موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی صادرات

a/95055 :کد

0

صادرات ۷۳ میلیون دلار کالای غیرنفتی از گمرک آستارا

  دوشنبه ۰۸ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۹:۰۶
تعداد بازدید : ۲۱۲   
 تحلیل ایران -صادرات ۷۳ میلیون دلار کالای غیرنفتی از گمرک آستارا

مدیر کل گمرک آستارا از صادرات ۷۳ میلیون دلار کالای غیرنفتی از این گمرک شهرستان در پنج ماه نخست امسال خبر داد.

رسول امیدی امروز در گفت‌وگو با تحلیل ایران با اشاره به صادرات کالای غیرنفتی در پنج ماه نخست امسال اظهار کرد: در فروردین، اردیبهشت، خرداد، تیر و مرداد امسال 145 هزار تن کالا از آستارا صادر شده است.

 

وی افزود: کالای صادراتی مذکور به ارزش 73 میلیون دلار از طریق گمرک آستارا به کشورهای جمهوری آذربایجان، گرجستان و روسیه فرستاده شده است.

 

مدیرکل گمرک آستارا عمده کالای صادره را محصولات کشاورزی، مواد غذایی، سیمان، گچ، شوینده‌ها، محصولات شیمیایی، پارچه، صنایع‌دستی، فرش و موکت، البسه، کیف و کفش، مصالح ساختمانی و پلاستیکی، محصولات معدنی و فلزی عنوان کرد.

 

به گفته وی، 107 هزار تن کالا به ارزش 33 میلیون دلار از مبدأ گمرک آستارا از طریق کشورهای روسیه، گرجستان و جمهوری آذربایجان وارد کشور شده است.

 

امیدی مواد شیمیایی، چوب، آهن‌آلات، ماشین‌آلات و لوازم برقی را از جمله کالای وارداتی از گمرک آستارا به داخل کشور عنوان کرد.

 

وی با اشاره به ترانزیت خارجی ورودی کالا افزود: در مدت مذکور 18 هزار تن کالا به ارزش 54 میلیون دلار از طریق گمرک آستارا ترانزیت شده است.

 

این مسؤول ادامه داد: میزان ترانزیت خارجی ورودی مذکور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن 3 درصد کاهش و به لحاظ ارزش دلاری 77 درصد افزایش داشته است.

 

وی عمده کالای ترانزیت ورودی را لوازم چوبی، فرآورده‌های نفتی، پنبه، الیاف مصنوعی، شمش آهن، مس، پشم شیشه و ورق آهن ذکر کرد.

 

امیدی اضافه کرد: کالای مذکور از کشورهای آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین به مقصد کشورهای ترکیه، عراق و امارات متحده عربی ترانزیت شده است.

 

به گفته وی، میزان ترانزیت خارجی خروجی 102 هزار تن کالا به ارزش 369 میلیون دلار از قاره‌های مختلف به کشورهای آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین بوده است.

 

امیدی مقدار مذکور ترانزیت کالا را نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به لحاظ وزن 11 درصد و از نظر ارزش با هفت درصد افزایش بیان کرد.

 

وی گفت: عمده کالایی که از طریق مذکور ترانزیت شده شامل لوازم برقی، مصالح ساختمانی، گچ، سیمان، ظروف شیشه‌ای، لباس، محصولات کشاورزی، لوازم بهداشتی، خودروی سواری، مبلمان و ماشین‌آلات بوده است.

 

مدیرکل گمرک آستارا از صادرات 267 تن کالا به ارزش یک‌ میلیون دلار در قالب تجارت چمدانی خبر داد و اظهار کرد: عمده کالای صادرات چمدانی از گمرک آستارا به جمهوری آذربایجان شامل مواد غذایی، محصولات کشاورزی و مواد پلاستیکی بوده است.

 

وی تعداد اتباع خارجی تردد کننده از مرز زمینی آستارا در پنج ماه نخست امسال را 292 هزار و 616 نفر اعلام کرد.

 

امیدی یادآور شد: آمار اتباع خارجی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ مسافران خروجی دو درصد و از نظر مسافران ورودی شش درصد افزایش داشته است.

 

وی درباره درآمد عمومی اداره‌کل گمرک آستارا در پنج ماه نخست امسال، خاطرنشان کرد: در این مدت بالغ بر 219 میلیارد و 778 میلیون ریال درآمد گمرک آستارا بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته پنج درصد کاهش داشته است.

فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :