش ایرنا، این تحول کمرشکن در پی تحریم های اقتصادی و افزایش نرخ ارز، افول واحدهای تولیدی فعال در آذربایجان شرقی را در پی داشت و به رشد منفی صنعت این استان در سال های 1390 تا 1392 شمسی منجر شده بود. 
مدت ها بعد از اتمام کار دولت دهم و با اجرای طرح پایش واحدهای تولیدی استان بود که این وضعیت نه چندان دلچسب در یکی از صنعتی ترین استان های کشور مشخص شد و زنگ خطر نیمه تعطیلی واحد صنعتی در آذربایجان شرقی را به صدا در آورد. 
اما رویکرد توام با برنامه ریزی های علمی و تنظیم سند تدبیر و توسعه آذربایجان شرقی با نقش آفرینی استاندار در نخستین سال دولت تدبیر و امید، آینده ای روشن پیش روی صنعت این استان قرار داد و احیا واحدهای تولیدی غیرفعال و نیمه فعال در دستور کار مسئولان قرار گرفت. 
به گفته رئیس اداره برنامه ریزی و آمار سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی بخش صنعت این استان در حال حاضر رشد 1.2 درصدی را تجربه می کند. 
آرش نگاهبانی افزود: در طول سه سال گذشته حدود دو هزار واحد تولیدی جدید با 17 هزار نفر اشتغال زایی و 30 هزار میلیارد ریال حجم سرمایه گذاری به بهره برداری رسیده است. 
وی گفت: در این مدت سهم صنعت، معدن و تجارت در اقتصاد آذربایجان شرقی و تولید ناخالص داخلی استان از 35 درصد به 40 درصد افزایش یافت. 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز با اشاره به تلاش های این سازمان برای رشد مثبت صنعت این استان گفت: در دولت تدبیر و امید حدود 6 هزار مجوز تاسیس با 130 هزار نفر اشتغال زایی مستقیم و 240 هزار میلیارد ریال حجم سرمایه گذاری صادر شده است. 
حسین نجاتی افزود: در زمان حاضر یک هزار و 500 طرح از این تعداد در دست اجرا بوده و دارای پیشرفت فیزیکی 20 درصد و بالاتر است. 

*** هدفگذاری برای بهره برداری از 600 واحد صنعتی 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گفت: این سازمان بهره برداری از 600 واحد صنعتی جدید را تا پایان دولت یازدهم هدفگذاری کرده و این مهم از محورهای هفت گانه سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی در بخش صنعت، معدن و تجارت است. 
حسین نجاتی گفت: 400 واحد صنعتی فعال این استان نیز برای اجرای طرح توسعه با اهداف تولید محصول جدید و افزایش ظرفیت تولید اعلام آمادگی کرده است. 
وی افزود: حجم سرمایه گذاری این طرح های توسعه 25 هزار میلیارد ریال و اشتغال زایی آنها حدود 10 هزار نفر پیش بینی شده است. 
وی گفت: با توجه به اینکه واحدهای متقاضی طرح توسعه سابقه کارآفرینی دارند، احتمال بهره برداری بالایی در مورد این طرح ها قابل پیش بینی است. 
وی افزود: طرح توسعه این واحدهای صنعتی فعال اگر تا پایان دولت یازدهم نیز به صورت کامل محقق نشود، در سال های بعدی به صورت صد در صدی قابل اجراست. 
وی گفت: تکمیل زنجیره تولید مس و فولاد، ارتقا حجم صادرات، برگرداندن واحدهای راکد و نیمه فعال به چرخه تولید از طریق اعطای تسهیلات رونق تولید/ سهم 515 واحدی آذربایجان شرقی/ و بهره برداری از 84 طرح صنعتی از محل تسهیلات اقتصاد مقاومتی از جمله برنامه های آتی این سازمان تا پایان دولت یازدهم است. 
وی همچنین به طرح ملی تولید الکتروموتور از سوی شرکت مهر اصل در تبریز اشاره کرد و از بهره برداری آن در سال جاری خبر داد. 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی همچنین به نقش ارزشمند کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید آذربایجان شرقی نیز اشاره کرد و از جهش صادراتی آذربایجان شرقی و گام های بلند دولت در بخش معدن این استان سخن گفت. 
حسین نجاتی افزود: شفاف سازی واگذاری ها و آزادسازی محدوده های معدنی بزرگترین دست آورد دولت تدبیر و امید در بخش معدن آذربایجان شرقی است. 
وی با اشاره به فرمایشی بودن واگذاری های معدن در دولت قبلی گفت: واگذاری معادن از طریق مزایده اقدام ارزشمندی بوده و تا کنون بیش از 10 مزایده در سطح این استان انجام شده است. 
وی همچنین ژئوفیزیک هوایی را به عنوان پایه مطالعات معدنی در استان، طرحی ارزشمند خواند و افزود: این طرح 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا پایان دولت یازدهم به اتمام می رسد. 
نجاتی همچنین به ایجاد واحدهای فرآوری معدن در این استان اشاره کرد و گفت: شهرک سنگ آذرشهر که مطالبه مردم برای جلوگیری از خام فروشی است، در حال اجراست. 
وی آذربایجان شرقی را با برخورداری از 54 نوع ماده معدنی، بهشت کانی های معدنی کشور خواند و افزود: در زمان حاضر از 540 معدن آذربایجان شرقی حدود 440 معدن فعال است. 
وی گفت: این استان از لحاظ تنوع و حجم ذخیره های معدنی دارای رتبه اول کشور و در استخراج رتبه چهارم را با حدود 500 میلیون تن داراست. 
وی افزود: حدود 12 هزار نفر در بخش معدن آذربایجان شرقی اشتغال دارند و این استان به لحاظ اشتغال رتبه دوم کشور را داراست.

*** تصمیم گیری برای 973 مانع تولید در بخش صنعت 
دبیر کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید آذربایجان شرقی نیز از تصمیم گیری عملیاتی برای 973 مورد از موانع تولید در دولت تدبیر و امید خبر داد و گفت: از سال 1392 شمسی به دلیل ضربه سنگین طی سال های قبلی به تولید، پیگیری مشکلات واحدهای تولیدی در اولویت فعالیت های استان قرار گرفت. 
سخاوت خیرخواه افزود: حدود 508 تصمیم عملیاتی بین سال های 92 تا 94اتخاذ شد و در سال 94 نیز 275 مورد اقدام برای تسهیل تولید صورت گرفت که این رقم در 4 ماهه اول سال جاری190 مورد بوده و در مجموع برای 973 مانع تولید تصمیم گیری شده است. 
وی با اشاره به اینکه بالای 80 درصد از این تصمیم ها عملیاتی شده و برنامه ریزی برای فعال نمودن واحد های تعطیل و نیمه فعال در سطح استان با قوت بیشتر شروع شده است، افزود: در سال جدید برای بیش از 190 موانع تولید تصمیم گیری شده و این موانع از پیش روی واحد های تولیدی برداشته شده است. 

*** خیز آذربایجان شرقی برای افزایش صادرات غیرنفتی 
معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: برقراری مشوق های صادراتی/ که آئین نامه اجرایی آن از سوی دولت در حال اصلاح است/ در کنار توافق برجام و امکان انتقال وجوه از طریق بانک های بین المللی از مهمترین دست آوردهای دولت در بخش بازرگانی است و همین مزیت ها خیز آذربایجان شرقی برای افزایش صادرات را در پی خواهد داشت. 
غلامعلی راستی افزود: بر اساس قوانین جدید، صادرات غیرنفتی مورد توجه قرار گرفته و کارت های بازرگانی یکساله واحدهای تولیدی، 5 ساله شده است. 
وی همچنین از تشکیل میزهای کالایی و کشوری در سطح استان برای افزایش صادرات غیر نفتی خبر داد و گفت: در این ارتباط برگزاری 12 جلسه، منجر به معرفی دبیران میزهای روسیه و جمهوری آذربایجان شده و تعیین دبیران سایر میزهای صادراتی در دستور کار قرار دارد. 
وی افزود: آذربایجان شرقی با حدود 2 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در سال گذشته در حالی به عنوان یکی از سه استان آزمونه /پایلوت/ اقتصاد مقاومتی کشور در سال جاری انتخاب شده که ستاد اقتصاد مقاومتی این استان به ریاست استاندار در کنار حمایت از تولید، توجه ویژه ای به افزایش صادرات غیر نفتی دارد. 
این استان با سه میلیون و 800 هزار نفر جمعیت از جمله استان های مورد توجه وزارت کشور برای اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی در سال جاری است. 
گزارش از علیرضا فولادی 

                               

صادرات غیر نفتی                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :