موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی علمی پزشکی

a/67027 :کد

0

دیابت هفتمین عامل مرگ در گلستان است

  ﺳﻪشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۵:۵۹
تعداد بازدید : ۱۴۶   
 تحلیل ایران -دیابت هفتمین عامل مرگ در گلستان است

رئیس مرکز بهداشت گلستان با اشاره به شیوع دیابت در استان گفت: دیابت هفتمین عامل مرگ در استان گلستان است.

به گزارش خبرگزاری تحلیل ایران از گرگان، محمدرضا هنرور ظهر امروز در نخستین کارگروه سلامت استان گلستان در سال 1395 اظهار کرد: بالاترین میزان شیوع دیابت در شهرستان کردکوی است، شهرستان گرگان با 5.9 درصد و بندرگز با 5.3 درصد به ترتیب دومین و سومین میزان شیوع دیابت را در استان به خود اختصاص دادند.

وی تصریح کرد: شناسایی و غربالگری دیابت هر سه سال یک‎بار در جمعیت روستایی بالای 30 سال انجام می‎شود که تا پایان شهریور 94.8 درصد غربالگری انجام شد، در شهرستان کردکوی طرح ویژه اجرایی و افراد بیمار مشخص شدند اگر دیابت کنترل نشود این افراد به بیماران دیالیز ملحق می‎شوند.

شعار امسال سازمان بهداشت جهانی غلبه بر دیابت/ دیابت معلول 4 بیماری پرخطر است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اشاره به اینکه شعار امسال سازمان بهداشت جهانی غلبه بر دیابت است، افزود: هفته بهداشت از یکم الی هفتم اردیبهشت است، دیابت جزئی از بیماری‎هایی بوده که معلول چهار عامل خطر از جمله بیماری‎های تنفسی مزمن، سرطان، اختلالات روانی و قلب و عروق تلقی می‎شود.

هنرور گفت: اگر می‎خواهیم سرطان، سکته و دیابت در استان کاهش پیدا کند باید روی مصرف الکل کار شود برخی آمارها نشان می‎دهد شیوع این بیماری‎ها با عرضه دخانیات، رژیم ناسالم و نداشتن فعالیت و تحرک افزایش می‎یابد.

وی ابراز کرد: تمام کشورهایی که عضو سازمان بهداشت جهانی هستند تعهد دادند که روی 9 هدف جهانی کار کنند دولت ایران نیز تعهد داده که مصرف الکل را 10 درصد، نمک تا 30 درصد، پرفشاری را تا 25 درصد کاهش دهد، چاقی و دیابت نیز افزایش پیدا نکند، مصرف دخانیات کنترل شود که در این راستا سند ملی در کشور تهیه و طراحی شده است.

رتبه بار بیماری دیابت در دنیا 13 و در ایران 9 است

رئیس مرکز بهداشت گلستان گفت: تمامی دستگاه‎هایی که عضو شواری عالی سلامت هستند از جمله روسای سازمان‎ها و مقام عالی وزارتخانه‎ها سند مذکور را امضا کردند در سطح استانی نیز مدیران کل در قبال این سند متعهد هستند که باید سند استانی در این زمینه تهیه و اجرا کنیم.

هنرور نقش رسانه‎ها و دستگاه‎های اجرایی را در کاهش شیوع دیابت مهم خواند و ابراز کرد: اگر می‎خواهیم دیابت کنترل شود باید فعالیت فیزیکی در برنامه قرار بگیرد، شهرداری، صدا و سیما، سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری باید وسط میدان باشند و برنامه‎های خود را در این زمینه ارائه کنند.

وی با اشاره به اینکه رتبه بار بیماری دیابت در دنیا 13 و در ایران 9 است، گفت: گلستان رتبه اول را در سرطان دارد گرچه این موضوع غلط است و لقلقه زبان شده اما اگر می‎خواهیم بیماری‎هایی نظیر سرطان، قلب و عروق در استان کاهش پیدا کند باید به این سند وفادار باشیم و دستگاه‎های مربوطه تعهد خود را نسبت به سند مشخص کنند.

منبع:خبرگزاری فارس

                               

دیابت     بیماری     گلستان            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :