موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/20505 :کد

ترس مقامات سعودی از شلیک موشکهای روسیه در خزر

ناصر محمدي

  جمعه ۰۱ آبان ۱۳۹۴ — ۱۳:۱۲
تعداد بازدید : ۱۶۸۴   
 تحلیل ایران -ترس مقامات سعودی از شلیک موشکهای روسیه در خزر

بر اثر شدت گرفتن حمایت روسیه از سوریه در طی ماههای گذشته، علاوه بر بمبارانهای هوایی مواضع تروریست ها در خاک سوریه توسط جنگنده های روسیه ، تعداد ۲۶ فروند موشک از چهار ناو روسی در دریای خزر

    بر اثر شدت گرفتن حمایت روسیه از سوریه  در طی ماههای گذشته، علاوه بر بمبارانهای هوایی مواضع تروریست ها در خاک سوریه توسط جنگنده های روسیه ، تعداد 26 فروند موشک از چهار ناو روسی در دریای خزر با برد 1500 کیلومتر به اهداف از پیش تعیین شده در سوریه شلیک شد. وزارت دفاع روسیه اعلام کرد با اصابت  این موشکها توان تحرک گروه های تروریستی در این کشور سلب شده است. 

بنا به اظهار ژنرال آندره ای کارتاپولوف، رییس اداره عملیات ستاد کل نیروهای مسلح روسیه ، موشک های بالدار روسی به انبارهای مهمات و سوخت، مقرهای فرماندهی و اردوگاه های آموزشی تروریستی در رقه، ادلب و حلب اصابت کرده و مراکز و اهداف مورد حمله، که مورد استفاده گروه های تروریستی داعش و جبهه النصره قرار داشت ،به طور کامل ویران شده است.

شلیک این موشکها نگرانی های فراوانی را در مقامات کاخ سفید،اروپایی ،و سعودی و حامیان اش در منطقه به وجود آورده است. دولت های عربستان، آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، قطر و ترکیه که از تروریست های تکفیری که از سراسر نقاط جهان گرد هم آمده و سوریه را گرفتار یک جنگ داخلی درازمدت کرده اند، حمایت مالی و تجهیزاتی می کنند، با صدور بیانیه مشترکی در آنکارا از روسیه خواستند این عملیات را متوقف کند.

اما روسیه اعلام داشت که نه تنها بمباران ها متوقف نخواهند شد بلکه دامنه و شمار آنها تا رسیدن به اهداف مورد نظر ادامه خواهد یافت. روسیه همچنین اعلام کرد که با گذشت یک سال از حملات ائتلاف آمریکایی ضد داعش، این گروه تروریستی نه تنها تضعیف نشده ، بلکه هجومی تر شده و بر مناطق بیشتری از خاک سوریه و عراق تسلط یافته است.روسیه با حضور خود درخاورمیانه به ویژه در سوریه  و حمایت ازحاکمیت بشار اسد و مبارزه با گروه های تروریستی تکفیری در تلاش است به نوعی توازن قوا در منطقه را با همکاری جمهوری اسلامی ایران برقرارسازد.

حضور روسیه در تحولات سوریه ، مقامات سعودی و همپیمانان عرب اش را به شدت به وحشت  انداخته است ، به گونه ای که بن سلمان وزیر دفاع عربستان در روز های گذشته به مسکو رفت ونگرانی عمیق خود را از حضور روسیه در سوریه اعلام کرد،اما بدون گرفتن نتیجه ای به کشورش بازگشت. این اولین باراست روسیه در این سطح از سیستم موشکی استفاده می کند.  مقامات عربستان سعودی بیم آن دارند که این موشکها در اختیار جنبش انصار الله یمن قرار گیرند و شهرهای عربستان سعودی ، امارات متحده عربی و قطررا  مورد هدف  قرار دهند.

در چند ماه گذشته یمن با پرتاب موشک به پایگاه نظامی عربستان سعودی منجر به هلاکت چند تن از نظامیان سعودی به ویژه 80 تن از نیروهای اماراتی شد که متعاقب آن سه روز عزای عمومی در این کشور اعلام گردید.

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :