موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست استان ها

a/105773 :کد

وقتی زیستگاه نا امن شود

خرس‌های فارس همچنان تلف می شوند

  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ — ۱۰:۴۷
تعداد بازدید : ۳۲۱   
 تحلیل ایران -خرس‌های فارس همچنان تلف می شوند

یک خرس دیگر در فارس براثر برخورد با خودروهای عبوری تلف شد تا لزوم ایجاد پل‌های عبور حیوانات در استان بیشتر احساس شود، اما هنوز جلسات هماهنگی محیط زیست و راه و شهرسازی برگزار نشده است.

یک خرس دیگر در فارس براثر برخورد با خودروهای عبوری تلف شد تا لزوم ایجاد پل‌های عبور حیوانات در استان بیشتر احساس شود، اما هنوز جلسات هماهنگی محیط زیست و راه و شهرسازی برگزار نشده است.


به گزارش تحلیل ایران  در ایران از خانواده خرس ها تنها دو گونه قهوه ای و سیاه شناسایی شده است. این گونه در راس هرم اکوسیستم قرار دارد از این رو وجود آن در محیط زیست حائز اهمیت است.

 

استان فارس از جمله استانهای مهم کشور است که خرس قهوه ای در برخی مناطق حفاظت شده آن وجود دارد.

 

اما مدتی است زیستگاه این حیوان در استان فارس ناامن شده و همواره با خطراتی دست و پنجه نرم می کند. طی این مدت زیستگاه این گونه با خطرات زیادی روبه رو بوده که به عنوان نمونه می توان به آتش سوزی چند روزه در منطقه پاسارگاد اشاره کرد.

 

در این مدت همواره شاهد خروج خرس قهوه ای از زیستگاه خود و تلف شدن پس از برخورد با خودرو بوده ایم. در مرداد ماه سال جاری نیز یک خرس و توله اش پس از برخورد با خوردو تلف شدند. اوایل هفته نیز یک قلاده خرس قهوه ای بالغ بر اثر برخورد با یک دستگاه تریلر در جاده حسامی شهرستان بوانات تلف شد.

 

یک کارشناس حوزه محیط زیست در این رابطه با خروج خرس از زیستگاهش گفت: خرس یکی از بزرگترین گوشتخواران ایران است که در جنگل‌های زاگرس و کوهستانهای این استان وجود دارد و از گونه های همه چیز خوار محسوب می شود.

 

علمدار علمداری افزود: این گونه در زیستگاه خود علاوه بر خوردن حشرات، از گیاهان نیز استفاده می کند اما رژیم اصلی آن علف و حشرات است.

 

وی با اشاره به اینکه خروج این گونه از زیستگاه باید مورد بررسی قرار گیرد، ادامه داد: یکی از دلایل اصلی خروج خرس از زیستگاه به از بین رفتن امنیت این گونه در زیستگاه مربوط می شود از این رو ضروری است پیرامون این موضوع اقدامات لازم انجام شود.

 

این کارشناس حوزه محیط زیست با اشاره به همه چیز خوار بودن خرس اظهار کرد: خرس از گونه های همه چیزخوار است از این رو به احتمال زیاد در حال حاضر از نظر تغذیه و امنیت با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند و این موضوع باعث خروج از زیستگاه و آمدن به جاده می شود.

وی بیان کرد: با توجه به شرایط حیات وحش در کشور می توان اعلام کرد که خیلی از گونه ها در خطر انقراض هستند، در گذشته فقط خرس سیاه در لیست گونه های در خطر انقراض بود اما هم اکنون خرس قهوه ای هم در این لیست قرار دارد.

علمداری با اشاره به اینکه وضعیت گونه های حیات وحش بحرانی است، ادامه داد: در این راستا تمامی گونه ها از جمله خرس قهوه ای نیاز به حمایت شدید و حفاظت دارد از این رو محیط زیست باید راهکارهایی برای جلوگیری از تلف شدن این گونه ها و خروج از زیستگاه ارائه دهد.

این کارشناس حوزه محیط زیست بر لزوم بازدیدهای میدانی از زیستگاه خرس قهوه ای در استان فارس تاکید کرد و افزود: در این راستا باید محیط زیست از زیستگاه بازدید کرده و از زوایای مختلف از جمله تامین غذا و... شرایط این گونه را رصد کند همچنین با داشتن اطلاعاتی که از گذشته در دسترس است نسبت به ارائه راهکارهایی برای تامین امنیت زیستگاه اقدام کند.

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :