موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/122298 :کد

بهارهم خواب مدیریت شهری رابه هم نزد

شهر فرهنگی نمادی برای نوروز نداشت

  ﺳﻪشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۴:۱۷
تعداد بازدید : ۲۴۴   
 تحلیل ایران -شهر فرهنگی نمادی برای نوروز نداشت

فضای شهری شیراز در ایام نوروز خالی از نماد و تزئینات ویژه نوروز بود، به جز یکی دو سفره هفت سین، این بنرهای تهدیدآمیز جریمه رانندگان متخلف بودند که از سال جدید خبر می دادند.

فضای شهری شیراز در ایام نوروز خالی از نماد و تزئینات ویژه نوروز بود، به جز یکی دو سفره هفت سین، این بنرهای تهدیدآمیز جریمه رانندگان متخلف بودند که از سال جدید خبر می دادند.


به گزارش تحلیل ایران  در همه جای دنیا سال نو که می رسد، شهر با رنگ و لعاب جدید آراسته می شود، معابر آذین  بندی شده، نمادهای سال جدید مطابق با فرهنگ و رسوم هر سرزمین در شهر ظاهر می شوند تا قامت شهر زیبا شود و هم شادی و نشاط را برای شهروندان به ارمغان آورد.

 

در  کشورهایی که سال میلادی دارند درخت های کریسمس سر بر می آورند و یا بابانوئل در کوچه و معابر ظاهر می شود و بدین سان هرکس که تا آن روز کمترین اطلاعی از ماجرا هم نداشته باشد خواهد فهمید که در این شهر جشنی برپاست.

 

حال نیم نگاهی به شهر شیراز که بیاندازیم می بینیم دستان شهر خالی تر از این حرف هاست، نه نماد چشمگیری در ایام نوروز برپا شد، نه آذین بندی قابل توجه در شهر قرار گرفت و نه مبلمان شهری خاصی مطابق با نوروز طراحی شد تا برای مدیریت شهری شیراز، نوروز هم مانند روزهای قبل سپری شود.

 

مردم شهر سال هاست حاجی فیروز و عمو نوروز را ندیده اند، عمو نوروز که آمدن فصل بهار را نوید دهد تا همگان با شور و نشاط بیشتری به استقبال سال جدید بروند.


اما آنچه بیش از همه چشم مسافران را به خود جلب کرده بود بنرهایی بود که در آن رانندگان را نسبت به تخطی از سرعت غیر مجاز و احتمال جریمه شدن تهدید می کرد و این بعلاوه چند نماد سفره هفت سین تنها داشته های بصری شهری بود که امسال حتی رنگ آمیزی معابر نیز با تاخیر صورت گرفت و حتی در خیلی از خیابان ها نیز انجام نشد.

شاید بتوان بزرگترین اتفاق نوروزی شهر را بازگشایی میدان امام حسین(ع) بعد از سالها کار عمرانی مترو و بازگشت ساعت گل به عنوان نماد نوستالژیک شهر نام برد که کمی چهره شهر را زیبا تر کرده بود.

 
                               

شیراز     نوروز     رسوم     استان فارس        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :