موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/120409 :کد

درشیراز؛

کتاب‌خوان«سلامت و بهداشت» برگزارشد

  دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۵:۲۱
تعداد بازدید : ۱۳۴   
 تحلیل ایران -کتاب‌خوان«سلامت و بهداشت» برگزارشد

نشست تخصصی کتاب‌خوان «سلامت و بهداشت» با محوریت طب سنتی در باغ موزه نورانی وصال برگزار شد.

نشست تخصصی کتاب‌خوان «سلامت و بهداشت» با محوریت طب سنتی در باغ موزه نورانی وصال برگزار شد.

به گزارش تحلیل ایران، ظهر دوشنبه با حضور گروهی از کتابداران و استادان علم طب این نشست با هدف بحث و تبادل‌نظر درباره موضوعاتی همچون طب سنتی، رساله های پزشکی ایران، قرابادین و مفردات در طب سنتی، ویژگی های طب سنتی و طب سنتی در زندگی روزمره برگزار شد.

 

در ابتدای این نشست  که اساتید و پژوهشگرانی این رشته ازجمله دکتر مجید نیمروزی، دکتر سیدحمدالله مساوات،  دکتر مجتبی حیدری، دکتر محمد ابراهیم زحلی نژاد و دکتر پرمیس بدر به معرفی کتاب‌هایی محوری طب سنتی و تبیین اصول این حوزه پرداختند؛ سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس گفت: از ابتدای سال ۱۳۹۵ بیش از هزاران کتاب در استان فارس معرفی شد.

 

روح الله منوچهری با بیان اینکه در نشست های کتابخوان استان فارس بیش از ۱۸۰۰ کتابدار و دوستدار کتاب به معرفی اثر پرداختند ادامه داد: در جریان برپایی نشست های کتابخوان ۴ نشست تخصصی در سال جاری برگزار شد که در زمینه هنر، زبان و ادبیات فارسی، علم اطلاعات و دانش شناسی با حضور متخصصان و استادان دانشگاه ترتیب یافت.

 

وی با سپاسگزاری از احمدعلی موریس مسئول و میراث دار اسناد و موزه استاد نورانی وصال اعلام کرد: سال آینده نشست های کتابخوان به ویژه در حوزه تخصصی در راستای برنامه های کشوری نهاد کتابخانه های عمومی ادامه می یابد.

بر این اساس، در نشست کتاب خوان تخصصی سلامت و بهداشت که در موزه و مرکز اسناد نورانی وصال شیراز برگزار شد، دکتر مجید نیمروزی به معرفی کتاب ترجمه شده «اُرجوزه» ابن سینا پرداخت و دکتر حمدالله مساوات کتاب «آیین طبابت» را به ترجمه خویش بر اساس بخشی از کتاب قطب الدین شیرازی معرفی کرد. این در حالی بود که محمدابراهیم زحلی نژاد به معرفی ۱۰ رساله پزشکی در طب سنتی پرداخت و دکتر محقق زاده در غیاب پرمیس بدر اثری با عنوان «اسناد و کتاب طب و داروسازی سنتی ایران» را معرفی کرد.

 

مدیر مرکز مطالعات اسناد علوم پزشکی شیراز پیرامون این اثر به تشریح کلیات، تشخیص و درمان، مفردات قرابادین مبادرت ورزید و گفت: این اثر به معرفی دارونامه «قرابادین صالحی» اختصاص دارد که توسط پرمیس بدر گردآوری شده است.

 

محقق زاده با بیان اینکه کتاب نامبرده به قدری ارزشمند است که نسخ آن به شکل خطی و چاپ سنگی بارها چاپ و بازنویسی شده است.

وی دلیل نامگذاری این کتاب را به خاطر ارتباط آن با تفأل به قرآن کریم دانست و افزود: نویسنده در این اثر که آن را کتاب «عمل صالح» معرفی کرده احترام خاصی به امامان معصوم(ع) مبذول داشته است.

 

محقق زاده در عین حال از جمله منابع مورد استفاده در کتاب نامبرده را متعلق به دوره تاریخی رنسانس معرفی کرد و افزود: نویسنده این متن نسخه های درجه یکی در این اثر بکار برده است.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست کتابخوان «سلامت و بهداشت» در مجتمع علمی فرهنگی دکتر نورانی وصال (واقع در قصرالدشت به سمت پل معالی آباد، بعد از بیمارستان کوثر، روبروی کوچه ۳۶) برگزار شد که در ادامه این نشست پس از تقدیر از کتاب خوان های یادشده توسط مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس، احمدعلی موریس به معرفی بخش های مختلفی از باغ‌موزه دکتر نورانی وصال پرداخت.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :