موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلول‌های بنیادی

a/98073 :کد

0

تامین منابع مالی سلول‌های بنیادی در کشور

  چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۲:۵۶
تعداد بازدید : ۱۴۳   
 تحلیل ایران -تامین منابع مالی سلول‌های بنیادی در کشور

مدیرعامل سازمان انتقال خون از تامین ۴۰ میلیارد تومان منابع مالی سلول‌های بنیادی در کشور خبر داد و گفت: استان‌ها پذیره‌نویسی در سلول‌های بنیادی را انجام دهند.

به گزارش تحلیل ایران، علی‌اکبر پورفتح‌الله پیش از ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیران‌کل انتقال خون گیلان در سالن اجتماعات بانک کشاورزی گیلان با اشاره به فعالیت سلول‌های بنیادی اظهار کرد: سلول‌های بنیادی خون‌ساز تنها مورد کاربرد درمانی است.

 

وی با بیان اینکه سلول‌های بنیادی می‌تواند جان بیماران بدخیم را نجات دهد، افزود: سلول‌های بنیادی می‌تواند اختلالات خون‌سازی مادرزادی را درمان کند.

 

مدیرعامل سازمان انتقال خون پیوند سلول‌های مادرزادی خون‌ساز را تنها کاربرد آن دانست و تصریح کرد: اکنون در 9 قطب کشور مراکز پیوند ایجاد و زیرساخت‌های آن فراهم شده است.

 

وی با بیان اینکه هزینه واردات سلول سازگار از خارج برای یک بیمار 27 هزار دلار است، ادامه داد: این مبلغ بیمار را دچار فقر می‌کند.

 

پورفتح‌الله از تامین منابع مالی سلول‌های بنیادی توسط دولت خبر داد و گفت: در دولت فعلی 40 میلیارد تومان برای سلول‌های بنیادی اختصاص یافته است و باید بتوانیم 100 هزار نفر را پذیره‌نویسی و مشکل پیوند مغز و استخوان در کشور را کاهش دهیم.

 

وی سیستم سازگاری نسلی و قومیت‌های جمعیتی را متفاوت دانست و خاطرنشان کرد: انتظار می رود استان گیلان سهم بیشتری در این زمینه بگیرد و بتواند 20 تا 30 هزار نفر را پذیره‌نویسی کند.

 

پورفتح‌الله اقتصادی کردن چرخه انتقال خون را یکی از برنامه‌های این سازمان عنوان کرد و یادآور شد: پوشش بازیافتی پلاسمای خون از جمله برنامه‌های مهم ماست.

 

مدیرعامل سازمان انتقال خون از بازیافت حدود 150 هزار لیتر پلاسمای خون خبر داد و خاطرنشان کرد: امیدواریم این مقدار تا پایان سال جاری به 200 هزار لیتر بازیافت پلاسما برسد.

 

به گزارش فارس، در مراسم مذکور احمد مرادی به عنوان مدیرکل انتقال خون گیلان معرفی و از تلاش علی داودی قدردانی شد.

 

داودی به عنوان معاون توسعه دانشگاه علوم پزشکی گیلان منصوب شد.

فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :