موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/123164 :کد

استان فارس:

تیر کمبود اعتبارات بر سیبل سلامت مردم روستای کره‌کان

  ﺳﻪشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۴:۲۱
تعداد بازدید : ۳۵۷   
 تحلیل ایران -تیر کمبود اعتبارات بر سیبل سلامت مردم روستای کره‌کان

آب روستای کره‌کان ممسنی آلوده به میکروب است اما با وجود پیگیری‌های مکرر تاکنون مشکل آب شرب این روستا برطرف نشده است.

آب روستای کره‌کان ممسنی آلوده به میکروب است اما با وجود پیگیری‌های مکرر تاکنون مشکل آب شرب این روستا برطرف نشده است.


به گزارش تحلیل ایران ، «آب نیست، مردم از روستا مهاجرت کردند. این روستا پیش از این 100 تا 150 خانوار داشت اما در سرشماری جدید 50 تا 60 خانوار ثبت شده است. مدرسه ابتدایی روستا نزدیک به 100 دانش‌آموز داشت اکنون 7 دانش‌آموز ابتدایی دارد» اینها را مسعود گودرزی دهیار روستای کره‌کان در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید.

 

روستای کره‌کان در 25 کیلومتری شهرستان ممسنی واقع شده، اساسی‌ترین مشکل این روستا نداشتن آب شرب بهداشتی است که چند سالی از سوی مسئولان در حال پیگیری است اما تاکنون برطرف نشده است. گودرزی دهیاز روستای کره‌کان می‌گوید: آب شرب روستا از قناتی تامین می‌شود که نزدیک به 30 سال لایروبی نشده و آب آن آلوده به میکروب است. 

 

به گفته دهیار روستا مسئولان بهداشت روستا از آب نمونه‌برداری کردند و میکروبی بودن آن تائید شده به گونه‌ای که با جوشاندن آب نیز این مشکل برطرف نمی‌شود. 

 

کامبیز لشگری رئیس آبفای شهرستان ممسنی در گفت‌وگو با تسنیم نیز با تائید این موضوع می‌گوید: برای حل این مشکل کلر در اختیار معتمدان و دهیار روستا قرار داده می‌شود و شیوه کلرزنی نیز آموزش داده شده تا به صورت موقت مشکل آب شرب بهداشتی مردم تامین شود. 

فریبا گودرزی بهورز خانه بهداشت روستای کره‌کان معتقد است که با کلر زدن نیمی از آلودگی آب برطرف می‌شود و این آلودگی منجر به بیماری‌های انگلی و روده‌ای می‌شود هر چند تاکنون بیماری در مردم روستا مشاهده نشده است. 

 

به اعتقاد وی عدم لایروبی قنات می‌تواند یکی از علل آلودگی باشد؛ علاوه بر این مسیر آب قنات این روستا در معرض آلودگی‌های محیطی، رفت‌وآمد دام و غیره قرار دارد که این امر آلودگی را بیشتر می‌کند. 

مشکل آب این روستا با حفر چاه برطرف می‌شود اما به علت کوهستانی بودن منطقه و میکروبی که در آب موجود است، باید مکان مناسبی برای حفر چاه انتخاب شود.

توقف طرح مطالعاتی به دلیل کمبود اعتبارات 

رهام پیکری فرماندار  ممسنی در گفت‌وگو با تسنیم از بحران آب در این شهرستان سخن می‌گوید و راه حل مشکل روستای کره‌کان را انجام طرح مطالعاتی برای مکان‌یابی حفر چاه اعلام می‌کند. 

به گفته وی بحران آب در این شهرستان به گونه‌ای است که در حال حاضر 20 روستای این شهرستان به ویژه در بخش ماهور و میلاتی با کمبود آب روبه‌رو هستند و با تانکر به صورت هفتگی آبرسانی می‌شوند.

علاوه بر این پیکری از بی‌آبی حوزه عشایر این شهرستان خبر می‌دهد و می‌گوید: در حوزه عشایر شهرستان ممسنی نه آب شرب برای انسان دارند و نه آب شرب برای دام، به همین دلیل روزانه با 7 دستگاه تانکر آب به این مناطق آبرسانی می‌شود.

لشگری رئیس آبفای شهرستان ممسنی از اختصاص 50 میلیون اعتبار برای انجام طرح‌های مطالعاتی برای حفر چاه در روستای کره‌کان خبر می‌دهد که این اعتبار هنوز تخصیص نیافته است.

وی می‌گوید: علاوه بر این اعتبار، مبلغی نیز برای لایروبی قنات اعلام شده که آن هم تخصیص پیدا نکرده است. 

آب در تابستان کمتر است 

گودرزی دهیار روستا با بیان اینکه بخشی از روستای کره‌کان عشایر سیار هستند، می‌گوید: این خانوارها آبان ماه از روستا کوچ کرده و اواخر فروردین باز می‌گردند و همین امر بر تعداد جمعیت روستا می‌افزاید و مشکلات کمبود آب را در تابستان بیشتر می‌کند. 

کمبود اعتبارات در حوزه‌های مختلف دیده می‌شود و مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده اما این بار سلامت مردم را نشانه گرفته است، زنگ خطری که عدم توجه به آن ممکن است پیامدهای جبران‌ناپذیری داشته باشد.  

                               

آلوده     دانش آموز     بهداشتی     آب شرب        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :