موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی پزشکی

a/68648 :کد

0

۱۵ هزار بیمار دیابتی در گلستان خدمات درمانی دریافت می‎کنند

  دوشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۲۳:۲۲
تعداد بازدید : ۱۷۷   
 تحلیل ایران -۱۵ هزار بیمار دیابتی در گلستان خدمات درمانی دریافت می‎کنند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: ۱۵ هزار نفر مبتلا به بیماری دیابت در گلستان ثبت شده وجود دارد که خدمات درمانی دریافت می‎کنند.

به گزارش خبرگزاری تحلیل ایران از گرگان، تقی ریاحی پیش از ظهر امروز در نشست  خبری با اصحاب رسانه استان گلستان اظهار کرد: هفته سلامت با شعار« غلبه بر دیابت» آغاز شده است و در برنامه‎هایی که برگزار شده امیدواریم بتوانیم این مهم که جز لایحه‎های پنهان در سطح سلامت دنیا و کشور است به خوبی بپردازیم.

وی با بیان اینکه شیوع بیماری دیابت در جهان بالا است، گفت: در کشور ما میانگین شیوع دیابت از میانگین جهانی بالاتر بوده و متاسفانه فراتر از خود بیماری دیابت عوارض آن است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان با بیان اینکه شیوع بیماری قلبی و عروقی با بیماری دیابت رابطه مستقیم دارد، افزود: عوارض مزمن بیماری دیابت به فاصله چند دهه دیده می‎شود و مشکلات قلبی، کلیوی، سکته‎های مغزی و کوری و نابینایی، اختلال‎های عروقی و عصبی در اندام که در عده کمی منجر به قطع عضو می‎شود را به همراه دارد.

ریاحی با بیان اینکه انتظار می‎رفت که تخت‎های بیمارستانی با بیماری‎های دیابتی در استان پر شود، گفت: متاسفانه شیوع بیماری به این سمت حرکت کرده و عوارض این بیماری روز به روز در حال افزایش است.

وی با بیان اینکه در دو سال گذشته تخت‎های دیالیز و بیماری دیابت در گلستان دو برابر شده است، افزود: امسال بیش از 70 تخت برای کنترل بیماری دیابت افزایش داده شده و این موضوع موجب شده که دانشگاه علوم پزشکی به سمت مقابله با بیماری دیابت پیش برود.

تغییر سبک زندگی از الزامات مقابله با بیماری دیابت است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان با بیان اینکه آمارهای جهانی نشان می‎دهد که شش درصد جمعیت ایران دچار بیماری‎های دیابت هستند، گفت: در استان گلستان بین چهار تا شش درصد به بیماری دیابت مبتلا هستند و 15 هزار نفر بیمار دیابتی خدمات درمانی از مراکز بیمارستانی دریافت می‎کنند و این تنها تعداد بیماران ثبت شده ما در مراکز درمانی هستند.

ریاحی با بیان اینکه با کاهش وزن، تحرک و ورزش می‎توانیم بیماری دیابت را کنترل کنیم و عوارض آن را 10 سال عقب بیندازیم، بیان داشت: تغییر سبک زندگی یکی از الزامات مقابله با بیماری دیابت است و گسترش و توسعه خدمات درمانی به تنهایی در استان گلستان جوابگوی کنترل این بیماری نخواهد بود.

وی یادآور شد: هر چه اقامت در محیط آپارتمانی و محیط بسته در کشور افزایش پیدا کند کنترل بیماری چون دیابت و تغییر سبک زندگی کاهش پیدا خواهد کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان تحرک و ورزش را یکی از موضوعات مهم در مقابله با دیابت دانست و گفت: در سال 1390 میلادی بیماریهای قلبی و عروقی رو به افزایش بود و اروپا توانستند در طی 10 سال آن را کنترل کنند و ما نیز باید بتوانیم از الگوهای درست دنیا در کنترل بیماری دیابت استفاده کنیم.

ریاحی به پروژه‎های دانشگاه علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: امسال به دنبال این هستیم که در اردیبهشت ماه و هفته دولت بیشتر پروژه‎های دانشگاه علوم پزشکی را به استان تحویل دهیم.

راه‎اندازی مراکز بهداشت شهری در گلستان را امسال پیگیری خواهیم کرد

وی با بیان اینکه امسال افتتاح مراکز بهداشت شهری را در گلستان آغاز خواهیم کرد، گفت: در سال‎های گذشته شاهد رشد 50 درصدی تخت بیمارستانی بودیم که این رشد خوبی برای استان گلستان بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان بیان داشت: توانستیم در حوزه سلامت و درمان کمتر از 10 درصد خدمات دولتی را به بالای 40 درصد برسانیم و مهمترین برنامه‎های ما توجه به اقشار آسیب پذیر و کمتر برخوردار است.

ریاحی با بیان اینکه بیمارستان کلاله سومین بیمارستان بزرگ استان گلستان است، گفت: در خصوص شرایط گرگان نگران هستیم کارهای را در میان مدت توانستیم انجام دهیم و نمی‎توانیم به آرامشی که در طی دو سال اخیر با تلاش نسبی اتفاق افتاده است امیدوار باشیم و باید کارهای اساسی در حوزه سلامت در گرگان اتفاق بیفتد.

منبع:فارس

                               

پزشکی     دیابت     گلستان            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :