موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی احداث تله‌کابین

a/92286 :کد

0

احداث تله‌کابین در کاروانسرای لات

  شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۲:۰۲
تعداد بازدید : ۱۴۹   
 تحلیل ایران -احداث تله‌کابین در کاروانسرای لات

فاز دوم مجموعه گردشگری کاروانسرای لات «شاه عباسی» با پروژه‌هایی مانند احداث هتل، تله‌کابین و ... از شهریورماه امسال آغاز می‌شود.

به گزارش تحلیل ایران، کاروانسرای شاه عباسی معروف به «لات» در جاده اصلی ارتباطی شمال کشور و مجاورت آزاد راه رشت‌ـ‌قزوین قرار دارد و نزدیک به شهر رشت و منطقه سراوان است.

 

نوع سبک معماری در کاروانسرای شاه‌عباسی موجب شهرت این بنای تاریخی شده و در داخل آن حجره‌هایی برای محل اقامت موقت یا دائم مسافران وجود داشته که با ترمیم و سرمایه‌گذاری آنها، بازارچه و نمایشگاه دائمی صنایع‌دستی نیز ایجاد شده است.

 

قرار گرفتن کاروانسرا در اراضی هموار رودخانه سفیدرود به نام کاروانسرای «لات» شهرت یافته و لات به معنای زمین صاف و هموار در کنار رودخانه است.

 

مدیرکل میراث فرهنگی‌، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان قدمت کاروانسرای لات را از حدود 480 سال پیش طبق دستور شاه عباس عنوان کرد.

 

رضا علیزاده با بیان اینکه کاروانسرای لات در زمان قاجاریه به مرحله تخریب رسیده بود، افزود: منوچهرخان معتمدالدوله بنای کاروانسرا را به مرحله مرمت و بازسازی رساند.

 

وی کاروانسرای لات را حدود 30 سال بدون استفاده خواند و گفت: با سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی این بنا دوباره احیا و تبدیل به مرکز اقامتی، پذیرایی و گردشگری شده است.

 

 این مسؤول درباره شایعات پلمب کاروانسرای لات تصریح کرد: کاروانسرای لات در حال فعالیت بوده و چنین شایعاتی صحت ندارد.

 

 


تکذیب پلمب کاروانسرای شاه عباسی توسط مدیر این مجموعه گردشگری

مدیر مجموعه گردشگری کاروانسرای شاه عباسی نیز با اشاره به سرمایه‌گذاری 3 میلیاردی در این مجموعه، اظهار کرد: اخیراً خبر پلمب این کاروانسرا در برخی رسانه‌ها و فضای مجازی دیده می‌شود.

 

حسینعلی سامانی‌پارسا با تکذیب خبر پلمب مجموعه گردشگری لات افزود: گیلان جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد که باید با هماهنگی و استقبال از سرمایه‌گذاران به فرصت‌های گردشگری برای جذب توریسم تبدیل شود.

 

وی با بیان اینکه بنای کاروانسرا تا نیمه در خاک بوده و برای بازسازی آن زحمات زیادی کشیده شده است، گفت: تا کنون برای بازسازی این بنا سه هزار کامیون خاک بیرون کشیده شده است.

 

مدیر مجموعه گردشگری کاروانسرای لات با تأکید بر حمایت مسؤولان گیلان به ویژه شهرستان رشت از حرکت و اقدام سرمایه‌گذاران حوزه گردشگری در استان، ادامه داد: قدرت‌طلبی‌ها، عدم هماهنگی و زیر پای یکدیگر را خالی کردن موجب فرار سرمایه‌گذاران می‌شود.

 

وی با اشاره به احداث مکانی برای پارکینگ کاروانسرا، افزود: پارکینگ این مجموعه از 5 ماه پیش افتتاح شده اما هنوز آسفالت نشده و خواستار همکاری مسؤولان به ویژه فرماندار رشت در این زمینه هستیم.

 

سامانی‌پارسا از اجرای فاز دوم کاروانسرای شاه عباسی رشت در آینده نزدیک خبر داد و گفت: تاکنون مطالعات کاروانسرا برای اجرای فاز دوم انجام شده که با سرمایه‌گذاری 37 میلیارد تومانی و بدون استفاده از تسهیلات بانکی عملیاتی می‌شود.

 

وی احداث تله‌کابین از کوه امامزاده هاشم تا جنب کاروانسرای شاه عباسی در رشت را جزو فاز دوم گردشگری در حال اجرا عنوان کرد و گفت: عملیات اجرایی این پروژه‌ها از شهریور ماه آغاز می‌شود.

 

مدیر مجموعه گردشگری کاروانسرای لات به اجرای فاز سوم گردشگری در این مجموعه اشاره کرد و یادآور شد: احداث هتل اقامتی و کارتینگ از دیگر طرح‌های قابل اجرا در این مجموعه است.

 

وی با بیان اینکه رشت نیازمند یک مجموعه کامل گردشگری است افزود: مردم رشت برای استفاده از تله‌کابین باید تا لاهیجان یا رامسر بروند و با اجرای طرح مذکور گردشگران و شهروندان رشت از این ویژگی بهره‌مند می‌شوند.

 

 

اخیراً در برخی رسانه‌ها و فضای مجازی عنوان شده که کاروانسرای شاه عباسی بنا بر دلایلی پلمب شده که مدیر این مجموعه گردشگری خبر مذکور را تکذیب کرد و از اجرای فازهای جدید در این مجموعه خبر داد.

 

کاروانسرای شاه عباسی رشت هر شب با برگزاری مراسم متنوع و اجرای موسیقی زنده میزبان مردم و گردشگران گیلان است.

 

کاروانسرای لات یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی گیلان بوده که در منطقه امامزاده هاشم(ع) رشت قرار گرفته است.

 

کاروانسرای لات رشت که نزد اهالی محل به کاروانسرای شاه عباسی نیز شهرت دارد، در 35 کیلومتری جنوب شهرستان رشت و در 4 کیلومتری امامزاده هاشم بر سر جاده رشت به قزوین واقع شده‌ است.

 

این کاروانسرا حیاط مربع شکل دارد و هر ضلع آن با مساحتی معادل 27 متر دارای 7 صفحه و اتاق بوده و در کنج‌های ضلع‌های شمالی صفحه مانندی ساخته شده که راه به مال‌بند زمستانی دارد.

 

ورودی کاروانسرا از ضلع شرقی بوده و کاروانسرا تماماً با آجر و ملاط ساروج ساخته شده، این کاروانسرا نوروز امسال بازسازی و احیا شده و پذیرای گردشگران گیلان است.

فارس

                               

احداث تله‌کابین     کاروانسرای لات                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :