موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حقوق شهروندی

a/98257 :کد

0

بسیاری از مباحث حقوق شهروندی روی زمین مانده است

  پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۱:۲۰
تعداد بازدید : ۱۹۴   
 تحلیل ایران -بسیاری از مباحث حقوق شهروندی روی زمین مانده است

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری گفت: حقوق شهروندی یک بسته سفارشی شرقی و غربی نیست و در بسیاری از مباحث روی زمین مانده است.

به گزارش تحلیل ایران، محمود عباسی پیش از ظهر امروز در جلسه در ششمین نشست شورای هماهنگی مدیران دستگاه‌های تابع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سالن بهزیستی گیلان اظهار کرد: زمانی که از حقوق بشر سخن می‌گوییم مجموعه‌ای از ارزش‌ها در مقابل ما قرار می‌گیرد که دارای کرامت انسانی است.

 

وی افزود: وقتی این ارزش‌ها در یک کشور کنار همدیگر قرار گیرد از آن به عنوان حقوق شهروندی نام برده می‌شود و حقوق شهروندی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و یک فصل از قانون اساسی کشور را به خود اختصاص داده است.

 

معاون حقوق بشر وامور بین‌الملل وزیر دادگستری با بیان اینکه در تمام قوانین کشور قانونگذار مباحث مبسوطی از حقوق شهروندی را مطرح کرده است، گفت: با وجود این موضوع حقوق شهروندی در کشور ما روی زمین مانده است.

 

وی حقوق شهروندی را یک بسته سفارشی ندانست و تصریح کرد: اقدام‌هایی که در حیطه حمایت از معلولان، کودکان بی‌سرپرست و ... انجام می‌شود در همین حیطه قرار دارد.

 

عباسی با اشاره به اینکه سنخیت کار بهزیستی کاملاً همتراز با حقوق شهروندی است، خاطرنشان کرد: تمام کارهای بهزیستی همان حقوق شهروندی است.

 

وی اضافه کرد: تلاش‌های مهمی که در زمینه‌های مختلف برای خدمتگزاری به مردم در سازمان بهزیستی انجام می‌شود تبلور عینی حقوق بشر بوده و زمانی که از آسیب‌های اجتماعی سخن گفته می‌شود در حقیقت مصادیق عینی حقوق شهروندی را مطرح کرده‌ایم.

 

این مسؤول حقوق شهروندی را مجموعه‌ای از ارزش‌هایی دانست که باید به آن با دیده احترام نگاه و برای تحقق آن یک حرکت جهادی و انقلابی آغاز شود.

 

وی اضافه کرد: اگر چه حرکات بزرگی در حوزه مذکور انجام شده و اقدام‌های بهزیستی در زمینه حقوق شهروندی قابل ستایش بوده اما همچنان بسیاری از کارها روی زمین مانده است.

 

عباسی با اشاره به اینکه شناسایی و رفع معضلات اجتماعی تنها به عهده یک دستگاه یا گروه نیست، خاطرنشان کرد: باید این مباحث از بطن مردم مدیریت شود و اگر مدیری تصور کند که به تنهایی در موضوع حقوق شهروندی موفقیت دارد یک تصور غلط است.

 

وی با بیان اینکه مردم بهترین مدیران در بحث آسیب‌های اجتماعی هستند، یادآور شد: هر گاه امور را به مردم سپردیم به نتایج مطلوب دست یافتیم و اگر دولت‌ها در بحث مباحث اجتماعی موفق بودند امروزه شاهد این همه آسیب اجتماعی در جوامع نبودیم.

 

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری تصریح کرد: تمام دولت‌ها در این زمینه ناموفق بودند و اعتقاد داریم باید نهادهای مدنی و عمومی وارد عرصه شوند و دولت در این زمینه نقش هدایتگری داشته باشد و زمینه‌های هماهنگی و همراهی بیشتر دستگاه‌ها را در امر مذکور فراهم کند.

فارس

                               

حقوق شهروندی     مباحث حقوق شهروندی                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :