موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فضای مجازی

a/37527 :کد

هشدار! دنیای مجازی تیغ دولبه است

تحلیل ایران

  پنجشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۴ — ۱۸:۴۴
تعداد بازدید : ۶۶۴   
 تحلیل ایران -هشدار! دنیای مجازی تیغ دولبه است

دسترسی آزاد به اطلاعات فرصتی است که پیش روی ماست، لکن این دسترسی ها

دسترسی آزاد به اطلاعات فرصتی است که پیش روی ماست، لکن این دسترسی ها
همیشه و در همه حال برای ما نافع نخواهد بود. دنیای وسیع و نامحدود اینترنت و فضای مجازی می تواند ما را به سمت و سویی ببرد که موجبات رشد و تعالی ما را فراهم کند یا برعکس موجبات سقوط اخلاقی جامعه را در پیش داشته باشد. ماجرایی که برای یکی از بازیکنان سرشناس فوتبال(سوشامکانی) رخ داد ما را به این نکته رهنمون ساخت که باید مواظب بود و با رعایت اخلاق فردی و اجتماعی در پیشگیری از بروز اتفاقات ناگوار در حوزه مجازی برای خود، خانواده، فامیل و یک اجتماع انسانی نمود. اجتماعی که آبروی خود را ده ها سال باحفظ حرمت ها نگه داشت تا مبادا با انجام کاری یا خطایی انگشت نمای این و آن شود. امروزه در بسیاری از تخلفات گوناگون گزارش شده از سوی محاکم قضایی به پرونده هایی بر می خوریم که به جهت انتشار تصاویر شخصی و خانوادگی افراد موجبات دردسرها و خسارات فراوانی را برای خود و دیگران فراهم نموده اند.
برخی اشتباهات فاحش که توسط فرد صورت گرفته و با اطمینان حاصل کردن از طرف مقابل خود تمام دار و ندار زندگی خویش را در معرض این و آن قرار می دهد و یا از سوی افراد مریض احوال و دچار افکار انحرافی این مصائب بار می آید. بنابراین ما وظیفه داریم تا با امن کردن فضای پیرامونی خود و محرمانه نگه داشتن بیشتر امور شخصی بویژه در محیط های شغلی و زندگی مانع از بروز برخی
سوء استفاده های افراد مغرض و بیمار با خود شویم. تلفن های همراه و صفحات رایانه های شخصی و یا حتی تلفن ثابت می تواند ما را در پرتگاه سقوط قرار دهد.
فیلم های خانوادگی خصوصاً عروسی ها و جشن تولدهایی که با انتشار آن یا فرستادن به دوستان نزدیک از طریق بلوتوس، وایبر، لاین، تانگو، واتساپ، تلگرام، فیس بوک، ایمیل و هر نوع پدیده نو ظهور اینترنتی نظیر شیریت و ... مشکل آفرین است و خطرات جبران ناپذیری را برای فرد و آحاد اجتماع بوجود می آورد.
 از این جهت ممکن است موجبات سوء استفاده های گوناگون افراد را باعث شود. باید به توصیه های پلیس فتا در این خصوص توجه داشت و در حفظ و حراست از حریم شخصی و خانوادگی بکوشیم تا مبادا افرادی پیدا و پنهان در صدد آزار و یا ضربه زنی به ما باشند. البته رسانه ها به ویژه رادیو و تلویزیون هم می توانند در این راستا به مردم آگاهی و آموزش های لازم را بدهند و فضای کارهای اینچنینی را برای متخلفین و سودجویان ناامن کنند.
در ضمن افرادی که اطلاعات شخصی آنها برملا شده است آثار تخریبی بیشتری متوجه شان است چون آنها از اعتبار بالای اجتماعی برخوردارند و ممکن است با اتفاقات ناگواری که برای امثال سوشامکانی افتاد جبران آن به راحتی ممکن نباشد.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :