موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/116133 :کد

فیلم های محبوب در شیراز اکران نشد

سینماهای شهر ادب وهنر درمسیر جاده های سرد

  دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۱:۰۱
تعداد بازدید : ۱۴۲   
 تحلیل ایران -سینماهای شهر ادب وهنر درمسیر جاده های سرد

سینماهای شهر ادب و هنر با وجود جشنواره فیلم فجر در مسیر جاده های سرد به سر می برند، فیلمهای محبوب به اکران شیراز نیامدند و آثاری که بر پرده نقره ای رفت رضایت آنها را جلب نکرد.

سینماهای شهر ادب و هنر با وجود جشنواره فیلم فجر در مسیر جاده های سرد به سر می برند، فیلمهای محبوب به اکران شیراز نیامدند و آثاری که بر پرده نقره ای رفت رضایت آنها را جلب نکرد.

به گزارش تحلیل ایران، با وجودی که جشنواره فیلم فجر در نیمه قرار دارد و شب های شلوغی در برج میلاد و پردیس های سینمایی سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم فجر در تهران حاکم است؛ در شیراز آنچه فضای جشنواره را دستخوش کمرنگی کرده، نبود فیلم های محبوب نزد تماشاگران شیرازی است.

 

در حالیکه انتظار می رفت با وجود آثاری مانند قاتل اهلی که جنجالها حول مسعود کیمیایی، تهیه کننده و پرویز پرستویی را در پی داشته در شیراز هم این فیلم به مخاطبان عرضه شود یا نمونه جنجالی تر دیگری مانند «گشت ارشاد۲» که در فهرست شهرستان های جشنواره قرار ندارد، شانزدهمین جشنواره فیلم فجر شیراز در حضور فیلم های ساخته کارگردانان فیلم اولی در فضایی کم مخاطب سیر می کند.

 

این در حالیست که علیرغم دوره های پرشور جشنواره که فیلمسازان حاضر در جشنواره شیراز را برای برپایی نشست های نقد و بررسی گاهی به نشست های تهران ترجیح می دادند امسال مدیران این رویداد با بسنده کردن به یکی دو چهره بومی هنوز که تا پایان جشنواره روزهایی مانده نتوانسته اند گامی در پرشوری آن بردارند.

 

انتظار برپایی نشستهای نقد وبررسی می رفت

یکی از انتظاراتی که از سوی مخاطب می رفت برپایی نشست های نقد و بررسی به شیوه آنچه در دوره های گذشته تجربه می شد بود.

 

این جمله ایست که یکی از مخاطبان دائمی جشنواره می گوید و با مقایسه شانزدهمین جشنواره با دوره های گذشته آنرا نیازمند بازنگری در برپایی دانست و افزود: اکثر فیلم های دوره سی و پنجم جشنواره واجد تله فیلم هستند و قابلیت سینمایی ندارند.

 

مهدی صف شکن ضعف های جشنواره را قابل پیش بینی دانست و تصریح کرد: در طول سال با برگزاری جشنواره ای مستقل به جای هفته فیلم فجر که به اشتباه آنرا جشنواره می نامیم می شود فضای پر رنگ تری به سینمای شیراز داد.

وی ادامه داد: این درحالیست که دوره های گذشته جشنواره فیلم فجر محدود به سانس های بعد از ظهر نمی شد و مخاطبانی که در طول روز دارای وقت فیلم دیدن بودند این امکان را می یافتند در ساعت های پیش از ظهر هم به تماشای آثار جشنواره بنشینند.

تایید فضای سرد حاکم بر جشنواره شانزدهم

دبیر شانزدهمین جشنواره فیلم فجر شیراز هم در گفت و گو با خبرنگار مهر به سردی حاکم بر فضای جشنواره را تایید کرده و می گوید: شاید نبود ۶ یا ۷۷ عنوان فیلمی که انتظار می رفت در فضای سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم فجر مخاطبان را بتوانند جذب کنند موجب شد این اتفاق در شیراز بیفتد.

فروغ عدالت پور که به تازگی مسئولیت انجمن فیلم، عکس و پویانمایی استان فارس را برعهده گرفته و تجربه نخست برپایی جشنواره فیلم فجر را پشت سر می گذارد عنوان می کند: باور اینکه هنگام نمایش فیلم «ترومای سرخ» تماشاگرانی که به تالار حافظ آمدند پس از دیدن ۲۰ دقیقه نخست فیلم سالن را ترک کردند قابل پیش بینی بود چراکه فیلم های این دوره از جشنواره تاکنون چنگی به دل نزده اند و دارای ضعف هستند.

او درخصوص برنامه های جنبی جشنواره با اعلام اینکه تاکنون آنچه انجام گرفته محدود به تجلیل از پیشکسوتان و چهره های بومی سینمای ایران بوده، ادامه می دهد: با توجه به اینکه دو سینماگر شیرازی در میان فیلمسازان حاضر در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر قرار دارند و در طول جشنواره امکان حضور آنان در شیراز فراهم نبود امیدواریم پس از پایان جشنواره در تهران ضمن نمایش آثار سعید کشاورزی و محمد کارت مراسم نکوداشتی هم در شیراز برای آنان گرفته شود.

عدالت پور همچنین از انجام نظرسنجی به سفارش ستاد مرکزی جشنواره در شیراز خبر داد و افزود: از یکشنبه شب در طول جشنواره فیلم فجر شیراز نظر سنجی به شیوه کلی درباره نحوه برگزاری آن انجام خواهد گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، در ادامه شانزدهمین جشنواره فیلم فجر شیراز که تا ۲۱ بهمن ماه جاری در سینما سعدی و تالار حافظ فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برپاست، دوشنبه ۱۸ بهمن ماه فیلم های شنل(حسین کندری)، ایستگاه اتمسفر(مهدی جعفری) و خفه گی(فریدون جیرانی) به نمایش در می آیند.

                               

جشنواره     شیراز     فیلم فجر     فیلمسازان        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :