موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرآورده دامی

a/95540 :کد

0

تولید بیش از ۵ میلیون کیلوگرم فرآورده دامی در کشتارگاه صنعتی

  چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۵:۲۸
تعداد بازدید : ۱۴۰   
 تحلیل ایران -تولید بیش از ۵ میلیون کیلوگرم فرآورده دامی در کشتارگاه صنعتی

رئیس شبکه دامپزشکی لنگرود از تولید ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار کیلوگرم فرآورده دامی در کشتارگاه صنعتی این شهرستان خبر داد.

محمدرضا موسی‌طالشی امروز در گفت‌وگو با تحلیل ایران با اشاره به فعالیت شبکه دامپزشکی این شهرستان اظهار کرد: در مدت یک سال گذشته تعداد 21 میلیون و 934 قطعه جوجه یک‌روزه گوشتی با هدف پرورش در واحدهای گوشتی و صادرات به نقاط مختلف کشور در مرغداری‌های لنگرود تولید شده است.

 

وی به صدور 183 فقره مجوز جوجه‌ریزی پس از انطباق با شرایط بهداشتی واحدهای پرورش مرغ گوشتی با ضوابط دامپزشکی در لنگرود اشاره کرد و افزود: تمام واحدهای پرورشی از لحاظ بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مورد پایش، مراقبت فعال و غیر فعال قرار گرفتند و موردی از این بیماری در واحدهای پرورشی لنگرود مشاهده نشده است.

 

رئیس شبکه دامپزشکی لنگرود با بیان اینکه در حوزه پیشگیری، کنترل و مبارزه با بیماری‌های واگیر دامی فعالیت‌های خوبی در این شهرستان انجام شده است، تصریح کرد: تعداد 37 هزار و 847 نوبت سردام علیه بیماری‌های واگیر و تعداد 4 هزار و 888 راس دام علیه بیماری بروسلوز یا تب مالت که از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است، واکسینه شدند.

 

موسی‌طالشی از واکسیناسیون 672 قلاده سگ خانگی علیه بیماری هاری و شناسنامه‌دار کردن آنها در لنگرود خبر داد و بیان کرد: تعداد یک‌هزار و 50 راس دام در مورد بیماری‌های سل و بروسلوز آزمایش شدند.

 

وی به پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های انگلی داخلی و خارجی بدن دام با سم‌های یارانه‌ای و رایگان در لنگرود اشاره کرد و گفت: تعداد یک‌هزار و 749 راس دام و 23 هزار و 950 مترمربع جایگاه نگه‌داری دام سمپاشی شده است.

 

به گفته رئیس شبکه دامپزشکی لنگرود، 64 مورد بازدید بهداشتی از مزارع پرورش ماهیان گرمآبی و سردآبی در مورد مدیریت و بهداشت بیماری‌های آبزیان انجام شده است.

 

موسی طالشی با اشاره به  تولید 5 میلیون و 800 هزار کیلوگرم فرآورده‌های دامی در کشتارگاه صنعتی لنگرود، خاطرنشان کرد: فرآورده‌های دامی مذکور از 78 هزار و 380 لاشه دام سبک و 24 هزار و 680 لاشه دام سنگین استحصال شده است.

 

وی به حوزه قرنطینه و نظارت بر حمل و نقل انواع دام زنده، طیور، آبزیان و فرآورده‌های خام دامی اشاره کرد و یادآور شد: تعداد 4 هزار و 568 فقره گواهی حمل بهداشتی پس از ثبت در سیستم یکپارچه‌سازی قرنطینه سازمان دامپزشکی کشور به منظور حمل به داخل و خارج از استان صادر شده است.

 

رئیس شبکه دامپزشکی لنگرود متذکر شد: در مدت یک سال گذشته تعداد 630 مورد بازدید از تمام مراکز تولید، استحصال، فرآوری، بسته‌بندی، سردخانه‌ها، مراکز جمع‌آوری شیرخام، کشتارگاه‌ها، رستوران‌ها و مراکز عرضه فرآورده‌های خام دامی در راستای نظارت بر حوزه بهداشت عمومی و امنیت غذایی در شهرستان مذکور انجام شده است.

 

موسی‌طالشی با بیان اینکه در بازدیدهای مذکور 164 مورد رعایت نکردن موازین بهداشتی مشاهده شده است، تصریح کرد: یک‌هزار و 65 کیلوگرم فرآورده خام دامی غیر بهداشتی ضبط و معدوم شده است ضمن اینکه تعداد 13 واحد مرکز عرضه متخلف بهداشتی به مراجع قضایی و تعزیرات حکومتی معرفی شدند.

 

این مسؤول، برگزاری 30 دوره آموزشی در راستای آموزش و ترویج به منظور افزایش سطح آگاهی تولیدکنندگان و آشنایی آنها با راه‌های پیشگیری از بیماری‌های لمپی اسکین، تب برفکی، بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، بیماری آبزیان، بیماری طیور و رعایت اصول قرنطینه‌ای و بهداشتی را از جمله فعالیت‌های انجام شده توسط شبکه دامپزشکی لنگرود اعلام کرد.

 

وی، خواستار رعایت دستورالعمل‌ها و ضوابط بهداشتی توسط تولیدکنندگان در مراکز پرورشی شد و بیان کرد: واکسیناسیون یکی از راهکارهای پیشگیری از بیماری‌ها محسوب می‌شود و رسیدن به سطح قابل قبول بهداشتی در حوزه بهداشت دام و امنیت غذایی مستلزم همکاری و مشارکت همگانی است.

فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :