موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/119290 :کد

نگاهی به کشاورزی جهرم

کشاورزی جهرم با وجود خشکسالی رونق دارد

  شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۴:۱۳
تعداد بازدید : ۱۲۹   
 تحلیل ایران -کشاورزی جهرم با وجود خشکسالی رونق دارد

کشاورزان جهرمی با بهره‌مندی از توصیه کارشناسان علاوه بر رعایت اصلاح الگوی کشت به توسعه کشاورزی و اشتغال جوانان کمک کرده‌اند.

کشاورزان جهرمی با بهره‌مندی از توصیه کارشناسان علاوه بر رعایت اصلاح الگوی کشت به توسعه کشاورزی و اشتغال جوانان کمک کرده‌اند.

به گزارش تحلیل ایران گرچه به سبب خشکسالی‌ها، کشاورزی آن‌چنان که باید، حال و روز خوشی ندارد اما با نگاهی کوتاه و گذرا به سال‌های نه چندان دور متوجه می‌شویم؛ زندگی مردم در سایر نقاط کشور وابسته به این پیشه قدیمی بوده و رزق و روزی‌شان به این وسیله تامین ‌شده است.

 

حالا که کشاورزی به سبب بحران آب دستخوش تغییرات گسترده شده، متولیان برآنند با تدابیر ویژه چاره‌ای اندیشه کنند تا علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف آب و اصلاح الگوی کشت به افزایش تولید محصولات کشاورزی کمک شود.

 

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی به شاخص‌های توسعه کشاورزی در این شهرستان اشاره می‌کند و می‌گوید: امسال با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر مسئله اقتصاد مقاومتی و همچنین لزوم ترویج کشت‌های برخوردار از آب کمتر به سبب حفظ منابع موجود برنامه‌ها و آموزش‌هایی به کشاورزان ارائه شده است.

 

محمدرضا رضایی  می‌گوید: امسال توسعه زعفران از ۹ دهم هکتار به ۱.۳ هکتار در شهرستان جهرم رسیده و برای۳۰۰ نفر ایجاد اشتغال کرده است.

 وی با اشاره به توسعه باغات پسته در مناطق کم آب و شور و صرفه‌جویی آب در سطح ۱۴۰ هکتار، اضافه می‌کند: در این زمینه برای ۲۵ نفر ایجاد اشتغال شده است.

 

نماینده مردم جهرم در مجلس توسعه گل نرگس از ۱۵۰ هکتار به ۳۰۰ هکتار و ایجاد اشتغال جهت ۵۰۰ نفر، توسعه گیاهان دارویی از ۶۰ هکتار در سال ۹۴ به ۱۵۰ هکتار تا کنون همچنین ایجاد اشتغال جهت ۴۰ نفر و توسعه گلخانه از ۱۲ هکتار در سال ۹۴ به ۱۷ هکتار را از دستاوردهای کشاورزان جهرمی عنوان می‌کند که زمینه اشتغال برای ۳۲ نفر فراهم شده است.

 

 وی به تولید نشاء فلفل، گوجه فرنگی و بادمجان گلخانه‌ای در سطح یک هکتار و توزیع محصول در شهرستان و استان هرمزگان اشاره می‌کند و می‌گوید: کشت و توسعه گیاه آلوئه ورا از ۳ دهم هکتار در سال ۹۴ به یک هکتار در سال ۹۵ رسیده و برای۱۰ نفر نیز ایجاد اشتغال کرده است.

رضایی به شناسایی اراضی شیبدار و مستعد جهت توسعه باغات دیم در سطح ۳۰۰۰ هکتار و ایجاد اشتغال جهت ۳۵۰ نفر در آینده نزدیک اشاره و اظهار می‌کند:  اجرای طرح‌های کاهش مصرف آب در باغ‌های میوه با استفاده از طرح‌هایی مانند پوشش‌های توری، مالچ پاشی و افزایش کودهای آلی و استفاده از آبیاری نوین در سطح ۱۵۰۰ هکتار از دستاوردهای کشاورزان جهرمی بوده است.

 

وی افزایش و توسعه کارگاه قارچ خوراکی از ۱۵۰ واحد در سال ۹۴ به ۳۰۰ واحد در سال ۹۵ و ایجاد اشتغال برای ۵۰۰ نفر، تولید نهال به تعداد سالانه ۷ میلیون اصله در ۴۵۰ نهالستان، تولید انجیر دیم، توسعه کشت نخیلات مرغوب و تولید کاکتوس‌های زینتی را از فعالیت‌های کشاورزان جهرمی در توسعه کشاورزی و ایجاد اشتغال برای جوانان و مردم این شهرستان می داند.

حمایت از متقاضیان احداث گلخانه


 مدیر جهاد کشاورزی می گوید: در حال حاضر ۱۲.۵ هکتار از سطح زیر کشت کشاورزی شهرستان به کشت محصولات گلخانه‌ای اختصاص یافته که ۱۰ هکتار آن مربوط به کشت خیار است و سالانه ۲۲ هزار تن محصول برداشت و روانه بازار می‌شود.


محمدرضا شهابی با اشاره به اینکه کشت گلخانه‌ای در جهرم برای ۳۰ نفر به‌طور مستقیم و ۱۵۰ نفر غیر مستقیم ایجاد اشتغال کرده است، می‌گوید: صیفی‌جات، کاکتوس زینتی، گیاهان دارویی و توت فرنگی از ارقام گیاهان کشت شده در گلخانه‌ها است.

 

وی با اشاره به حمایت جهاد کشاورزی از متقاضیان احداث گلخانه، بیان می‌کند:   تسهیلات با سود ۱۴ درصد برای احداث گلخانه در شهر جهرم و سود ۱۲.۵ درصد برای مناطق محروم و روستایی به متقاضیان پرداخت می‌شود.

 

 مدیر جهاد کشاورزی جهرم با اشاره به اینکه امسال حمایت از متقاضیان احداث گلخانه در دستور کار این مدیریت قرار دارد، عنوان می‌کند: افت قابل ملاحظه آب سفره‌های زیرزمینی سبب شده تا با ترویج کشت‌های نیازمند به آب کمتر و استراتژیک از توسعه باغات جلوگیری شود.

شهابی با اشاره به اینکه ۹۰ درصد منابع آبی در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، عنوان می‌کند: تنها ۲۵ درصد از این آب به مصرف گیاهان رسیده و بقیه آن نیز هدر می‌رود.

                               

جهرم     کارشناسان     توسعه     خشکسالی        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :