موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تب برفکی

a/97316 :کد

0

آغاز اجرای فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی در دام‌های آستارا

  شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۰:۳۳
تعداد بازدید : ۷۱   
 تحلیل ایران -آغاز اجرای فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی در دام‌های آستارا

رئیس شبکه دامپزشکی آستارا از آغاز اجرای فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی در دام‌های این شهرستان از ۲۶ شهریورماه جاری به مدت یک‌ماه خبر داد.

بهرام پورضرب امروز در گفت‌وگو با تحلیل ایران با اشاره به آغاز اجرای فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی در این شهرستان، اظهار کرد: این اقدام با توجه به آغاز فصل بیماری در دام‌های سنگین نظیر گاو و گوساله اجرا می‌شود.

 

رئیس شبکه دامپزشکی آستارا زمان اجرای فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی را از 26 شهریور ماه جاری تا 26 مهر امسال عنوان کرد و ادامه داد: در واکسیناسیون دام‌های سنگین علیه بیماری تب برفکی از یک نوع واکسن روغنی استفاده می‌شود.

 

وی با بیان اینکه اجرای عملیات مایه‌کوبی علیه بیماری تب برفکی در دام‌های سنگین آستارا با همکاری تیم‌های بخش دولتی و خصوصی انجام می‌شود، گفت: در صورت انجام واکسیناسیون دام توسط تیم‌های بخش دولتی، دامداران تنها هزینه مربوط به واکسن را پرداخت می‌کنند.

 

پورضرب از تمام دامداران روستاهای تابعه شهرستان خواست تا برای اجرای دقیق واکسیناسیون تب برفکی در راستای کنترل، پیشگیری و ریشه‌کن کردن بیماری مذکور با تیم‌های دامپزشکی همکاری کنند.

 

وی در تشریح جزئیات مربوط به بیماری تب برفکی، این بیمار را عفونی و کشنده ویروسی خواند و گفت: این بیماری در حیوانات زوج سم نظیر گاو و اعضای خانواده گاوسانان بیشتر مشاهده می‌شود.

 

این مسؤول با اشاره به اینکه تب برفکی بیماری واگیردار محسوب می‌شود یادآور شد: قطرات آیروسل دفع شده از دام آلوده در اثر تماس با تجهیزات دامداری، غذا، وسایل نقلیه، لباس و حیوانات شکارچی اهلی و وحشی در گسترش بیماری نقش تأثیرگذاری دارد.

 

به گزارش فارس، 17 هزار رأس دام سنگین، 9 هزار رأس دام سبک، 300 رأس دام تک‌سمی و 500 قلاده سگ در آستارا وجود دارد.

فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :