موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی سوخت

a/41474 :کد

مدیریت موثر درسوخت پاک

مریم مسعود

  پنجشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۶:۲۳
تعداد بازدید : ۳۶۷   
 تحلیل ایران -مدیریت موثر درسوخت پاک

سوخت، نقش اول در توسعه تکنولوژی داشته و دارد. به عبارتی دسترسی راحت به سوخت یکی از اصلی ترین دلایل پیشرفت هر کشور است.

سوخت، نقش اول در توسعه تکنولوژی داشته و دارد. به عبارتی دسترسی راحت به سوخت یکی از اصلی ترین دلایل پیشرفت هر کشور است. ایران به عنوان دومین کشور تولید کننده سوخت گازی از این نعمت خدادادی استراتژیک برخوردار است که در دسترس بودن آن راه توسعه صنعتی و رفاه عمومی را برای همگان باز کرده است. سه دهه پیش بحث گرمای خانگی و همچنین سوخت صنایع از معضلات کشور بود.
در گذشته بیشترین منبع مصرفی سوخت صنایع گازوییل بود که مشکلات عدیده ای برای مصرف داشت. از جمله معایب این سوخت نسبت به انرژی گازطبیعی؛ حمل و نقل، پرداخت جلوتر از مصرف نسبت به گاز (گاز مصرف می شود و سپس بهایش پرداخت می شود اما گازوئیل اول خریداری می شد و تا مصرف هم زمان زیادی می برد)هزینه تمام شده زیاد و احتمال تاریخ انقضا دارد، دسترسی سخت، هزینه نگهداری، رسوب و آلودگی محیطی بود.
امروزه اکثریت مردم جامعه از این موهبت خدادادی (گاز طبیعی) بهره مند شده اند که البته در کنار نحوه استفاده صحیح آن، تلاش برای حفظ و پاسداری آن برای آیندگان از وظیفه آحاد ملت است.
وظیفه مدیریت گاز دراستان ها، فقط انتقال گاز برای مصرف و اخذ هزینه از مشترکین نیست، بلکه تناسب بین مصرف و نگهداری این نعمت خدادادی ارزشمند برای آینده وظیفه اصلی و ملی مدیران شرکتهای گاز سراسر کشور است.
براساس این دیدگاه مدیریت در شرکت گاز امری خطیر و دارای ابعاد ملی شده و نحوه مدیریت آن بر آیندگان و فرزندان این خاک و بوم تاثیر مستقیم می گذارد.
برای استان گلستان به عنوان یکی از استان های محروم صنعتی، گاز نقش زیادی در توسعه داشته و مدیریت بهینه آن از اهمیت بسزایی برخوردار است. مرغداری ها، کارخانه های آجر و ایتال، نیروگاه برق علی آباد کتول و حتی پتروشیمی گلستان و تمامی کارخانه های استان نیاز وافری به گاز دارند.
صنعت مرغ و تولید ایتال جزو تولیدات و صادرات اصلی ما به استان های دیگر است. کل خط تولید ایتال و آجر صنعتی نیاز به ارزش حرارتی زیاد دارد. همچنین یکی از اصلی ترین نیازهای شهرک های صنعتی گازرسانی به آنها است. کما اینکه در بحث سرمای سخت احتمالی امسال نگرانی های زیادی برای واحدهای تولیدی ایجاد کرده بود.
نقش گاز در توسعه صنعتی اهمیت مدیریت آن را دو چندان می کند. به همین دلیل شرکت گاز سعی در ارتقای مدیریت خود داشته و در کسب ایزوهای مختلف گام برداشته است. اگرچه کسب ایزوها و استانداردهای سازمانی نشان از بهینه سازی سازمانی دارد، اما استمرار این استانداردها و عمق بخشیدن به آن از کسب خود ایزو مهمتر است.
در علم مدیریت مدیران بر دو گونه اند. مدیران موفق و مدیران موثر.
بدون تعارف بايد گفت تاكنون استان گلستان از مدیران موفق بسياري بهره برده است. مديريت قبلي شرکت گاز استان گلستان يكي از نمونه هاي قوي مديران موفق بوده است. مديريتي كه به مثابه مادري زيادي دلسوز بجاي مديريت آينده نگرانه اين نعمت خدادادي در استان فقط به رفع نياز روزمره مشتركين فكر مي كرد. مديريتي كه منافع فردي و كوتاه مدت عده قليل را بر منافع بلند مدت استان و كشور ترجيح مي داد.
كنار آمدن با مشتركين پرمصرف و عدم اخذ هزينه از مشتركيني  كه نه فقط از يارانه بهاي مصرفي همگاني برخوردار هستند بلكه بهاي گاز مصرفي خود را براي مدت هاي طولاني پرداخت نكرده اند فقط مسكن دادن به صنعت است. متاسفانه درگذشته ديده شده بود كه حتي برخي صنایع عمده، هم بدهي هاي خود را پرداخت نكرده اند و انبوهي بدهي از مديريت قبلي براي مديريت فعلي به ارث رسيده است، بيشتر اين بدهي ها مربوط به مشتركين پرمصرف و عمدتا بنگاه هاي اقتصادي بوده است.
وقتي بنگاه هاي اقتصادي نظير واحدهاي توليدي و يا برخی جايگاه هاي سي ان جي از پرداخت بدهي هاي خود شانه خالي كنند، اين در مقابل انبوه مشتركان عادی و خانگي و سایر مشترکانی كه بدهي خود را به موقع پرداخت مي كنند، اجحاف بزرگي است.
يكي از وي‍ژگي هاي مديران موفق عدم تناسب در توجه به بخش هاي مختلف مديريتي خود است. مديران موفق تمام هم و غم خود را در يك نكته از مجموعه تحت امر خود خلاصه مي كنند و موجب رشد غيرعادي آن بخش و عدم رشد و توسعه بخش هاي ديگر مي شوند. اين امر در مديريت گذشته اداره كل گاز استان گلستان به وفور مشاهده مي شد. عدم تناسب بين برخي واحدهاي صنعتي و ترجيح برخي از آنها بر بقيه و عدم تناسب برخورد بين مشتركين خانگي با برخي بنگاه هاي اقتصادي از جمله این ویژ گی ها بود.
يكي ديگر از ايرادات مديران موفق عدم برنامه ريزي جامع و همه نگر براي مشكلات عمومي است. مديران موفق، با حل مشكلات افراد مختلف سعي در جلب رضايت افراد دارند، درحاليكه اصل مشكل برجاي خود باقي مانده و از بين نمي رود. اما مديران موثر اگرچه باعث ناراحتي و رنجش افراد (گاه ذي نفوذ) مي شوند، اما با ايجاد سيستم بهینه و موثر راهكاري براي حل معضلات سازماني، جلوي ایجاد معضل و افزايش مشكلات را مي گيرند.
برخی مديران قبلي اداره كل گاز استان گلستان،گاه بدهي واحدهاي توليدي را به نام حمايت از صنعت به تعویق می انداختند ویا از آنها اخذ نمي كردند، اما اين كار فقط باعث سنگين تر شدن بدهي اين واحدها و فرو رفتن بيشتر آنها در مشكلات بود. عقب انداختن بدهي ها فقط باعث زياد شدن بار بدهي بنگاه هاي اقتصادي و ارسال معضل از امروز به فردا بود. مديريت فعلي با يك بسته پيشنهادي به سراغ بنگاه هاي اقتصادي بدهكار رفته است. در اين بسته با حمايت استانداري و بانك هاي استان امكان اخذ تسهيلات فقط براي پرداخت بدهي شركت گاز انديشيده شده است. در اين بسته چندمنظوره همگان با يك چشم ديده شده اند و كسي به فرد ديگري ترجيح داده نمي شود. بسته اي كه باعث حل مشكل صنايع و بنگاه هاي اقتصادي شده و بار سنگين بدهي سوخت را از دوش آنها برمي دارد.
يكي ديگر از خصوصيات مديران موفق ترجيح تبليغات يك جانبه و فردگرايانه به تبليغات براي كسب اعتبار برای سازمان است و به همین منظور خوب سخنراني مي كنند و خوش عكس بوده در حالیکه  خودشان بار اضافه اي براي سازمان هستند. اما مديران موثر با قرباني كردن خود به پاي منافع سازمان باعث ارتقاي كل سازمان و اهداف کلان سازمان مي شوند. مديران موثر گاه خود سپر تركش ها مي شوند تا همكاران شان بتوانند به راحتي به ارتقاي سازماني و حل معضلات بپردازند.
مديريت کردن سوخت، مديريت فقط برای اكنون نيست، بلکه مدیریت آینده کشور است. زیرا مديريت سوخت باعث ارتقاي صنعت و مديريت بهينه آن باعث رشد امروزي صنعت خواهد شد و مديريت آينده هم يكي از پايه هاي اصلي رشد اقتصادي است.

                               

  مریم مسعود
  تحلیل ایران لزوما دیدگاه ها و مطالب فوق را تایید نمی کند.
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:
سوخت                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :