موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/97520 :کد

0

آماری از "صادرات چمدانی" در دست نیست

  یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۱:۵۲
تعداد بازدید : ۱۶۵   
 تحلیل ایران -آماری از "صادرات چمدانی" در دست نیست

معاون میراث فرهنگی استان فارس با اشاره به میزان صادرات دست‌بافته‌های استان فارس در ۴ ماه نخست سال گفت: دست‌بافته‌های استان فارس از ابتدای سال تا پایان تیرماه ۲ میلیون و ۸۷۹ هزار و ۲۱۲ دلار ارزآوری...

معاون میراث فرهنگی استان فارس با اشاره به میزان صادرات دست‌بافته‌های استان فارس در ۴ ماه نخست سال گفت: دست‌بافته‌های استان فارس از ابتدای سال تا پایان تیرماه ۲ میلیون و ۸۷۹ هزار و ۲۱۲ دلار ارزآوری داشته است.


به گزارش تحلیل ایران زهرا الحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به اینکه دست‌بافته‌های استان فارس شامل فرش، گبه، گلیم و زیلو بیشترین سهم را در صادرات صنایع دستی دارند، اظهار داشت: براساس آمار گمرک دست‌بافته‌های استان فارس از ابتدای سال تا پایان تیرماه 2 میلیون و 879 هزار و 212 دلار ارزآوری داشتند.

 

وی با بیان اینکه در این میان کمترین میزان صادرات متعلق به فروردین بوده است، گفت: در فروردین صادرات این محصولات با وزن 1189 کیلوگرم 173 هزار و 706 دلار ارزآوری داشته است.

 

الحمدی با بیان اینکه در اردیبهشت ماه این محصولات با وزن 11327 کیلوگرم 855 هزار و 568 دلار ارزآوری داشته است، افزود: در خردادماه این میزان به بیشترین حد خود رسید و در مجموع یک میلیون و 354 هزار و 930 دلار با وزن 38 هزار و 813 کیلوگرم دست‌بافته از استان فارس صادر شد.

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث فرهنگی استان فارس خاطرنشان کرد: در تیرماه 4086 کیلوگرم به ارزش 495 هزار و 8 دلار حاصل از صادرات دست‌بافته‌ها نصیب این استان شده است.

 

الحمدی با بیان اینکه یکی از مشکلات صادرات صنایع دستی نبود آمار دقیق است، تصریح کرد: بسیاری از دستبافته‌های استان فارس به صورت چمدانی صادر می‌شود که آمار دقیقی از این نوع صادرات در دسترس نیست چون توسط اشخاص انجام می‌شود و تحت اداره و نهاد خاصی قرار نمی‌گیرد.

 

وی بیان کرد: مورد دیگری که سبب شده نتوان آمار دقیقی از صادرات استان فارس در زمینه صنایع دستی به دست آورد این است در دو سال گذشته کد محل تولید در نرم‌افزار گمرک حذف شده و همین امر سبب می‌شود اگر محصول تولیدی استان فارس از استانی دیگر صادر شود در آمار قرار نگیرد.

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :