موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی ارزش افزوده

a/89719 :کد

0

اقتصاد کشور دچار بیماری مزمن و خطرناک هلندی شده است

  یکشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۰:۲۲
تعداد بازدید : ۴۷۱۹   
 تحلیل ایران -اقتصاد کشور دچار بیماری مزمن و خطرناک هلندی شده است

معاون توسعه مدیریت منابع انسانی سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه اقتصاد کشور دچار بیماری مزمن و خطرناک هلندی شده است،گفت: اشکالات قانون ارزش افزوده مرتفع شده و مراحل نهایی را طی می‌کند و در آیند

معاون توسعه مدیریت منابع انسانی سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه اقتصاد کشور دچار بیماری مزمن و خطرناک هلندی شده است،گفت: اشکالات قانون ارزش افزوده مرتفع شده و مراحل نهایی را طی می‌کند و در آینده نزدیک در مجلس مطرح می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، نادر جنتی ظهر امروز در مراسم تکریم مدیرکل سابق امور مالیاتی استان و معارفه مدیرکل جدید، بابیان اینکه در حقوق و قوانین کشور همانند چشم انداز 1404 تکالیفی مقرر شده  است، اظهار داشت: در این عصر همه این قوانین و مقررات باید در راستای اجرا و عملیاتی کردن فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با سال اقتصاد مقاومتی و پسوندهای آن یعنی اقدام و عمل، باشد.

وی با تاکید بر اینکه راه نجات اقتصاد کشور عبور از اقتصاد مقاومتی و عملی کردن این موضوع مهم و حیاتی است، افزود: بر اساس قوانین و مقررات  کشور در ماده 2 برنامه سوم تصریح شده که همه هزینه‌های مملکت باید از درآمدهای جاری مملکت تامین شود و واگذاری دارایی سرمایه‌ای و مالی از محل فروش نفت و گاز و خصوصی‌سازی است.

جنتی ادامه داد: وقتی خزانه‌دار کل کشور هر ماهه درآمدهای کل کشور را به استان‌ها می‌فرستند در آنجا همه درآمدهای مالیاتی و حاصل از تعرفه‌های گمرکی و راهنمایی و رانندگی، از همه به عنوان درآمد یاد می‌کند اما زمانی که به نفت می‌رسد به عنوان درآمد یاد نمی‌شود در حالی که به عنوان واگذاری دارایی سرمایه از آن یاد می شود.

معاون توسعه مدیریت منابع انسانی سازمان امور مالیاتی کشور، اضافه کرد: یعنی سرمایه را واگذار می‌کنیم، به عبارتی واگذاری سرمایه دارایی به این معنی است که فردی با وجود داشتن همه امکانات از فرط تنبلی سرمایه خود را می‌فروشد و هزینه می‌کند که در آخر تکلیفش مشخص است، در سطح کشور هم به این ترتیب اگر سرمایه خود را هزینه کنیم نسل‌های آینده ما را نفرین خواهند کرد.

وی بیان کرد: اقتصاد کشور دچار بیماری مزمن و خطرناک هلندی شده و این عنوان از آنجایی نشات می‌گیرد که روزی هلند با داشتن همه امکانات بعد از کشف ذخایر عظیم گازی، دیگر فعالیت‌ها و امکانات را رها کرد و بعد از مدتی به دلیل استفاده بی‌رویه از منابع طبیعی به یک اقتصاد ضعیف تبدیل شد و البته نمونه آن در کشور ما مسجد سلیمان است که روزی به عنوان اولین محل کشف و حفاری نفت محسوب می‌شد اما بعد از چندین سال به دلیل تمام شدن نفت از رونق افتاد.

جنتی با تاکید بر اینکه عمر چاه‌های نفت تمام می‌شود، گفت: مقام معظم رهبری با استفاده از همه این اطلاعات و همه این شناخت‌ها در سیاست‌های 24 گانه اقتصاد مقاومتی، بند 17 را به اصلاح نظام درآمدی کشور با افزایش درآمدهای مالیاتی اختصاص داده و بعد از آن در بند 18 بر قطع وابستگی به نفت تاکید داشته‌اند و در بندهای بعدی بر اعمال مدیریت جهادی تاکید داشته‌اند که با کار و کوشش جهادی امکان‌پذیر است.

وی، بیان کرد: متاسفانه برخی از کشورهای دنیا که با روحیه امپریالیستی حکومت می‌کنند به عنوان نیکوکاران نابکار شهرت یافته‌اند چرا که خودشان راهی را که رفته و موفق شده‌اند و در ادامه دیگر کشورها را برای رفتن از آن راه منع می‌کنند و می‌گویند انسان‌ها دیگر نیازی نیست کار کنند در حالی که رسیدن به موفقیت همچنان که مقام معظم رهبری تاکید دارند با کار و تلاش شبانه روزی و موفقیت جهادی محقق می‌شود.

معاون توسعه مدیریت منابع انسانی سازمان امور مالیاتی کشور، ادامه داد: در ارتباط با فرمایش مقام معظم رهبری سازمان امور مالیاتی و وزارت اقتصاد و دولت برای اجرای بند 17 اصلاح نظام درآمدی کشور، برنامه و الگویی را طراحی کرده‌اند که بر اساس این الگو درآمدهای مالیاتی افزایش پیدا کند اما با رضایت‌مندی مردم و بدون نارضایتی و فشار بر صنعت که دغدغه صنعتگران دغدغه دولت است.

وی خاطرنشان کرد: بدون اینکه فشاری بر واحدهای تولید وارد شود باید درآمدهای مالیاتی از محل شناسایی افرادی که در کشور درآمدهای بسیار کلان دارند اما با ترفندهایی از پرداخت درآمد فرار می‌کنند، عملی شود.

جنتی گفت: دولت و وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی با طرح الگوی طرح جامع نظام مالیاتی برنامه‌ریزی کرده تا بتواند درآمدهای مالیاتی را افزایش داده و درآمدهای مالی را به عنوان یکی از درآمدهای پاک و زوال ناپذیر جایگزین درآمد زوال پذیر نفت کند.

وی افزود: در راستای اجرای طرح نظام جامع مالیاتی، سازمان مالیاتی کشور با همکاری همه آحاد کشور قانون مستقیم را اصلاح کرده و امسال اجرایی و عملیاتی شده و در این قانون برنامه‌ریزی شده بود همه شرکت‌هایی که در یک حدی بیش از تعداد افراد معین شده اشتغال ایجاد کنند از معافیت‌های مالیاتی ‌برخوردار خواهند شد و کسانی که سرمایه‌گذاری مجدد کنند نیز از معافیت مالیاتی برخوردار خواهند شد، به نوعی شرایط خوبی را برای واحدهای تولید ایجاد کرده و اهرم های بسیار خوبی را برای ترغیب سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در بخش تولید مشخص کرده که این قانون در بخش‌های اصلاح شده بسیار رویکرد حمایتی از سرمایه‌گذاری داشته است.

معاون توسعه مدیریت منابع انسانی سازمان امور مالیاتی کشور،تاکید کرد: اشکالات قانون ارزش افزوده مرتفع شده و مراحل نهایی را طی می‌کند و در آینده نزدیک در مجلس مطرح خواهد شد و بعد از اصلاحات لازم با تصویب لایحه صندوق مکانیزه فروش که پیش نیاز بسیار اساسی اجرای ارزش افزوده است بخش عمده ای اشکالات مرتفع خواهد شد.

وی با بیان اینکه طرح جامع نظام مالیاتی طرح بسیار بزرگی بوده، ادامه داد: این طرح بزرگ‌ترین طرح مکانیزه الکترونیکی دولت با 34 پروژه است که هر پروژه دهها پروژه در زیر مجموعه دارد و البته برخی از آنها با همت مدیرکل استان آذربایجان‌شرقی و همکارانشان تا به امروز محقق شده است.

جنتی گفت: اجرای موفق این طرح به تنهایی از عهده سازمان امور مالیاتی کشور بر نمی‌آید و نیازمند همکاری همه بوده و در راستای رفع دغدغه واحدهای صنفی و تولیدی و ایجاد اشتغال در کشور و تشویق افراد برای سرمایه‌گذاری، باید طرح جامع نظام مالیاتی را در کشور عملیاتی کنیم تا حداقل دغدغه مالیات را نداشته باشند.

وی خاطرشان کرد: هیچ کس در این کشور از پرداخت مالیات ناراضی نبوده و اشکالی برآن نگرفته و همه بر پرداخت آن تاکید دارند اما بعضا از ناعادلانه بودن آن رنج می‌برند، بر همین اساس باید از تشخیص علی‌الراس نجات پیدا کنیم و در این زمینه اگر مبتنی بر درآمد فراد باشد و درآمد افراد شفاف در اختیار سازمان باشد مورد رضایت مردم قرار خواهد گرفت و لازمه این امر نیز اجرای طرح جامع نظام مالیاتی کشور است.

                               

نظام مالیاتی                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :