موضوعات ‌مرتبط: سیاسی داخلی

a/69218 :کد

0

پیگیری پول‌های بلوکه شده کشور ‌از راه حقوقی ‌‌‌

  چهارشنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۲۳:۲۱
تعداد بازدید : ۲۰۸   
 تحلیل ایران -پیگیری پول‌های بلوکه شده کشور ‌از راه حقوقی ‌‌‌

دبیر کل حزب مردم‌سالاری گفت: نمی‌گوییم با برقراری رابطه سیاسی با آمریکا وضعیت کشور همین‌الان گل‌وبلبل می‌شود بلکه این رابطه عاملی است که از دشمنی‌ها و خصومت‌های علیه ایران جلوگیری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تحلیل ایران از گرگان، مصطفی کواکبیان ظهر امروز در همایش بررسی پیام‌های انتخابات 7 اسفند اظهار داشت: انتخابات 7 اسفند چند پیام اصلی و مهم داشت.

وی افزود: نخستین پیام ضرورت گسترده شدن شرکت در انتخابات بود، در 9 مجلس قبلی، میانگین حضور مردم 60 درصد و میانگین حضور مردم تهران 47 تا 48 درصد بود، اما در انتخابات 7 اسفند همه این ارقام چند درصد بالاتر رفتند که نشان از بلوغ سیاسی و رشد فکری مردم داشت.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری تصریح کرد: تصور می‌شود که هر چه از انقلاب فاصله می‌گیریم مردم کمتر در انتخابات شرکت می‌کنند، اما در عمل دیدیم که شرکت مردم بالاتر رفته و ارتقاء مشارکت سیاسی مردم برای تعیین سرنوشت بود که نشان می‌دهد بلوغ سیاسی مردم افزایش پیداکرده است.

کواکبیان گفت: پیام دوم این بود که نگاهی در رأی مردم وجود داشت و آن‌هم نگاه اصلاح بود، خیلی‌ها تصور می‌کنند مردم حفظ وضعیت موجود را می‌خواهند اما در ایران مردم وقتی پای‌کار می‌آیند تغییر را خواستار بودند، این زاویه دیدی بود که در رأی مردم خود را نشان می‌دهد.

به گفته وی، در مجلس نهم یک اقلیت 10 نفره داشتیم و حامیان دولت نیز 70 تا 80 نفر بودند، اما مردم برای تغییر آمدند، از لیست اصلاح‌طلبان 120 نفر و از لیست اصولگرایان 60 نفر در مرحله نخست وارد مجلس شدند، 30 تا 40 نفر هم مستقل هستند که یا به علت ترس از مردم یا ترس از شورای نگهبان خود را مستقل معرفی کردند، در بدبینانه‌ترین حالت نیز از 68 کرسی باقیمانده 40 کرسی از آن اصلاح‌طلبان است که تعداد به 160 نفر می‌رسد.

کواکبیان اظهار کرد: پیام سوم، نه بزرگی بود که به‌ویژه در تهران به کسانی که 12 سال در بهارستان جا خوش کرده بودند گفته شد، مردم برای نخستین بار پس از انقلاب نگذاشتند انتخابات تهران به دور دوم کشیده شود و میزان مشارکت را نیز بالا آوردند، کاری کردند که اصلاح‌طلبان 30 بر صفر پیروز شوند و حتی یک نفر از جریان مقابل نتوانست وارد مجلس شود.

وی بابیان اینکه مرحله دوم را نیز باید تهرانیزه کرده و مردم از انتخابات تهران الگو بگیرند، گفت: پیام چهارم انتخابات 7 اسفند این بود که بداخلاقی‌ها مردم را بیشتر تحریک کرد، پیش‌بینی این بود که 40 درصد مردم شرکت کنند و 10 تا 15 نفر نیز از لیست تهران به مجلس بروند اما تا گفتند لیست انگلیسی مردم واکنش نشان دادند و آمدند بگویند که بداخلاقی‌ها کافی است.

دبیر کل حزب مردم‌سالاری تأکید کرد: باید مسائل ایجابی و برنامه‌های خود را بگوییم، چرا می‌خواهیم با نفی دیگران خود را نشان دهیم، بداخلاقی‌هایی در رد صلاحیت‌ها نیز دیده شد که مردم واکنش نشان دادند، البته قانون هم مشکلاتی دارد که باید رفع شود، بسیاری از افراد فرهیخته رد صلاحیت شدند و کسی علت را نپرسید، اصل باید بر احراز عدم صلاحیت باشد نه اینکه احراز صلاحیت موردتوجه باشد.

کواکبیان خاطرنشان کرد: جز رد صلاحیت، تائید صلاحیت و عدم احراز مورد جدیدی در اصفهان دیده شد و آن اینکه منتخب مردم را باطل اعلام کردند، اگر مدرکی هست باید به مجلس داده شود تا اعتبارنامه تائید نشود، قانون باید شفاف شود، این اشکال قانون است، واکنش‌های مردم به رد صلاحیت‌ها و تبلیغات بدی که شد بود.

وی افزود: پیام بعدی این است که مردم این بار گرایشات قومی، عشیره‌ای و قبیله‌ای خود را کمتر در انتخابات دخیل کردند و با گرایش سیاسی لیستی حزبی را برگزیدند، نفر آخر لیست اصلاح‌طلبان 33 درصد آرا، نفر بعدی 31 درصد و نفر آخر لیست اصولگرایان 18 درصد رأی آورد یعنی جریان مقابل ما نیز لیستی رأی آوردند.

کواکبیان گفت: این موضوع نشان می‌دهد که می‌توانیم انتخابات را حزبی برگزار کنیم، مجلس دهم مسئولیت‌های سنگینی بر عهده دارد که تدوین قانون مطبوعات، اصلاح قانون انتخابات، معیشت و وضعیت فرهنگی مردم، موضوعات جوانان و بانوان از مه‌ترین آنان است.

وی تصریح کرد: پیام ششم نیز این است که مردم نشان دادند باکسی عقد اخوت نبستند و اگر ما هم خدمت نکنیم سیلی‌ای محکم‌تر ازآنچه امروز به گوش جریان مقابل زدند به گوش ما هم می‌زنند.

کواکبیان گفت: امروز ما به‌صورت رسمی با آمریکا رابطه‌ای نداریم اما به‌صورت غیررسمی با مبادلات تجاری و اقتصادی رابطه داریم و تنها رابطه سیاسی مانده است، در این راستا 2 سال مذاکره کردیم، اما نمی‌گوییم با برقراری رابطه سیاسی وضعیت کشور همین‌الان گل‌وبلبل می‌شود بلکه این رابطه عاملی است که از دشمنی‌ها و خصومت‌های علیه ایران جلوگیری می‌کند.

وی تأکید کرد: هم‌اکنون 4 دیدگاه درباره ارتباط با آمریکا وجود دارد، هیچ‌وقت هیچ رابطه‌ای نداشته باشیم، رابطه بدون هیچ قید و شرط، با مذاکرات هسته‌ای به رابطه برسیم و برنامه‌ریزی برای برقراری رابطه و انجام آن هر وقت که مصلحت بود.

دبیر کل حزب مردم‌سالاری اظهار کرد: برخی دلواپسان به جای اینکه پاسخگوی 2 میلیارد و 800 میلیون دلاری باشند که در آمریکا بلوکه شد زبان‌ باز کردند که ما گفتیم به آمریکا نمی‌شود اعتماد کرد، این موضوع ریشه در گذشته دارد و با برجام مرتبط نیست و باید به‌صورت حقوقی پیگیری شود.

کواکبیان در ادامه گفت: در مذاکرات به دنبال رفع تحریم‌ها، تلاش برای به رسمیت شناخته شدن حق هسته‌ای، گشایش روابط اقتصادی و لغو قطعنامه‌ها بودیم، ما حامی دولت هستیم اما اگر خطا کند جلوی او می‌ایستیم.

منبع:تسنیم

                               

کواکبیان     آمریکا     گلستان            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :