موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی صنعت چاپ

a/98999 :کد

0

صنعت چاپ گیلان ۱۳۳ سال قدمت دارد

  دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۲:۰۳
تعداد بازدید : ۲۸۹   
 تحلیل ایران -صنعت چاپ گیلان ۱۳۳ سال قدمت دارد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان گفت: صنعت چاپ در استان قدمتی ۱۳۳ ساله دارد.

به گزارش تحلیل ایران، فیروز فاضلی پیش از ظهر امروز در مراسم تجلیل از صنعت‌گران چاپ گیلان اظهار کرد: این دومین سال تجلیل از صنعت‌گران چاپ گیلان است.

 

 وی به 11 پیشنهاد خود در وزارتخانه فرهنگ و ارشاد برای حمایت از صنعت چاپ اشاره کرد و افزود: در نشست با مسؤولان وزارتخانه ارشاد یکی از پیشنهادهای بنده تجلیل از چاپخانه‌داران بود که محقق شد.

 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان اختصاص اعتبار برای افزایش قدرت چاپخانه‌داران با استفاده از تجهیزات مدرن، حذف صدور مجوز چاپ بالشتکی، ضرورت ایجاد واحدهای بازرسی در چاپخانه‌ها، تاسیس دفتر روابط بین‌الملل در استان‌های مرزی و... را از جمله پیشنهادهای خود ذکر کرد.

 

وی با بیان اینکه صنعت چاپ به دوره صفویه برمی‌گردد، تصریح کرد: نخستین چاپخانه مدرن در تبریز بود و بعدها گیلان همپای اصفهان و تبریز دارای چاپخانه شد.

 

فاضلی با اشاره به اینکه صنعت چاپ در گیلان دارای قدمتی 133 ساله است، خاطرنشان کرد: نهضت جنگل کمک زیادی به ترویج صنعت چاپ گیلان کرد.

 

وی اقتصادی بودن صنعت چاپ را با اهمیت خواند و یادآور شد: صنعت چاپ در جهان با 850 میلیارد دلار جزو اقتصاد فرهنگ است.

 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان استفاده از صندوق ملی برای کمک به چاپخانه‌داران را از برنامه‌های مهم عنوان کرد و متذکر شد: بهره‌مندی از وام صندوق ملی برای صنعت چاپ جزو خواسته این صنف بوده و باید در رونق بهتر و بیشتر این صنعت تلاش کنیم.

فارس

                               

صنعت چاپ     نهضت جنگل                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :