موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/116884 :کد

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس:

۴۰ درصد نقوش منسوخ شده فرش دستباف استان فارس احیاء شد

  یکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۱:۲۰
تعداد بازدید : ۱۵۸   
 تحلیل ایران -۴۰ درصد نقوش منسوخ شده فرش دستباف استان فارس احیاء شد

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس از احیا ۴۰ درصد نقوش منسوخ شده و در حال فراموشی فرش این استان توسط مرکز «احیا نقوش و مستندنگاری فرش فارس» خبر داد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس از احیا ۴۰ درصد نقوش منسوخ شده و در حال فراموشی فرش این استان توسط مرکز «احیا نقوش و مستندنگاری فرش فارس» خبر داد.


به گزارش تحلیل ایران، شاهپور قنبری صبح امروز در دیدار با فعالان فرش دستباف استان فارس اشاره به راه‌اندازی مرکز «احیا نقوش و مستندنگاری فرش فارس» توسط خوشه صنعتی فرش این استان اظهار داشت: در حال حاضر 40 درصد نقوش منسوخ‌شده و در حال فراموشی فرش فارس توسط این مرکز احیا شده و بقیه نقوش نیز تا 6 ماه نخست سال 96 احیا می‌شود.

 

وی عنوان کرد: این مرکز برای نخستین‌بار در کشور توسط «خوشه فرش فارس» و با همکاری اتحادیه طراحان و تولیدکنندگان فرش و گلیم این استان در شیراز آغاز به‌کار کرده و بسترهای مناسبی برای احیاء نقوش قدیمی و در حال انقراض فرش این استان و مستندسازی آنها فراهم کرده است.

 

مدیرعامل شرکت شهرکه‌های صنعتی استان فارس از مشارکت خوشه فرش فارس در برگزاری یازدهمین المپیاد کشوری فرش دستباف در شیراز خبر داد و افزود: این المپیاد در نیمه نخست اسفندماه در چهار گرایش «طراحی»، «بافت»، «رنگرزی» و «مرمت» و در دو مقطع دانش‌آموزی و دانشجویی برگزار می‌شود.

 

وی با بیان اینکه در این المپیاد سه روزه حدود 160 برگزیده مرحله استانی از 30  استان کشور به‌ صورت عملی و تئوری به رقابت با یکدیگر می‌پردازند عنوان کرد: این المپیاد با هدف ایجاد انگیزه، کسب مهارت‌های علمی، ارزیابی توان علمی و شناسایی هنرجویان و دانشجویان مستعد و نمونه این رشته در کشور برگزار می‌شود.

 

قنبری با اشاره به ثبت جهانی گبه و فرش قشقایی استان فارس گفت: در مراسمی از این ثبت جهانی رونمایی خواهد شد.

 

وی با اشاره به تشکیل سه کنسرسیوم صادراتی در خوشه فرش فارس در سه بخش «صادرکنندگان پیشرفته»، «صادرکنندگان در حال‌ توسعه و متوسط» و نیز کنسرسیوم فرش فیروزآباد گفت: بسترهای مناسبی برای افزایش توان فعالان فرش دستباف استان فارس در زمینه فروش و صادرات فراهم‌شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس ایجاد مرکز تحقیق، توسعه و تولید فرش و گبه ارگانیک را از مهم‌ترین برنامه‌های اجرا شده در خوشه فرش این استان عنوان و خاطرنشان کرد: تاکنون یک واحد صادرکننده فرش دستباف استان فارس موفق به دریافت گواهینامه جهانی ارگانیک شده است و برخی دیگر نیز در مرحله اخذ این گواهی‌نامه هستند.

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :