موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی خدمات بهورزی

a/97374 :کد

0

خدمات بهورزی ایران الگوی سازمان‌ جهانی بهداشت در کشورها

  شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۵:۳۴
تعداد بازدید : ۱۲۷   
 تحلیل ایران -خدمات بهورزی ایران الگوی سازمان‌ جهانی بهداشت در کشورها

معاون بهداشتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی‌ درمانی گیلان با بیان اینکه بهورزی برند ایرانی در حوزه بهداشت بوده و مشابه خارجی ندارد، گفت: سازمان‌ جهانی بهداشت خدمات بهورزان ایران را الگوی کشو

به گزارش تحلیل ایران، محمدرضا نقی‌پور پیش از ظهر امروز در همایش گرامیداشت روز بهورز اظهار کرد: حرفه‌های پزشکی مختلفی در کشورهای جهان وجود دارد اما بهورزی ابتکار و افتخار ایران است‌.

 

وی ادامه داد: بهورزان با حضور در مناطق دورافتاده و ارائه خدمات به مردم محروم بسیار خوب عمل کرده‌اند و بهورزی باید در شهرها نیز وجود داشته باشد.

 

معاون بهداشتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی‌ـ‌درمانی گیلان با اشاره به طرح تحول سلامت، گفت: اجرای این طرح مقوله اساسی عدالت اجتماعی در حوزه سلامت کشور بود.

 

وی افزود: خدمات ارائه شده توسط بهورزان در روستاها موجب شده تا ایران رتبه‌های برتری در عرصه‌های بین‌المللی را کسب کند.

 

نقی‌پور با بیان اینکه مراقبت‌های بهداشتی باید در اختیار همگان قرار گیرد، خاطرنشان کرد: مراقبت‌های بهداشتی اولیه نخستین سطح تماس با مردم و خانواده‌ها و جامعه بوده و دارای ارزش برابر و یکسان با دیگر خدمات پزشکی است.

 

وی با اشاره به اینکه در دوران جنگ تحمیلی با یک رویکرد عقلانی به اهداف مراقبت‌های بهداشتی رسیدیم، اضافه کرد: این خدمات باید مناسب با نیازمندی‌های جامعه ارائه و به کافی بودن خدمات مناسب با حجم نیاز جامعه نیز توجه شود.

 

این مسؤول، phc «مراقبت‌های ویژه» را دارای قابلیت عملیاتی دانست و گفت: باید با حداقل امکانات حداکثر خدمات را به جامعه ارائه کرد و دست‌های توانمند بهورزان خدمات ارزنده‌ و یکسانی به مردم محروم روستاها ارائه می‌کنند.

 

وی به مشارکت‌های مردمی در موضوع سلامت اشاره کرد و یادآور شد: بدون مشارکت مردمی امکان رسیدن به شاخص‌های توسعه پایدار در مباحث بهداشتی وجود ندارد و نقش همکاری‌های بین‌بخشی یعنی دستگاه‌هایی که به ظاهر در حیطه سلامت فعال نیستند، نیز بسیار تاثیرگذار است.

 

نقی‌پور پاشنه آشیل طرح تحول سلامت را همکاری بین‌بخشی دانست و گفت: هر جا که این همکاری‌ها انجام نشد با مشکل مواجه شدیم.

 

وی با بیان اینکه ارائه خدمات مدرن باید در حد امکان بسیار ارزان برای جامعه باشد، اظهار کرد:  بهورزی و سیستم بهورزی نماد عقلانیت و اجرای درست برنامه با توجه به مقتضیات زمانی و مکانی و خدمات موجود است.

 

معاون بهداشتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی‌ـ‌درمانی گیلان، خدمات بهورزان در 30 سال اخیر را موجب مباهات کشور خواند و متذکر شد: سازمان‌های جهانی بهداشت از خدمات بهورزان در ایران به عنوان الگوی دیگر کشورها یاد می‌کنند.

 

وی با اشاره به مشکلات نظام سلامت کشور خاطرنشان کرد: اگر نقاط قوت و ضعف محلی و موارد بهداشت را درنظر بگیریم باید به همه چیز عقلانی نگاه کرد و بهورزی برند کشور ما در حوزه بهداشت بوده و سبب مباهات است.

فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :