موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی کشاورزی

a/98610 :کد

0

افزایش سرمایه‌گذاری و دانش‌بنیان کردن راه نجات کشاورزی

  شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۰:۳۲
تعداد بازدید : ۱۵۴   
 تحلیل ایران -افزایش سرمایه‌گذاری و دانش‌بنیان کردن راه نجات کشاورزی

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: افزایش سرمایه‌گذاری و دانش‌‌بنیان‌ کردن بخش کشاورزی تنها راه نجات این حوزه بوده و نتیجه‌بخش است.

اسکندر زند در حاشیه افتتاح ساختمان پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی منطقه شمال کشور در رشت در گفت‌وگو با تحلیل ایران فعالیت سازمان تحقیقات را بسیار گسترده خواند و اظهار کرد: مهم‌ترین برنامه این سازمان بحث اقتصاد مقاومتی است.

 

 وی با بیان اینکه پرداختن به اقتصاد مقاومتی مهم‌ترین برنامه وزارت جهاد کشاورزی است، افزود: در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نیز اقتصاد مقاومتی جزو برنامه‌های اصلی ما به‌شمار می‌رود.

 

پیگیری 16 طرح اقتصاد مقاومتی در وزارت جهاد کشاورزی

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به وجود 16 طرح اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: احتمال دارد چهار طرح دیگر به این طرح‌ها اضافه شود.

 

وی مهم‌ترین طرح‌های اقتصاد مقاومتی را خوداتکایی در محصولات اساسی، پروژه تولید نهاده‌های اولیه مانند نهال، بذر، پروژه‌های ماهی در قفس، افزایش ضریب خودکفایی شیر و گوشت و حفاظت از عرصه‌های طبیعی عنوان کرد.

 

زند گفت: مقابله با ریز گردها، کشت فراسرزمینی، استقرار دانش‌بنیان کردن بخش کشاورزی، مدیریت و حفاظت از ذخایر و... از جمله طرح‌های دارای اولویت ما در راستای طرح‌های اقتصاد مقاومتی در سازمان مذکور است.

 

وی با بیان اینکه در توسعه تکنولوژی‌های نو فعالیت‌های خوبی داریم، ادامه داد: این فعالیت‌ در زمینه‌های مختلف مانند واکسن، شیلات، بذر، نهال، گیاه‌پزشکی و ... است.

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی خواستار حمایت معنوی مسؤولان مربوطه از طرح‌های این وزارتخانه در حوزه تحقیقات شد و افزود: بخش‌های نرم‌افزاری در کشاورزی شامل تحقیقات، آموزش و ترویج نیازمند حمایت معنوی و اهتمام مسؤولان است.

 

وی اضافه کرد: خواسته نخست ما این است که مسؤولان قبول کنند اهمیت بخش‌های نرم‌افزاری کمتر از بخش‌های سخت‌افزاری نیست و با دانش‌بنیان کردن و توجه به بخش‌های نرم‌افزاری می‌توانیم به اندازه‌ای که در بخش‌ سخت‌افزاری سرمایه‌گذاری می‌شود و نتیجه می‌گیرد، در حوزه نرم‌افزاری نیز سرمایه‌گذاری شود و نتیجه‌ بگیریم.

 

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، دانش‌بنیان کردن بخش کشاورزی را مستلزم توجه به بخش‌های نرم‌افزاری دانست و خاطرنشان کرد: برای جلب حمایت در زمینه اقتصاد مقاومتی نگاه‌ها باید تقویت شود.

 

وی با اشاره به اینکه رسانه‌ها می‌توانند کمک حال ما باشند، گفت: در بخش کشاورزی زمانی که صحبت از دانش‌بنیان می‌شود تمام افکار به طرف صنعت، خدمات و ... می‌رود در حالی که در حوزه کشاورزی کمتر توانستیم این موضوع را مطرح کنیم.

 

سرمایه‌گذاری 5 درصدی در حوزه کشاورزی

زند دانش‌بنیان شدن را حلال بسیاری از مشکلات در حوزه کشاورزی دانست و خاطرنشان کرد: اگر

رسانه‌ها تخصصی وارد عرصه‌ها شوند بسیاری از مشکلات موجود برطرف می‌شود.

 

وی سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی را حدود چهار یا پنج درصد ذکر کرد و یادآور شد: اگر کشاورزی محور و اولویت است چرا سهم سرمایه‌گذاری در این حوزه باید ناچیز و اندک باشد.

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی مشکل اصلی این حوزه را کمبود آب، خاک و تغییر اقلیم خواند و خاطرنشان کرد: در حوزه کشاورزی تنها دو راه سرمایه‌گذاری و دانش‌بنیان کردن نتیجه‌بخش می‌شود.

 

وی با بیان اینکه رسانه‌ها در سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی توجه جامعه و مسؤولان را جلب کنند، متذکر شد: افزایش سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی می‌تواند بسیاری از مشکلات این حوزه را برطرف کند.

فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :