موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی برنج

a/96110 :کد

0

پایان برداشت برنج از شالیزارهای گیلان

  شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۵:۴۹
تعداد بازدید : ۱۳۵   
 تحلیل ایران -پایان برداشت برنج از شالیزارهای گیلان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان از پایان فصل برداشت برنج از شالیزارهای استان خبر داد و گفت: امسال سالم‌ترین برنج دنیا در گیلان تولید شد.

 

حبیب جهانساز امروز در گفت‌وگو با تحلیل ایران با اشاره به پایان فصل برداشت برنج از شالیزارهای استان اظهار کرد: اکنون فصل برداشت برنج از شالیزارهای گیلان به اتمام رسیده است.

 

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط جوی، عملیات کاشت و برداشت برنج هر کدام در مدت 25 روز انجام شده است، تصریح کرد: 170 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان به صورت مکانیزه برداشت شده است.

 

معاون بهبود تولیدات جهاد کشاورزی گیلان امسال تولید برنج را سالم‌تر عنوان کرد و گفت: امسال کمترین آفت را داشتیم و سالم‌ترین برنج دنیا در گیلان تولید شد.

 

وی از افزایش 5 درصدی تولید برنج گیلان در سال جاری خبر داد و گفت: عملکرد شالیزارها خوب بود و امسال تولید برنج مناسب است.

 

جهانساز قیمت برنج برای مصرف کننده و تولید کننده را خوب و مناسب دانست و خاطرنشان کرد: امسال با توجه به شرایط مناسب، برای کشاورزان و زارعان خوب بود.

 

وی با اشاره به اینکه کشاورزان از وضعیت تولید امسال راضی هستند، یادآور شد: گیلان بزرگ‌ترین تولیدکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور بوده و نیاز برنج 20 میلیون نفر را تامین می‌کند.

 

این مسؤول با تصریح بر اینکه گیلان دارای 238 هزار هکتار اراضی شالیزاری، است، خاطرنشان کرد: گیلان رتبه نخست سطح زیرکشت و رتبه دوم تولیدکننده برنج را در کشور دارد.

 

سالانه یک‌میلیون و 100هزار تن شلتوک و 750 هزار تن برنج سفید توسط شالیکاران گیلان تولید می‌شود و بیشتر رقم‌های بومی برنج از نوع هاشمی و علی کاظمی است.


گیلان دومین استان تولید کننده برنج در ایران است.

فارس

 

                               

برنج     برداشت برنج                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :