موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/91533 :کد

0

تالاب‌های فارس همچنان خشک

  ﺳﻪشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۲:۱۷
تعداد بازدید : ۹۰   
 تحلیل ایران -تالاب‌های فارس همچنان خشک

دریاچه های فارس نزدیک به ۱۰ سال است که در خشکی به سر می برند و بررسی آخرین وضعیت آنها نشان می دهد که هیچ اثری از زندگی در این تلالاب‌ها دیده نمی شود.

دریاچه های فارس نزدیک به ۱۰ سال است که در خشکی به سر می برند و بررسی آخرین وضعیت آنها نشان می دهد که هیچ اثری از زندگی در این تالاب‌ها دیده نمی شود.


به گزارش تحلیل ایران از سال ۸۶ خشک شدن دریاچه های فارس یکی پس از دیگری آغاز شد و هم اکنون با گذشت نزدیک به ۱۰ سال از آن زمان در حال حاضر از دریاچه های این استان فقط نمکزار باقی مانده است.

 

در آن سالها تالاب‌های فارس یکی پس از دیگری خشک شدند و حقابه ای که مایه حیات آنها بود نیز به تالاب‌ها اختصاص نیافت تا بختگان، طشک، پریشان ، کافتر و دیگر دریاچه ها یکی پس از دیگری از ادامه حیات بازبمانند.

 

دریاچه های طشک و بختگان تا قبل از خشکسالی از بزرگترین دریاچه های کشور محسوب می شدند. این دو دریاچه بعد از ارومیه بزرگترین دریاچه کشور به شمار می رفتند.

بختگانی که تا پیش از آن پناهگاه حیات وحش بود  به گورستانی برای فلامینگوها و سایر پرندگان مهاجر در تالاب تبدیل شد و در حال حاضر وضعیت آن به حدی بحرانی است که به عنوان یک تهدید برای اهالی منطقه به شمار می رود.

 

دریاچه پریشان نیز که مهمترین دریاچه آب شیرین کشور به شمار می رفت نیز به سرنوشتی مشابه بختگان مبتلا شد به گونه ای که وضعیت این دریاچه به حدی بحرانی شد که زیستمندان از آن مهاجرت کردند. در این مدت یکی از گونه هایی که در دریاچه پریشان تا پیش از خشکسالی وجود داشت شنگ یا سگ آبی بود.

 

شنگ با نام علمی«لوترا لوترا» که با نام سگ آبی نیز شناخته می شود یکی از گونه هایی بود که تا پیش از خشکسالی در بستر دریاچه پریشان زندگی می کرد اما اکنون با خشکی دریاچه دیگر اثری از این گونه نیز وجود ندارد.

 منبع:مهر
                               

استان فارس     تالاب     حیات     زندگی        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :