موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/117758 :کد

رئیس سازمان دانش‌آموزی استان فارس:

دومین المپیاد استانی «رویش» در شیراز برگزار می‌شود

  یکشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۴:۲۳
تعداد بازدید : ۱۰۹   
 تحلیل ایران -دومین المپیاد استانی «رویش» در شیراز برگزار می‌شود

رئیس سازمان دانش آموزی فارس از برگزاری دومین المپیاد بازی‌های فکری دانش‌آموزان با عنوان «رویش» در شیراز خبر داد.

رئیس سازمان دانش آموزی فارس از برگزاری دومین المپیاد بازی‌های فکری دانش‌آموزان با عنوان «رویش» در شیراز خبر داد.


به گزارش تحلیل ایران، به نقل از روابط عمومی سازمان دانش اموزی فارس، محسن کلاری با اشاره به برگزاری دومین المپیاد استانی بازی‌های فکری دانش‌آموزان با عنوان «رویش»، گفت: این المپیاد در تاریخ ۵ اسفند ماه لغایت ۹ اسفند ماه با حضور بیش از ۲ هزار نفر از سراسر فارس در شیراز برگزار می‌شود.

 

وی با بیان اینکه دانش‌آموزان در این دوره از المپیاد در بازی‌های روبیک، دومینو، برج دومینو، کوریدور، سازه‌های ماکارونی، بلاک‌آس، جِنگا، پنتاگو، اُتِللو و لیوان چینی به رقابت می‌پردازند عنوان کرد: دانش‌آموزان در این دوره از المپیاد از بازی‌های انفرادی استقبال بیشتری کردند.

 

رئیس سازمان دانش‌آموزی استان فارس با اشاره به اینکه فراخوان حضور در دومین المپیاد استانی رویش از ابتدای آذرماه در مدارس استان اعلام شده است خاطرنشان کرد: آخرین زمان ثبت‌نام دانش‌آموزان برای حضور در دومین المپیاد استانی رویش تا سوم اسفندماه تمدید شده است.

 

کلاری با تصریح اینکه نفرات برتر این دوره از المپیاد رویش به همراه مقام‌آوران نخستین دوره این المپیاد که سال گذشته در شیراز برگزار شد سهمیه ورود به مسابقات کشوری بازی‌های فکری را دریافت می‌کنند و به این مسابقات اعزام می‌شوند بیان کرد: مسابقات کشوری بازی‌های فکری دانش‌آموزان سال آینده در شیراز برگزار خواهد شد و برگزیدگان دو دوره المپیاد استانی رویش برای حضور در مسابقات کشوری به آزمون ورودی نیاز ندارند.

 

وی با بیان اینکه دومین المپیاد استانی رویش برای دانش‌آموزان در دو مقطع متوسطه و ابتدایی برگزار می‌شود عنوان کرد: ثبت‌نام برای حضور در این المپیاد به صورت آنلاین انجام شده است و بیش از یک‌هزار نفر از دانش‌آموزان از ۱۱ شهرستان و نواحی چهارگانه شیراز آمادگی خود را برای حضور در دومین المپیاد رویش اعلام کردند که بخش عمده‌ای آنها از شهر شیراز هستند.

 

رئیس سازمان دانش‌آموزی استان فارس اظهار کرد: دانش‌آموزان علاقمند به حضور در دومین المپیاد استانی رویش می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت سازمان دانش‌آموزی استان فارس و وب سایت مرکز فعالیت‌های فکری، آموزشی و سرگرمی سازمان دانش‌آموزی فارس به

 

آدرس‌های www.pishfarfars.ir و www.IRMSA.ir و یا با مراجعه حضوری به دبیرخانه المپیاد رویش  واقع در کتابخانه دانش‌آموز در میدان معلم شیراز در بخش بازی‌های فکری ثبت‌نام کنند.

 

کلاری گفت: با توجه به استقبال گسترده‌ای که برای ثبت‌نام در این دوره از المپیاد رویش شده است پیش‌بینی می‌شود بیش از ۲ هزار نفر از دانش‌آموزان استان در این مسابقات شرکت کنند و امکانات لازم برای برگزاری مسابقات با این تعداد از شرکت‌کنندگان فراهم شده است.

 

به گفته وی این المپیاد به همت مرکز فعالیت‌های فکری، آموزشی و سرگرمی سازمان

دانش‌آموزی فارس و با حمایت اداره کل آموزش و پرورش استان به ویژه معاونت پرورشی و سازمان دانش‌آموزی فارس و با همکاری معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز برگزار خواهد شد.

 

محمدرضا احمدی، مجری برگزاری المپیاد استانی و کشوری رویش، با اشاره به اینکه سال گذشته مرکز فعالیت‌های آموزشی، فکری و سرگرمی سازمان دانش‌آموزی فارس با حمایت مسئولان آموزش و پرورش استان ایجاد شد اظهار کرد: این مرکز فعالیت خود را در زمینه بازی‌های فکری، برگزاری المپیادها، مسابقات بازی‌های فکری در سطح دانش‌آموزی و برگزاری نمایشگاه‌های کالاهای ایرانی فکری و با کیفیت مطلوب همراه با خدمات پس از فروش و همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای مدارس آغاز کرد.

 

وی برگزاری المپیادهای رویش را نخستین ثمره فعالیت‌های این مرکز برشمرد و گفت: نخستین المپیاد بازی‌های فکری رویش اسفندماه سال گذشته در شیراز برگزار شد که دانش‌آموزان از این مسابقات، استقبال بسیار خوبی کردند.

 

مجری برگزاری المپیاد استانی و کشوری رویش با بیان اینکه مسابقات جهانی دارای سطح‌بندی برای رده‌های سنی منفی ۱۴ و مثبت ۱۴ سال است تصریح کرد: بازی‌ها و مسابقات فکری در فضای آموزش و پرورش استان در دو رده مقطع ابتدایی و متوسطه برگزار می‌شود و برگزیدگان المپیادهای کشوری در سطح متوسطه به بازی‌های جهانی که هر سال در کشورهایی مانند هلند و غیره برگزار می‌شود، اعزام خواهند شد.

 

احمدی با تاکید بر اینکه ایجاد فضای رقابت سالم و اوقات فراغت مناسب برای دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها مهم‌ترین هدف از آموزش بازی‌های فکری به آنها است خاطرنشان کرد: به همین دلیل در دبیرخانه المپیاد رویش واقع در کتابخانه دانش‌آموز شیراز فضایی ایجاد شده است که تمامی دانش‌آموزان استان می‌توانند به صورت رایگان بازی‌های فکری را آموزش ببینند و انجام دهند.

 

وی با بیان اینکه در انتخاب و ارائه بازی‌های فکری به دانش‌آموزان دو مقوله بومی بودن بازی‌ها و همچنین فضای بین‌المللی این بازی‌ها مورد توجه قرار گرفته است افزود: شناسایی و تقویت استعدادهای دانش‌آموزان و تشکیل یک تیم قوی برای اعزام به مسابقات جهانی یکی از اهداف برگزارکنندگان این مسابقات است.

 

مجری برگزاری المپیاد استانی و کشوری رویش با اشاره به اینکه بسیاری از بازی‌های موجود در فضای بازار ممکن است با فرهنگ اسلامی ایرانی سازگار نباشد بیان کرد: بازی‌هایی برای المپیاد دانش‌آموزی رویش انتخاب شدند که علاوه بر اینکه عضو المپیاد ورزش‌های فکری جهان هستند و از هیجان و لذت خاصی برای دانش‌آموزان برخوردارند، با فضای فرهنگی و بومی کشور ما نیز سازگاری دارند.

احمدی با بیان اینکه برگزاری مسابقات و بازی‌های فکری رویش، ایده‌ای بود که برای نخستین بار در کشور توسط سازمان دانش‌آموزی استان برای دانش‌آموزان فارس برگزار شد عنوان کرد: با توجه به تجربه سازمان دانش‌آموزی استان فارس در برگزاری المپیادهای رویش، شهر شیراز به عنوان میزبان نخستین دوره المپیاد کشوری رویش انتخاب شده است.

 

وی با اشاره به اینکه سازمان دانش‌آموزی استان فارس به الگویی برای دیگر استان‌های کشور در زمینه برگزاری بازی‌ها و ورزش‌های فکری تبدیل شده است گفت: استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان و غیره با حضور در شیراز، برنامه‌های مرکز فعالیت‌های آموزشی، فکری و سرگرمی سازمان دانش‌آموزی فارس را از نزدیک مشاهده و بررسی کردند و این برنامه در آن استان‌ها نیز در حال پیاده‌سازی است.

 

مجری برگزاری المپیاد استانی و کشوری رویش ارائه این بازی‌ها به دانش‌آموزان را در تقویت هوش و فکر آنها بسیار موثر دانست و تصریح کرد: از نظر علمی اثبات شده است بازی‌های فکری یعنی بازی‌هایی که با فکر و مغز بازیکن و دانش‌آموزان سر و کار دارد بر هوش تجسمی دانش‌آموزان، خلاقیت آنها، هوش فضایی، قدرت تحلیل و حل مساله و بسیاری از مواردی که دانش‌آموز برای فراگیری آموزش و درس به آنها نیاز دارد تاثیرات بسیار مثبتی خواهد داشت.

احمدی به ارائه مثال‌هایی در این زمینه پرداخت و بیان کرد: بازی تنگوگرام از جمله بازی‌هایی است که سال‌ها در دنیا انجام می‌شود و در زمینه نظم و تقارن و بسیاری از مفاهیم علمی دیگر در علم هندسه کارایی بسیار زیادی دارد و از چند سال گذشته در کتاب ریاضی مقطع سوم و چهارم دبستان به صورت فصلی جداگانه به دانش‌آموزان ارائه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بازی جنگا که از رشته‌های دوست‌داشتنی و هیجان‌انگیز دنیا و از پرطرفدارترین رشته‌های المپیاد استانی رویش است، به صورت ناخودآگاه به تقویت تمرکز و دقت دانش‌آموزان کمک می‌کند اظهار کرد: امروزه با توجه به اختلالات ناشی از گسترش بازی‌های رایانه‌ای و فضای مجازی که در اختیار دانش‌آموزان قرار دارد بر تمرکز و دقت آنها، می‌توان تمرکز دانش‌آموزان را با جایگزینی بازی‌های فکری تقویت کرد.

مجری برگزاری المپیاد استانی و کشوری رویش با بیان اینکه بازی کوریدور سبب تقویت قدرت حل مساله دانش‌آموزان می‌شود تاکید کرد: بازی بلاک‌آس نیز سبب تقویت هوش تجسمی دانش‌آموزان می‌شود و دارای ساختار ارزشمندی است که در بسیاری از رشته‌ها کاربرد دارد.

احمدی به ورود برخی از نهادها و سازمان‌ها در توسعه و ترویج بازی‌های فکری در سطح جامعه اشاره و از نبود پشتکار در این راستا انتقاد کرد و گفت: تنها نهادی که از توسعه و ترویج بازی‌های فکری در استان حمایت کرده اداره کل آموزش و پرورش استان و سازمان دانش‌آموزی فارس است که طی دو سال منجر به برگزاری دو المپیاد استانی دانش‌آموزی با عنوان رویش و با محوریت بازی‌های فکری شده است.

وی با بیان اینکه بازی‌های فکری برای تمامی رده‌های سنی تعریف و گستره این بازی‌ها از ۸ تا ۹۹ سال تعریف شده است اظهار کرد: با ایجاد فضاهای مناسب در سطح شهر می‌توان مردم را برای استفاده از بازی‌های فکری ترغیب کرد و آسیب‌های ناشی از گسترش فضای مجازی در جامعه را کاهش داد.

مجری برگزاری المپیاد استانی و کشوری رویش که در مجموعه سازمان دانش‌آموزی فارس با موفقیت عمل کرده است افزود: بازی‌های فکری و مسابقات این رشته با همکاری دانشگاه‌های استان قابل اجرا در سطح دانشجویی است و می‌توان رشته‌هایی دشوارتر است و به تحلیل و فضای منطقی بیشتر نیاز دارد در این رده ارائه کرد.

احمدی همچنین تصریح کرد: این امکان وجود دارد که اگر مجموعه‌های دولتی از برگزاری مسابقات و ارائه بازی‌های فکری حمایت کنند مسابقاتی در سطح آزاد برگزار شود.

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :