موضوعات ‌مرتبط: فناوری دانشگاه

a/42230 :کد

0

طرح ایجاد ۵ مجتمع فناوری به دولت ارائه شده است

  یکشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۴ — ۰۸:۳۰
تعداد بازدید : ۴۳۰   
 تحلیل ایران -طرح ایجاد ۵ مجتمع فناوری به دولت ارائه شده است

طرح ایجاد ۵ مجتمع فناوری به دولت ارائه شده است

رئیس جهاد دانشگاهی کشور گفت: طرح ایجاد 5 مجتمع فناوری مرتبط با حوزه های فعالیت جهاددانشگاهی، به دولت ارائه شده است.به گزارش تحلیل ایران دکتر سیدحمیدرضا طیبی در حاشیه برگزاری گردهمایی روسای جهاددانشگاهی کشور در شیراز، در گفت و گو با ایسنا، افزود: براساس این طرح 5 فناوری در قالب 5 برند در حوزه‌های کاری جهاد دانشگاهی تولید می‌شود.

او ادامه داد: برای اثرگذاری بیشتر فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در توسعه و پیشرفت کشور و تحقق اقتصاد دانش‌بنیان در کشور که مورد تأیید مقام معظم رهبری است سه برنامه را در دست اجرا گذاشتیم.

اشاره به سه برنامه جهاد دانشگاهی در برنامه پنجم توسعه

وی افزود: برنامه اول تهیه برنامه پنجم توسعه جهاد دانشگاهی بود با این هدف که بر اساس این برنامه تمام واحدهای جهاد دانشگاهی در سراسر کشور بر اساس نیازهای ملی و مزیت‌های استانی باید فعالیت‌های شاخص در چهار حوزه فرهنگی، پژوهش و فناوری، آموزشی و اشتغال آفرینی داشته باشند و این برنامه خوشبختانه رو به اتمام رسیده است و این فعالیت‌ها انتخاب شده‌اند و به طور طبیعی به دنبال تأمین منابع برای اجرای برنامه‌ها هستیم چون ما به حجم زیادی منابع برای اجرا برنامه‌ها نیازداریم.

طیبی عنوان کرد: ما هم از طریق دولت به دنبال آن هستیم تا بودجه جهاد دانشگاهی افزایش یابد و هم از طریق سازمان برنامه و بودجه معاونت علم و فناوری تا این منابع مورد نیاز خود را تأمین کنیم.

رئیس جهاد دانشگاهی کشور، دومین بحث را نقش این نهاد در اجرای نقشه جامع علمی کشور برشمرد و گفت: به ویژه بعد از دیداری که سال گذشته با مقام معظم رهبری داشتیم این کار را به‌صورت جدی پیگری کردیم؛ زیرا معظم‌له فرموده بودند جهاد دانشگاهی باید نقش خود را در اجرای نقشه جامع علمی کشور بر اساس قابلیت‌هایی که دارد مشخص کند و این را در شورای راهبری نقشه جامع علمی کشور و شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب برساند و با دولت هم مذاکره کند که این مأموریت‌ها به آن واگذار شود.

وی ابراز کرد: خوشبختانه با تلاش بسیاری زیادی که انجام شد این سند در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور تصویب شد و ما اکنون به دنبال تهیه نقشه راه برای 7 مأموریتی هستیم که طبق این سند باید به جهاد دانشگاهی واگذار شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: همچنین ضروری بود تا اکنون که ما در پایان سال 1394 قرار داریم یک ارزیابی در جمع رؤسای جهاد دانشگاهی در مورد اجرایی شدن این برنامه‌ها و اینکه واحدهای جهاد دانشگاهی هماهنگ باشند تا بتوانیم به اهدافمان در اجرای این سه برنامه برسیم، داشته باشیم.

دولت در بودجه 95، بودجه مناسب و مستقلی برای جهاد دانشگاهی در نظر گرفته است

وی همچنین به ارائه مباحثی در خصوص برنامه پنجم توسعه جهاد دانشگاهی پرداخت و گفت: خوشبختانه دولت در بودجه سال 95 جدولی را تحت عنوان جدول 14 به مجلس تقدیم کرده است که در آن جدول مبالغ بسیار مناسبی را برای کمک به توسعه مباحث پژوهش و فناوری در نظر گرفته است و برای جهاد دانشگاهی هم بودجه مناسبی به صورت مستقل در نظر گرفته است.

طیبی اضافه کرد: بحث ما در اجلاس رؤسای واحدهای جهاد دانشگاهی این بود که همه رؤسا باید با نمایندگان خود در استان‌های مختلف هماهنگی‌های لازم را داشته باشند تا این جدول به تصویب رسد چون تصویب این جدول گام بسیار بزرگی در افزایش بودجه پژوهش و فناوری و به‌ویژه برای جهاد دانشگاهی برای تأمین بودجه طرح‌هایی که ما اکنون برای همه استان‌های جهاد دانشگاهی در نظر گرفتیم، است.

لزوم تشکیل کمیسیون‌های مرتبط با 7 مأموریت جهاد دانشگاهی در واحدها

رئیس جهاد دانشگاهی، تدوین نقطه نظرات مدیران جهاد دانشگاهی درباره سند این نهاد را از  دیگر اهداف برگزاری اجلاس رؤسای واحدها برشمرد و گفت: این اجلاس فرصت مناسبی بود که در ارتباط با این هفت مأموریت، کمیسیون‌های مرتبط تشکیل شود و رؤسای واحدها نظرشان را بگویند چون نظر آن‌ها برای نقشه راه و برنامه ‌ای اجرایی بسیار مهم است.

وی به 2 مأموریت جهاد دانشگاهی اشاره کرد که برای اولین بار در کشور چنین تصمیمی گرفته شده است و افزود:  مأموریت اول ما انتقال فناوری در صنایع بزرگ و تکرار پذیر کشور است. تا به حال در کشور ما هر بار در صنایعی مانند نفت، گاز، پتروشیمی صنعت سیمان، فولاد و صنایع مشابه، ده‌ها بار دانش فنی و تجهیزات را از خارج از کشور تأمین کردیم بدون اینکه بر روی انتقال فناوری آن‌ها به کشورمان متمرکز شویم.

طیبی افزود: در مأموریت اول جهاد دانشگاهی گفته شده است که در این صنایع تکرار پذیر در کشور جهاد دانشگاهی متولی انتقال تکنولوژی در چند زمینه خاص شود که این بحث بسیار مهمی است و اکنون در حال مذاکره هستیم تا این زمینه‌ها را مشخص کنیم.

تولید علم در کشور باید منجر به تولید ثروت و اشتغال برای جوانان شود

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: مأموریت دوم این بود که فعالیت‌ها و پژوهش‌های جهاد دانشگاهی،‌ مأموریت محور باشد و نباید بی‌برنامه، پول برای پژوهش هزینه کنیم  و هر پولی که برای پژوهش هزینه می‌کنیم حتماً باید به نتیجه برسد یعنی تولید علم در کشور ما باید منجر به تولید ثروت و اشتغال برای جوانان و مردم شود.

وی گفت: در اینجا پیشنهاد شد که جهاد دانشگاهی یک نهاد ملی پژوهش و فناوری تشکیل دهد و مأموریت‌های بزرگ به این نهاد واگذار شود و جهاد دانشگاهی هم از تمام امکانات کشور اعم از توانمندی‌های دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی، شرکت‌های دانش‌بنیان و سایر بنگاه‌ها در اجرای این مأموریت استفاده کند.

طیبی همچنین به احداث 5 مجتمع بزرگ در جهاد دانشگاهی اشاره کرد و گفت: قرار است که امکان‌سنجی اقتصادی این 5 مجتمع را ارائه کنیم و در این راستا با دولت مذاکره داشتیم.

رئیس جهاد دانشگاهی اضافه کرد: معمولاً در اجلاس‌های رؤسای واحدها، مشکلات واحدها ارائه شده و پیگیری‌هایی برای رفع آن‌ها انجام می‌شود تا بتوانیم این مشکلات را حل کنیم.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :