موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اتاق بازرگانی

a/92531 :کد

0

فعالیت مرکز داوری در اتاق بازرگانی گیلان

  یکشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۴:۳۱
تعداد بازدید : ۲۰۸   
 تحلیل ایران -فعالیت مرکز داوری در اتاق بازرگانی گیلان

مدیر مرکز داوری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان با بیان اینکه مرکز داوری به صورت تخصصی اختلافات بازرگانی و تجاری بازرگانان را حل و فصل می‌کند، گفت: مرکز داوری در اتاق بازرگانی گیلان فعالیت

فاطمه فتحی امروز در گفت‌وگو با تحلیل ایران با اشاره به فعالیت مرکز داوری در اتاق بازرگانی گیلان اظهار کرد: اتاق بازرگانی برای حل و فصل اختلافات تجاری و بازرگانی بین بازرگانان به صورت تخصصی مرکز داوری را ایجاد کرده است.

 

وی تشکیل مرکز داوری مذکور را در سرعت رسیدگی به پرونده و کاهش هزینه‌ دادرسی تاثیرگذار دانست و گفت: آموزش مردم از فعالیت مرکز تخصصی داوری مهم است.

 

مدیر مرکز داوری اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه در برخی از مراکز استان‌ها دو هزار مرکز داوری ثبت شده است، تصریح کرد: اشخاص حقیقی و حقوقی که عضو اتاق بازرگانی هستند و یا نیستند، می‌توانند در قراردادها و معاملات فی‌مابین توافق کنند که اختلافات بازرگانی داخلی و یا خارجی از طریق مرکز مذکور حل و فصل شود.

 

وی ایام فعالیت مرکز داوری در اتاق بازرگانی گیلان را صبح‌های سه‌شنبه و پنجشنبه هر هفته ذکر کرد و ادامه داد: حل و فصل اختلافات بازرگانان می‌تواند به صورت شرط داوری در قرارداد اصلی یا به موجب توافقنامه جداگانه انجام شود.

 

فتحی درباره شرط داوری، افزود: تمام اختلافات و دعاوی ناشی از قرارداد و یا درباره آن از جمله انعقاد، اعتبار، فسخ، نقض یا اجرای آن به مرکز تخصصی داوری اتاق ایران ارجاع می‌شود که طبق قانون اساسی و آیین‌نامه داوری این مرکز به صورت قطعی و لازم‌الاجرا حل و فصل شود.

 

وی با اشاره به اینکه داور علاوه بر مقررات حاکم، عرف تجاری ذی‌ربط را نیز مراعات می‌کند، یادآور شد: شرط داوری حاضر موافقتنامه‌ای مستقل از قرارداد اصلی تلقی می‌شود و در حال لازم‌الاجرا است.

 

مدیر مرکز داوری اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان متذکر شد: آگاهی مردم درباره امکان استفاده از این مرکز و ظرفیت قانونی برای حل و فصل اختلافات مهم است.

 

وی داوری تجاری داخلی را شامل اختلافات و دعاوی درباره روابط و معاملات تجاری بین اشخاص حقوقی یا حقیقی در زمان انعقاد موافقتنامه داوری به موجب قوانین و تبعه ایران دانست.

 

فتحی گفت: داوری تجاری بین‌المللی این است که یکی از طرفین در زمان انعقاد موافقتنامه داوری طبق قوانین و تبعه ایران نباشد و مقررات پیش‌بینی شده در زمینه داوری داخلی و یا بین‌المللی تاریخچه داوری در ایران است.

 

وی با تصریح بر اینکه نخستین مزیت داوری حق انتخاب برای طرفین است، خاطرنشان کرد: این امتیاز در رسیدگی پرونده در محاکم قضایی وجود ندارد و داور با شناخت و اراده طرفین انتخاب می‌شود و آنها در انتخاب داور آزاد هستند.

 

مشاور حقوقی اتاق بازرگانی گیلان خصوصی و غیر علنی بودن جلسات داوری را از ویژگی‌های مرکز داوری مذکور عنوان کرد و یادآور شد: مرکز داوری اتاق ایران دارای قوانین و آیین‌نامه است که بر اساس آن داوری انجام می‌شود.

فارس

                               

اتاق بازرگانی     مرکز داوری                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :