موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی داخلی

a/68895 :کد

0

آوار بی‎تفاوتی بر فاجعه مناطق رانشی گلستان

  ﺳﻪشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۹:۴۷
تعداد بازدید : ۱۹۸   
 تحلیل ایران -آوار بی‎تفاوتی بر فاجعه مناطق رانشی گلستان

باز هم باران شدید، بازهم رانش و دوباره حس تلخ فرو ریختن آوار در ذهن مردمانی که از دو سال گذشته دست یاری به سوی مسئولان دراز کرده‎اند که آنان را دریابند.

به گزارش خبرگزاری تحلیل ایران از گرگان، چندی پیش در گزارشی مفصل از این رسانه به وضعیت رانش در برخی از مناطق استان پرداختیم و هم‎زمان نیز صحبتی با مدیرکل مدیریت بحران گلستان در زمینه آخرین وضعیت این روستاها انجام شد که سخنان وی موید تهیه یک طرح مطالعاتی برای این مناطق و ارسال آن برای کشور بوده است.

در آن گزارش این مسئول گلستانی از مسئولان کشوری در خواست کرده بود که تا دیر نشده نگاهی ویژه به این منطقه داشته باشند تا مبادا رانش این منطقه خدای ناکرده انسان یا انسان‎هایی را به کام مرگ بکشد، اعتباری که هنوز به گلستان اختصاص نیافته است.

این طرح مطالعاتی، مقاوم‎سازی ساختگاه سکونتی را به عنوان معالجه این مشکل در برخی از روستاهای دچار رانش استان همچون «کشکک» رامیان و «نرگس چال» آزادشهر تجویز کرده بود تا از جابه‎جایی به عنوان آخرین راه حل جلوگیری شود.

تجربه چند ساله نشان داده که جابه‎جایی و انتقال از محل سکونت اصلی جامعه در معرض خطر بلایای طبیعی به مکان‎های تعیین شده نه تنها راه حل خوبی نیست بلکه اثرات مخربی بر جامعه کوچ شونده می‎گذارد و پیامدهایی منفی همچون مشکلات اجتماعی و معیشتی بر این جامعه مترتب می‎سازد. 

*هنوز خبری از اعتبار کشور برای حل مشکل روستاهای رانشی گلستان نیست

اکنون بیش از سه سال از موضوع رانش برخی روستاهای گلستان می‎گذرد، اگر چه موضوع از اهمیت بسیاری برخوردار است اما نوع برخورد با موضوع حداقل در سطوح ملی آنگونه نیست که نگرانی‎ها را کاهش دهد، چنانچه رانش‎های چند باره طی این مدت در این نقاط، موضوع را به نقطه حادی رسانده و اکنون تنها باید دعا کرد انسانی در این میان تلف نشود.

 تصاویر اخیر از روستای «کشکک» در رامیان خبر از فاجعه‎ای می‎دهد که ممکن است دیر یا زود بیشتر مردم این روستا را تحت تاثیر خود قرار دهد اما گویا هنوز اهمیت این موضوع توسط دستگاه ملی احساس نشده و فعلا هم گویا قرار نیست اتفاقی بیفتد.

نماینده مدیریت بحران گلستان در کارگروه مخاطرات زلزله، لغزش لایه‎های زمینی، ابنیه، ساختمان و شهرسازی استان گلستان گفت: علاوه بر این مناطق، روستاهایی در گلستان وجود دارد که استعداد رانش در آنان پنهان است و ممکن است این روستاها به مشکلات دیگر روستاهای دچار رانش مبتلا شوند.

سید رضا قادری در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان اضافه کرد: مشکل رانش تنها مناطق روستایی گلستان را در بر نمی‎گیرد بلکه حتی در برخی شهرهای استان همچون گرگان جدی و خطرزا است.

وی با اشاره به لزوم برنامه پیشگیری برای مدیریت این چالش طبیعی در استان ادامه داد: این معضل در گلستان قابل پیشگیری است و می‎توان با تمهیدات و برنامه مدون آن را مدیریت کرد و ضریب ایمنی شهروندان را افزایش داد.

*رانش تنها مناطق روستایی گلستان را در بر نمی‎گیرد

قادری یادآور شد: گام اول در این مسیر مطالعات ساختگاهی، تهیه نقشه اختصاصی پهنه‎بندی با تمرکز بر موضوع رانش از جمله نقشه راه‎ استان برای شناسایی و معالجه این تهدید طبیعی است.

وی با اشاره به دلایل خطرآفرین بودن نقاط رانشی در گلستان اذعان کرد: به دلیل ساخت و سازهای غیراصولی و بدون ضابطه در چنین مناطقی که بدون توجه به مطالعات ساختگاهی و توپوگرافی انجام گرفته است، این مشکل بیشتر خودنمایی می‎کند.

این کارشناس مدیریت بحران استان گلستان تصریح کرد: اگر چه طرح‎های جامع  تفصیلی در سطح شهرها و استان انجام گرفته، اما ساخت و سازهای حاضر بدون لحاظ کردن این ساختار کارشناسی و فنی است.

قادری افزود: بی‎توجهی به این طرح‎ها، هر لحظه بر شدت آسیب‎پذیری استان در موضوع ساخت و ساز می‎افزاید و قدرت مدیریت حادثه را از متولیان امر می‎گیرد.

همچنین مدیر کل مدیریت بحران استان گلستان با اشاره به وضعیت روستاهای دچار رانش گلستان بیان کرد: در این استان چهار روستای، «کشکک» رامیان، «برنجوین» مینودشت، «چشمه لی» مراوه تپه و «نرگس چال» آزادشهر در شرایط حاد رانش قرار دارند.

*بی‎توجهی به طرح جامع تفصیلی در ساخت وساز گلستانی‎ها

صادق علی مقدم در گفت‎وگو با خبرنگار فارس خاطرنشان کرد: نوع شرایط توپوگرافی، نوع خاک و دخل و تصرف انسان همچون بارگذاری‎های نامتعارف، نفوذ آب به لایه‎های درونی خاک و غیره موجب شده تا این رانش‎ها در مناطق یاد شده تشدید شود. 

وی ادامه داد: از ابتدا که این حادثه روی داد، ضمن بررسی‎های اولیه، انتخاب مشاور برای مطالعات ساختگاهی روستا‎ها انجام شد و در نهایت، نتیجه مطالعات موید ایمن‎سازی و تثبیت این روستاها بود.

مقدم یادآور شد: این گزینه به عنوان بهترین و کارآمدترین گزینه برای حفظ ایمنی و سلامت ساکنان اعلام شد و البته در قیاس با جابه‎جایی‎های پرهزینه با نتایجی نه چندان موفق، علاوه بر اقتصادی بودن از لحاظ اجتماعی و روانی نیز اثر مثبتی بر جامعه مورد نظر می‎گذارد.

وی خاطرنشان کرد: بعد از تهیه و طرح و تصویب آن در شورای هماهنگی مدیریت بحران استان، اقداماتی برای پیگیری و اخذ اعتبارات لازم انجام گرفت و مطالعات مصوب تقدیم مسئولان ملی در سازمان مدیریت بحران کشور شد که آنان نیز پس از بررسی کارشناسی، طی نامه‎ای با امضای وزیر کشور، طرح برای تامین اعتبار به سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی کشور اعلام شد.

دبیر شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان با اشاره به نامه‌نگاری متعدد برای اخذ اعتبارات از کشور عنوان کرد: طی این سال‎ها بر حسب حوادث متعدد رانشی در برخی از این روستاها، مکاتباتی از جانب شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با کشور انجام شد و وزارت کشور نیز بر مبنای این مکاتبات، نامه‎هایی برای اخذ و تامین اعتبار به دولت پیشنهاد داد.

مقدم یادآور شد: از جمله این پیشنهادها می‎توان به مصوبه سال 1393 هیات وزیران اشاره کرد که در آن برای بحث رانش روستای «نرگس چال» آزادشهر، مبلغ 23 میلیارد ریال مصوب شد اما از آن زمان تاکنون تنها 30 درصد این اعتبار به استان تخصیص یافته است.

*اختصاص 30 درصد از اعتبار 23 میلیارد ریالی به گلستان برای «نرگس چال» آزادشهر

وی تصریح کرد: بخشی از این اعتبارات برای اسکان موقت و بخشی نیز برای عملیات اجرایی تثبیت روستا هزینه شد که به دلیل عدم تخصیص کامل اعتبارات، طرح نیمه تمام باقی مانده اما عوامل رانش و تهدید منطقه به قوت خود باقی است.

مقدم با تاکید بر وضع بحرانی روستای کشکک رامیان افزود: در آخرین بازدید از این روستای شرقی گلستان، مشخص شد براثر بارندگی‎های چند روز اخیر این روستا دوباره دچار رانش شده و شرایط فعلی این روستا بحرانی است.

وی یادآور شد: باید هر چه سریع‎تر نسبت به ساکنان موقت برخی از ساکنان و اجرای طرح پایدارسازی ساختگاه در حداقل زمان ممکن اقدام کرد.

این مسئول گلستانی متذکر شد: پیش از این در سال های 1393 و 1394 از محل اعتبارات استانی بخشی از عملیاتی اجرایی ثبت این روستا انجام شد این در حالی است که تامین 100 درصد اعتبارات ایمن‎سازی کامل و رفع خطر از این روستا در شرایط کنونی الزامی و حیاتی است.

مقدم ابراز امیدواری کرد: مسئولان ملی با توجه به اهمیت موضوع شرایط فعلی این مناطق را در دستور کار قرار دهند و با تامین اعتبارات برای اجرای طرح پایدارسازی، مردم منطقه را از دغدغه خارج سازند.

تصاویر گویای شرایط سخت اهالی روستای کشکک رامیان است و البته این اتفاق ناخوش‎آیند در مناطق دیگر لغزشی گلستان محتمل است، در چنین شرایطی بی‎توجهی به لزوم تخصیص اعتبار، شرایط را پیچیده‎تر خواهد کرد و پاسخ‎گویی مسئولان را در آینده با مشکل جدی مواجه خواهند ساخت.

انتظار می‎رود مسئولان کشور به ویژه مسئولان سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی کشور، موضوع اختصاص اعتبار به روستاهای در معرض رانش گلستان را به شکل جدی مورد توجه قرار دهند، چرا که اکنون آنان هستند که باید این مشکل را حل کنند.

منبع:فارس

                               

رانش زمین     سوء مدیریت     گلستان            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :