a/95283 :کد

0

معدوم شدن بیش از۱۰۰۰کیلوگرم فرآورده‌های خام دامی غیربهداشتی

  ﺳﻪشنبه ۰۹ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۲:۱۹
تعداد بازدید : ۹۷   
 تحلیل ایران -معدوم شدن بیش از۱۰۰۰کیلوگرم فرآورده‌های خام دامی غیربهداشتی

رئیس شبکه دامپزشکی تالش از ضبط و معدوم شدن یک‌هزار و ۵۳ کیلوگرم انواع فرآورده‌های خام دامی غیربهداشتی در این شهرستان طی یکسال گذشته خبر داد.

رامبد مرتضایی امروز در گفت‌وگو با تحلیل ایران مهم‌ترین شعار دامپزشکی را «دام سالم، غذای سالم، انسان سالم» عنوان کرد.

 

وی با اشاره به عملکرد مهم دامپزشکی تالش از هفته دولت سال 94 تا هفته دولت امسال اظهار کرد: این شبکه در بخش مبارزه با بیماری‌های واگیر و مشترک انسان و دام و تأمین بهداشت عمومی اقدام‌های مهمی انجام داده است.

 

رئیس شبکه دامپزشکی تالش مبارزه با انگل‌های خارجی را جزو وظایف این سازمان در دو بعد اقتصادی و بهداشتی دانست و افزود: این مبارزه سبب حفظ سرمایه ملی کشور در حوزه دام، طیور و آبزیان و کمک به تولید ناخالص ملی و اشتغالزایی و حفظ بهداشت عمومی جامعه است.

 

وی ادامه داد: در مبارزه با بیماری‌های واگیر و مشترک انسان و دام طی یک سال گذشته تعداد 105 هزار و 309 نوبت سر گاو و گوساله علیه بیماری‌های لمپی‌اسکین «آبله»، بروسلوز «تب مالت»، شاربن «سیاه زخم»، تب برفکی، شاربن علامتی و پاستورلوز واکسینه شدند.

 

به گفته مرتضایی در مدت مذکور، تعداد 898 هزار و 652 نوبت سر گوسفند و بز علیه بیماری‌های شاربن، تب برفکی، آبله، آنتروتوکسمی، بروسلوز و ... واکسینه شده‌اند.

 

وی افزود: تعداد 3 هزار و 273 رأس گاو و گوساله مورد تست سل و 43 رأس تک سمی مورد تست مشمشه و تعداد 13 هزار و 362 رأس گاو و گوسفند مورد آزمایش بروسلوز «تب مالت» قرار گرفته‌اند.

 

این مسؤول با تصریح بر اینکه در مدت مذکور تعداد یک‌هزار و 565 قلاده سگ صاحب‌دار و سگ گله علیه بیماری هاری واکسینه شدند، خاطرنشان کرد: در مدت مذکور تعداد 94 هزار و 355 رأس دام  سبک و سنگین برای مبارزه با انگل‌های خارجی، سم‌پاشی و حمام داده شدند و مقدار 436 هزار و 900 متر مربع اماکن دامی نیز مورد سم‌پاشی قرار گرفته است.

 

وی با اشاره به بازرسی بهداشتی گفت: این حوزه شامل نظارت و کنترل بر مراکز تولید، تهیه و عرضه فرآورده‌های خام دامی، دامداری‌ها، مراکز تکثیر و پرورش ماهیان سردابی و گرمابی، کارخانه‌های بسته‌بندی و تولیدی، کشتارگاه، سردخانه‌ها، قصابی‌ها، مرغ‌فروشی‌ها، رستوران‌ها و ماهی‌فروشی‌هاست.

 

مرتضایی با بیان اینکه در یک سال گذشته سه هزار و 43 مورد بازرسی بهداشتی در شهرستان تالش انجام شده است، خاطرنشان کرد: در این زمینه مقدار یک‌هزار و 53 کیلوگرم انواع فرآورده‌های خام غیر بهداشتی ضبط و معدوم شده و با تشکیل تعداد 73 فقره پرونده تخلف، خاطیان به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.

 

وی اضافه کرد: در کشتارگاه دام تالش نیز با تعداد 52 هزار و 581 رأس دام سبک و سنگین مورد بازرسی بهداشتی قرار گرفتند که مقدار 22 هزار و 989 کیلوگرم لاشه و ضمائم غیر قابل مصرف ضبط و از چرخه مصرف انسانی خارج شده است.

 

رئیس شبکه دامپزشکی تالش با اشاره به بحث آموزش دامداران و مرغداران برای آشنایی با بیماری‌های واگیر و مشترک انسان و دام و مسائل بهداشتی و امنیت زیستی، یادآور شد: در این راستا تعداد 34 کلاس آموزشی برگزار و 960 نفر آموزش داده شدند.

 

وی توزیع یک‌هزار و 400 تعداد برگ انواع پمفلت، اطلاعیه بهداشتی و بروشور بین افراد را از دیگر اقدام‌های شبکه دامپزشکی تالش در یک سال گذشته برشمرد.

 

مرتضایی با بیان توصیه‌های بهداشتی به مردم تالش، متذکر شد: از مردم می‌خواهیم گوشت مورد نیاز خود را از مراکز فروش مجاز و تحت نظارت دامپزشکی تهیه کنند و گوشت طیور و ضمائم آن باید به صورت بسته‌بندی و دارای برچسب مشخص باشد.

 

وی با تصریح بر اینکه از نگه‌داری دام کوچک مانند گربه، راسو، خرگوش و ... در داخل منازل خودداری و از نزدیک شدن اطفال به آنها جلوگیری شود، خاطرنشان کرد: با نگه‌داری این حیوانات بیماری مشترک خطرناکی مانند هاری در کمین است.

 

این مسؤول با اشاره به اینکه فرآورده‌های گوشتی باید کاملا پخته و بعد مصرف شود، متذکر شد: از مصرف شیر خام پرهیز شود و شیر را به مدت یک دقیقه جوشانده و سپس مصرف کنند زیرا بیماری مشترک تب مالت در کمین است.

فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :