موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/121077 :کد

نگاهی به آداب و سنن نوروزی

هفت سین سعادت و سلامت

  دوشنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۸:۵۰
تعداد بازدید : ۸۶۳   
 تحلیل ایران -هفت سین سعادت و سلامت

مردم ایران هفت سینی برای نوروز می چینند به نشانه سعادت و سلامت تا سال جدید را با همه خوبی ها و صفات نیک آغاز کنند.

مردم ایران هفت سینی برای نوروز می چینند به نشانه سعادت و سلامت تا سال جدید را با همه خوبی ها و صفات نیک آغاز کنند.


خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: نوروز واژه ای است مرکب از دو جزء که روی هم به معنای روز نوین است و بر نخستین روز از نخستین ماه سال خورشیدی، آنگاه که آفتاب به برج حمل انتقال می یابد، گذارده می شود و در اصطلاح به جشن سرسال پارسی - ایرانی "روز نخستین فروردین ماه برابر ۲۱ مارس مسیحی) که آغاز بهار برگزار می شود.


در لغتنامه دهخدا درباره نوروز آمده است: «روز اول ماه فروردین که رسیدن آفتاب است به نقطه ٔاول حمل» .قدمت نوروز را از زمان جمشید پیشدادی دانسته اند که تا زمان حال که در سازمان ملل نیز به ثبت رسیده نیز ادامه دارد. این جشن با ورود اسلام به ایران تازگی و رونقی دوباره یافت، جشنی که از یک تاریخ ماندگار به مردم حال حاضر ارث رسیده است.

عید نوروز را هرساله ۵۱  کشور در جهان جشن می گیرند، کشورهایی نظیر آذربایجان، ترکمنستان، ترکیه، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، افغانستان و... که هرکدام برای خود آیین و رسوم مختلفی برای نوروز دارند.


این عید در چهارم اسفند سال ۸۸ در سازمان ملل متحد به عنوان یک روز بین المللی ثبت شده و این امر گواه پیشینه تاریخی و تمدنی نوروز دارد.


نوروز با خود آداب و رسومی دارد که در هرکجای این سرزمین به شیوه های مختلفی در میان مردم رواج دارد. دراین میان  شیرازیها و مردم استان فارس در ایام بهار و نوروز سنتها و آدابی دارند که همچنان در میان آنها جاریست و با شکوه خاصی دنبال می شود.

از پخت انواع شیرینی‌ها گرفته تا عیدی دادن، دید و بازدید نوروزی و... بخشی از آداب خطه فارس در ایام عید است.


نوروز در شیراز

ابوالقاسم فقیری در کتاب «آداب و رسوم نوروزی در فارس» درباره سنتهای نوروزی این خطه چنین آورده است:


سه روزه رفته ای سی روزه حالا         زمستون رفته ای نوروزه حالا


خودت گفتی سر هفته میایم        شمارش کن ببین چند روزه حالا(از شعرهای محلی فارس)

از یکی دو هفته پیش از نوروز شیرازیان به استقبال نوروز می روند و به طور کلی جنب و جوشی در میان مردم پدیدار می شود، بوی عید را می توانی بشنوی و این درست زمانی است که می توان بوی بهار را در کوچه های شیراز استشمام کرد.

مرغ‌های نوروزی را کنار رودخانه خشک می توانی ببینی و اگر هوا مناسب وخشک باشد سر و کله گربه نوروزی ها هم پیدا می شود.

فقیری در خصوص هفت سین شیرازی ها می گوید که این هفت سین  عبارت است از سبزه، سیر، سرکه، سمنو، سماق، سیب و سنجد که انتخاب هر کدام از این هفت سین ها حکمتی دارد.

 

سبزه آغاز بهار را اعلام می کند، سیر گرسنگی را دور کرده، سنجد به این خاطر است که نسنجیده کاری انجام ندهیم که سبب زیان جانی و مالی شود، سرکه ترشرویی و عبوسی را دور کرده ، سیب میوه ای که سعادت و سلامت را به همراه دارد و سمنی(سمنو) به خاطر شادابی و تازگی مواد اولیه اش خوراکی مقوی و سالمی است و سماق نیز دشمنان را از بین می برد.

در باور مردم شیراز، هرکس گل درخت( گل اشرفی) را بچیند و سال دیگر زیر همان درخت بریزد، به مرادش می رسد از طرفی دیگر، قبل از عید حجامت می کردند و معتقد بودند سال نو باید خون نو در بدن داشته باشد.

 

برخی از مردم شیراز نیز به حوض ماهی سعدی می رفتند و در آن آب تنی می کردند با جام دعا و چهل کلید آب به سر می ریختند. این کار هم به خاطر سلامتی و هم به خاطر مهر گرمی انجام می شد.

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :