موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی کسب و کار

a/37352 :کد

0

عدم‌پرداخت مطالبات ۳۰ میلیارد تومانی ۱۲۲۶ کارگر در شیراز

  پنجشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۴ — ۰۱:۵۷
تعداد بازدید : ۲۷۶   
 تحلیل ایران -عدم‌پرداخت مطالبات ۳۰ میلیارد تومانی ۱۲۲۶ کارگر در شیراز

۱۲۲۶ کارگر کارخانه آی.تی.آی شیراز از سال ۸۵ تاکنون ۳۰ میلیارد تومان حقوق و حق‌سنوات خود را دریافت نکرده‌اند.

۱۲۲۶ کارگر کارخانه آی.تی.آی شیراز از سال ۸۵ تاکنون ۳۰ میلیارد تومان حقوق و حق‌سنوات خود را دریافت نکرده‌اند.

 

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از تسنیم، استان فارس در گذشته در طرح‌های آمایش سرزمین به عنوان قطب الکترونیک کشور در نظر گرفته شده است و وجود کارخانه‌هایی همچون صنایع الکترونیک، آی.تی.آی، صنایع مخابراتی ایران، کابلیران و غیره گواه این ادعاست اما به دلیل عدم‌استفاده از توان کارخانه‌ها، متأسفانه امروز این صنایع در شرایط نامساعدی به سر می‌برند.

واردات بی‌رویه محصولات مشابه خارجی سبب شد تا کارخانه‌های استان فارس غیرفعال و نیمه‌فعال شوند و دستگاه‌های پیشرفته و گران‌ قیمت آنها خاک بخورد از سوی دیگر کارگران این کارخانه‌ها نیز بیکار شوند یا اینکه به مطالبات خود نرسند. 

کارخانه آی.تی.آی شیراز از جمله کارخانه‌هایی که بعد از واگذاری به بخش خصوصی دچار مشکل شد و از سال 85 مشکلات آن قد علم کرد تا جایی که منجر به تعطیلی کامل این کارخانه شد و تاکنون نیز مشکلات آن برطرف نشده است. 

به گفته هاشم شمشیری، نماینده کارگران این کارخانه، حقوق و حق سنوات 1226 کارگر این کارخانه که از سال 85 تاکنون پرداخت نشده بدون احتساب ضرر و زیان 30 میلیارد تومان است که اگر به روز محاسبه شود 3 برابر این میزان می‌شود.

جعفر قادری، نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، در مورد این کارخانه می‌گوید: با استفاده از بازنشستگی پیش از موعد فشار پرسنلی این کارخانه کم شده و در حال حاضر کارخانه در دست ستاد هیئت اجرایی (ستادی که ستاد حمایت از صنایع تشکیل می‌دهد) است.

وی با بیان اینکه کارخانه آی.تی.آی با وجود اینکه ظرفیت خوبی دارد اما نمی‌تواند از آن استفاده کند و کار جدید بگیرد می‌افزاید: اموال این کارخانه در اختیار بانک ملی و تامین اجتماعی است و قرار بود روز دوشنبه دوم آذرماه مزایده این کارخانه برای پرداخت بدهی‌ها برگزار شود اما با دستور مقام قضایی این مزایده لغو شد.

قادری با اشاره به عدم هماهنگی وزارت کار، صنایع و اقتصاد برای برطرف‌کردن مشکلات این کارخانه می‌گوید: ستاد هیئت اجرایی این کارخانه با وجود اینکه از دولت وام گرفت، اما نتوانست این کارخانه را به‌صورت مجدد راه‌اندازی کند بنابراین بانک ملی نیز این کارخانه را به مزایده می‌گذارد از سویی مالک اولیه کارخانه نیز خواستار واگذاری این کارخانه به خودش است.

مهزاد مؤیدی، رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان فارس، درباره مشخص‌نشدن وضعیت واگذاری این کارخانه گفته است: صاحبان این کارخانه قصد راه‌اندازی مجدد این کارخانه را ندارند، بلکه به‌دنبال استفاده از زمین این کارخانه برای ساخت و ساز هستند.

مهدی اقبال، مدیرکل ثبت اسناد استان فارس، نیز درباره لغو مزایده این کارخانه گفته است: از آنجا که کارشناسی‌های انجام شده در زمینه ارزش زمین این کارخانه مربوط به سال‌های 91 و 92 است، ‌ظن قوی درباره تضییع حقوق کارگران وجود داشت که هیئت مدیره شرکت مخابرات راه دور ایران اعتراض خود را درباره مزایده مذکور اعلام و زمینه ورود دستگاه‌های قانونی و نظارتی در این پرونده را فراهم کردند.

نماینده کارگران کارخانه آی.تی.آی درباره برگزاری مجدد مزایده این کارخانه می‌گوید: هفته گذشته برای اطلاع از برگزاری زمان مجدد مزایده به ثبت اسناد رفتیم اما هنوز اقدامی صورت نگرفته است و بعد از آن نیز به سراغ سرپرست بانک ملی استان فارس رفتیم و آنها نیز می‌گویند هزینه قیمت‌گذاری قبلی را پرداخت کرده‌اند و قیمت‌گذاری جدید برعهده دستگاه قضایی است.

وی با درخواست از مسئولان قضایی برای رسیدگی هرچه سریع‌تر به مسئله برگزاری مزایده این کارخانه می‌افزاید: تنها راه رسیدن کارگران به مطالباتشان برگزاری مزایده است و به‌همین دلیل ما با کلیت برگزاری مزایده مشکلی نداریم اما مطالبات ما نیز مانند بدهی‌ بانک‌ها و تامین ‌اجتماعی باید به روز محاسبه و پرداخت شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :