موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی بیماری‌های مشترک

a/97518 :کد

0

وجود علائم بیماری‌های مشترک در لاشه دام‌های قربانی

  یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۱:۴۹
تعداد بازدید : ۸۵   
 تحلیل ایران -وجود علائم بیماری‌های مشترک در لاشه دام‌های قربانی

رئیس شبکه دامپزشکی آستارا نسبت به وجود علائم بیماری‌های مشترک در لاشه دام‌های قربانی هشدار داد.

به گزارش تحلیل ایران بهرام پورضرب صبح امروز در نشست شبکه دامپزشکی این شهرستان با اشاره به فرا رسیدن عید قربان، اظهار کرد: در آستانه عید قربان به دلیل افزایش خرید، فروش و کشتار بی‌رویه دام قربانی در شهرستان، احتمال وجود بیماری‌ها به ویژه بیماری‌های مشترک بین انسان و دام در دام‌های قربانی وجود دارد.

 

وی گفت: آثار ضرب‌دیدگی، کوفتگی، زردی و خون‌مردگی روی عضلات لاشه دام، خیس بودن غیرطبیعی دام، چرکین و گوشتی شدن بافت ریه دام از جمله مواردی هستند که منجر به ضبط لاشه دام توسط تیم‌های سیار و ثابت بازرسی شبکه دامپزشکی می‌شوند.

 

رئیس شبکه دامپزشکی آستارا با بیان اینکه شهروندان گوشت مورد نیاز برای عید قربان را باید از مراکز معتبر و بهداشتی عرضه فرآورده‌های خام دامی تهیه کنند، افزود: از خرید و فروش دام‌هایی که ظاهری با پشم‌های ژولیده و دارای لنگش هستند باید خودداری شود.

 

پورضرب وجود برخی بیماری‌های انگلی در عضلات دام را بسیار خطرناک دانست و گفت: اگر به این بیماری‌ها توجه نشود خطر اشاعه بیماری‌های مشترک بین انسان و دام از کنترل کارشناسان و بازرسان شبکه دامپزشکی شهرستان خارج می‌شود.

 

به گفته وی، دام‌هایی که دارای تاول بر روی پوست دنبه و دیگر اندام‌های خارجی باشند مشکوک به بیماری آبله هستند و گوشت چنین دام‌هایی غیرقابل مصرف است.

 

این مسؤول وجود چرک در جگر، بزرگ شدن کیسه صفرا، زردی جگر، بیماری سیاه زخم، وجود کیسه‌های آبکی، گچی، آهکی در کبد و وجود کرم‌های برگی شکل در جگر دام را از دیگر علائم دام بیمار ذکر کرد.

 

پورضرب خاطرنشان کرد: مردم می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه علایم ذکر شده در لاشه دام مراتب را از طریق سامانه اطلاع‌رسانی و پاسخگویی 1512 یا تلفن 44837695 به کارشناسان و بازرسان مستقر در شبکه دامپزشکی شهرستان اطلاع دهند.

فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :