موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فیل‌ماهی

a/96484 :کد

0

وجود ۳۰۰ هزار قطعه فیل‌ماهی در کشور

  دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۵:۱۹
تعداد بازدید : ۱۱۶   
 تحلیل ایران -وجود ۳۰۰ هزار قطعه فیل‌ماهی در کشور

معاون آبزی‌پروری سازمان شیلات از وجود ۳۰۰ هزار قطعه فیل‌ماهی از وزن یک تا ۸۰ کیلوگرم در مراکز پرورشی کشور خبر داد.

به گزارش تحلیل ایران، حسینعلی عبدالحی ظهر امروز در همایش بین‌المللی دورنمای آبزی‌پروری ماهیان خاویاری در دانشگاه گیلان با اشاره به سیاست‌های توسعه پرورش ماهیان خاویاری در ایران اظهار کرد: تولید و پرورش ماهیان خاویاری در مراکز بازسازی کشور انجام می‌شود و در ردیف پنج کشور نخست دنیا در این زمینه هستیم.

 

وی به بازسازی دخایر ماهیان خاویاری از سال 75 در کشور اشاره کرد و افزود: در مقطع مذکور برای فروش گوشت ماهیان خاویاری با مشکل مواجه بودیم اما فعالیت‌ها را ادامه دادیم.

 

معاون آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران با بیان اینکه در زمینه بازسازی ذخایر و پرورش ماهیان خاویاری رشد بسیاری خوبی در کشور داریم، تصریح کرد: سیاست‌های شیلات در بازسازی ذخایر بسیار موثر واقع شده است.

 

*تمدید ممنوعیت صید ماهیان خاویاری در دریای خزر

عبدالحی، روند صید ماهیان خاویاری در دریای خزر را با کاهش خواند و بیان کرد: سال 2011 میلادی سران کشورهای حاشیه دریای خزر صید ماهیان خاویاری را به مدت پنج سال از این دریا ممنوع اعلام کردند و اکنون این ممنوعیت تمدید شده است.

 

وی به رشد بسیار خوب آبزی‌پروری در کشور اشاره کرد و گفت: مراکز تکثیر و بازسازی ذخایر در پرورش ماهیان خاویاری بسیار تاثیرگذار هستند ضمن اینکه پرورش ماهی در قفس نقش بسیار مهمی در توسعه ماهیان خاویاری دارد.

 

معاون آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران با اشاره به فعالیت پنج مرکز در زمینه ماهیان خاویاری در کشور، خاطرنشان کرد: 82 مزرعه فعال در زمینه پرورش ماهیان خاویاری در استان‌های مختلف داریم.

 

عبدالحی، توسعه پرورش ماهیان خاویاری در استان مازندران را دارای رشد بسیار خوبی خواند و یادآور شد: مزارع پرورش ماهیان خاویاری در خوزستان از رشد خوبی برخوردار هستند.

 

وی با بیان اینکه بیشتر مزارع پرورش ماهیان خاویاری کشور در استان‌های گیلان و مازندران است، اظهار کرد: وزیر جهاد کشاورزی در امر توسعه پرورش ماهیان خاویاری اصرار دارد.

 

معاون آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران به وجود بزر‌گ‌ترین مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در شهرستان جویبار در استان مازندران اشاره کرد و افزود: در مزرعه مذکور 30 تن ماهیان خاویاری در حال پرورش است.

 

عبدالحی با تأکید بر استفاده از شرکت‌های بزرگ برای تولید و پرورش ماهیان خاویاری در دریای خزر، بیان کرد: فعالیت شرکت‌های بزرگ برای حضور در عرصه جهانی پرورش ماهیان خاویاری حائز اهمیت است.

 

وی از توسعه پرورش ماهیان خاویاری به صورت خرد در استان‌های شمالی خبر داد و تصریح کرد: شرکت‌های کوچک مورد حمایت هستند و در مدت دو سال گذشته با هماهنگی سازمان مدیریت فروش ماهیان خاویاری انجام شده است.

 

معاون آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران به وجود 300 هزار قطعه فیل‌ماهی از وزن یک تا 80 کیلوگرم در مراکز پرورش ماهیان خاویاری کشور اشاره کرد و گفت: وجود فیل‌ماهی سرمایه بسیار بزرگی برای توسعه پرورش ماهیان خاویاری محسوب می‌شود.

 

عبدالحی با اشاره به اینکه بیشتر بچه ماهیان خاویاری از بین ماهیان پرورشی موجود تولید می‌شوند، خاطرنشان کرد: بر تنوع گونه‌ای ماهیان خاویاری تأکید داریم.

 

وی، تاسماهی ایران را دارای بازار ویژه در دنیا خواند و یادآور شد: توسعه بازار خاویار تاسماهی ایرانی را در عرصه بین‌المللی پیگیری می‌کنیم.

 

*تولید 100 تن خاویار در کشور

معاون آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران با بیان اینکه تولید و پرورش گونه‌های هیبرید ماهیان خاویاری در کشور را پیگیری می کنیم، اظهار کرد: تا سال 2025 تولید 10 هزار تن ماهیان خاویاری و 100 تن خاویار را در برنامه داریم.

 

عبدالحی، قیمت خاویار در ایران را گران‌تر از خارج از کشور عنوان کرد و افزود: روسیه بازار بزرگی برای مصرف خاویار است و از این ظرفیت باید استفاده کنیم.

 

وی از پیگیری انعقاد تفاهمنامه به منظور صادرات خاویار به روسیه خبر داد و بیان کرد: تولید خاویار روسیه بسیار کاهش پیدا کرده است.

 

معاون آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران با اشاره به تولید سالانه 140 هزار تن قزل‌آلا در کشور، تصریح کرد: 95 درصد از قزل‌آلای تولیدی در بازار داخلی مصرف می‌شود.

 

عبدالحی، تغییر ذائقه و مصرف مردم را اقدامی سخت عنوان کرد و گفت: تغییر ذائقه مردم امکانپذیر است و بازار مصرف بسیار خوبی در کشور داریم.

 

وی با بیان اینکه بسیاری از کشورها پس از برجام نگاه به بازار داخلی ایران دارند، متذکر شد: وجود جمعیت 80 میلیون نفری اغواکننده است.

فارس

                               

فیل‌ماهی     شیلات     ماهیان خاویاری            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :