موضوعات ‌مرتبط: سیاسی استان ها

a/119085 :کد

در استان فارس:

ساختار فعلی جوابگوی توسعه صادرات نیست

  پنجشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۵ — ۰۹:۴۳
تعداد بازدید : ۲۳۴   
 تحلیل ایران -ساختار فعلی جوابگوی توسعه صادرات نیست

وزیر سابق نفت گفت: ساختار موجود در کشور جوابگوی افزایش و توسعه صادرات نیست.

وزیر سابق نفت گفت: ساختار موجود در کشور جوابگوی افزایش و توسعه صادرات نیست.

به گزارش تحلیل ایران، رستم قاسمی بعدازظهر چهارشنبه در جمع فعالین بخش خصوصی استان فارس با اشاره به اینکه باید شرایط را برای افزایش صادرات فراهم کرد افزود: یکی از موارد مورد تأکید امروز در کور وضعیت صادرات است که در این راستا کشور عراق ازجمله مقاصد هدف به‌حساب می‌آید.

 

وی ادامه داد: عراق ازجمله کشورهای مناسب برای صادرات است که در این راستا یکسری موانع داخلی و خارجی وجود دارد.

 

مسئول پشتیبانی اقتصادی کشورهای عراق، سوریه و یمن تأکید کرد: یکی از موارد بسیار مهم در خصوص مشکلات صادراتی در کشور بحث گمرکی در مرزها است زیرا در این بخش یکسان‌سازی نشده است.

 

قاسمی تصریح کرد: مدیریت واحد مرزی در کشور وجود ندارد به همین دلیل بخشی از محصولات غذایی صادراتی کشور در پشت درهای مرز خراب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه باید مدیریت واحد در مرزهای کشور وجود داشته باشد، گفت: زمانی که مدیریت واحد وجود داشته باشد صادرکنندگان نیز با خیال راحت با مجموعه‌ای مشخص همکاری و قوانین را اجرایی می‌کنند.

وزیر سابق نفت ادامه داد: از طرفی دیگر ساختار قابل قبولی برای توسعه صادرات نیست درحالی‌که مراکز مختلف در این راستا وجود دارد.

 

قاسمی تصریح کرد: سال گذشته ۱۶۰ میلیون دلار صادرات گوجه به عراق داشتیم که بخشی از این تولیدات به دلیل مشکلات در خروجی مرز خراب شد.

وی با اشاره به اینکه برخی از مشکلات صادرات ما نیز در خاک عراق است، گفت: نبود قانون مناسب در این کشور مشکلاتی را برای مباحث اقتصادی به وجود می‌آورد.

 

مسئول پشتیبانی اقتصادی کشورهای عراق، سوریه و یمن ادامه داد: نبود بیمه در این کشور و اینکه فساد اقتصادی فراوان به دلیل نبود زیرساخت‌های مناسب وجود دارد.

 

وزیر سابق نفت یادآور شد: مشکلات ما در بخش صادرات نبود صادرات پایدار است که اگر وضعیت با همین منوال جلو برود ممکن است که در آینده همین میزان صادرات نیز کاهش یابد.

وی بابیان اینکه در آینده بسیار نزدیک موضوع داعش در کشور عراق برطرف می‌شود، گفت: در حال حاضر نقدینگی در عراق اندک است اما این کشور بسیار پولدار است بنابراین باید از اکنون به فکر جذب بازار آینده عراق باشیم.

 

قاسمی تأکید کرد: ۴۰۰ میلیارد دلار زیرساخت‌های کشور عراق طی چند سال گذشته از بین رفته به همین دلیل باید برنامه‌ریزی درست برای داشتن این بازار در آینده باشیم.

مسئول پشتیبانی اقتصادی کشورهای عراق، سوریه و یمن افزود: تاکنون صادرات ایران به عراق مواد غذایی بوده که باید برای داشتن بازار آینده عراق به فکر صادرات فنی و مهندسی هم باشیم.

                               

نفت     اقتصادی     مشکلات     صادرات        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :