موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی معضل بیکاری

a/69485 :کد

0

۲ هزار نفر به تعداد بیکاران در استان گلستان اضافه شد

  پنجشنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۲۳:۱۴
تعداد بازدید : ۲۳۵   
 تحلیل ایران -۲ هزار نفر به تعداد بیکاران در استان گلستان اضافه شد

رئیس صنعت، معدن و تجارت استان گلستان گفت: نرخ بیکاری در استان گلستان در سال ۹۴ به ۱۱.۸ درصد رسید اما تعداد بیکاران استان ۲ هزار نفر افزایش داشته است.

رئیس صنعت، معدن و تجارت استان گلستان گفت: نرخ بیکاری در استان گلستان در سال ۹۴ به ۱۱.۸ درصد رسید اما تعداد بیکاران استان ۲ هزار نفر افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری تحلیل ایران از گرگان، حسینقلی قوانلو، ظهر امروز در نشستی مطبوعاتی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: میزان صدور جواب کسب در سال 94 به نسبت سال قبل آن 13 درصد رشد داشته است.

وی افزود: در سال گذشته 242 جواز تأسیس و 92 پروانه بهره‌برداری صادر شد، که سرمایه‌گذاری پروانه‌های بهره‌برداری برابر با 184 میلیارد تومان بود.

رئیس صنعت، معدن و تجارت استان گلستان تصریح کرد: 31 درصد اشتغال در استان گلستان در بخش صنعت و معدن و 28 درصد در بخش کشاورزی است.

قوانلو گفت: نرخ بیکاری در استان گلستان در سال 94 به 11.8 درصد رسید اما تعداد بیکاران استان 2 هزار نفر افزایش داشته است.

به گفته وی، تسهیلاتی برای بنگاه‌های راکد و نیمه راکد  در نظر گرفته‌شده است، تفاوت این تسهیلات با تسهیلات بنگاه‌های زودبازده این است که این تسهیلات با برنامه‌ریزی اعمال‌شده و به بنگاه‌های جدید نیز داده نمی‌شود، بله طرح‌هایی که پیشرفت دارند را شامل می‌شود.

قوانلو افزود: استان گلستان 270 واحد راکد داریم که به 50 تا 70 واحد از این تعداد تسهیلات دریافت می‌کنند.

وی تصریح کرد: درمجموع امسال 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای واحدهای تولیدی در نظر گرفته‌شده که 800 میلیارد تومان آن یارانه است و از این مبلغ حداقل 2.5 درصد به استان گلستان تخصیص پیدا می‌کند که مبلغی در حدود 423 میلیارد تومان را شامل می‌شود.

قوانلو اظهار کرد: از مجموع این مبلغ 230 میلیارد تومان برای واحدهای کوچک با تسهیلات تا سقف یک میلیارد تومان، 85 میلیارد تومان برای واحدهای متوسط تا سقف 3 میلیارد تومان و 105 میلیارد تومان نیز برای طرح‌های با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد در نظر گرفته‌شده است.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه‌ها قرار است در سال 95 در کشور 185 هزار شغل از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت ایجاد شود که سهم استان گلستان به نسبت 2.5 درصد حدود 4 هزار و 500 شغل است و با دیگر وظایف این سازمان در استان به 6 هزار شغل نیز می‌رسد که این تعداد اشتغال نرخ بیکاری را یک درصد کاهش می‌دهد.

قوانلو با اشاره به جذب سرمایه‌گذار در استان گلستان گفت: در جذب سرمایه‌گذاری مشکل استان گلستان ساختاری است، در این بحث به برخی دستگاه‌ها انتقاد وارد است و قدرت ریسک‌پذیری مدیران نیز کم است اما بااین‌وجود یک سرمایه‌گذار آلمانی در بخش GDP وارد استان گلستان شده است.

وی افزود: هم‌اکنون 901 واحد تولیدی در استان گلستان داریم و در سال گذشته 200 پروانه بهره‌برداری نیز باطل شد، 250 واحد راکد در استان گلستان داریم و 230 واحد کوچک نیز امسال فعال می‌شود.

قوانلو تأکید کرد: لبنیات و طیور دو قابلیت بزرگ در استان گلستان هستند و در صادرات طیور به دلیل پایین بودن نرخ جهانی طیور کمی مشکلات داریم که نیاز به مشوق‌های صادراتی دارد.

وی اظهار کرد: در سال گذشته 44 درصد صادرات استان گلستان برابر با 110 میلیون دلار به عراق بود که اگر این کشور سخت‌گیری کند بازارهای صادراتی خود را از دست می‌دهیم و باید بازار هدف خود را گسترش دهیم.

منبع:تسنیم

                               

بیکاری     گلستان     فقر            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :